O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

BUDE SE OČKOVAT PROTI NEŠTOVICÍM? PDF Tisk E-mail
Pondělí, 23 květen 2022
Před dvěma léty jsme sledovali, jak covid postupně klíčí jak rozhozené obilí po různých státech světa. Jak stačilo jet na fotbal, abyste si zpět – jako nepříjemný dárek – přivezli tu neznámou nemoc. Tak pak košatěla, rozpínala se, mutovala… A dnes, kdy máme za sebou tak ohavnou dvouletou zkušenost, je v našich nemocnicích slovy šest pacientů s tímto virem. No, a teď můžeme sledovat něco dalšího…


 

 

 

 

Je to jen pár týdnů, co odhalili hygienici ve Velké Británii první případ opičích neštovic. Od té doby se choroba objevuje tu tam, tu tady. Přestože má mnohem méně závažný průběh než pravé neštovice a až dosud se mimo Afriku nikdy mezi lidmi příliš nerozšířila, sledují vědci situaci se zvýšenou ostražitostí. Světová zdravotnická organizace, WHO, označila aktuální výskyt choroby za atypický, protože se objevil v zemích, kde se opičí virus běžně nešíří.

 


Vědci se nyní snaží pochopit, odkud se nemoc rozšířila a zda se virus jako takový nezměnil. Jsou dvě možnosti – buď se virus změnil, nebo je jiná naše citlivost na něj. Je také možné, že se objevily podmínky, jež takové šíření viru umožnily.

 

Ve Velké Británii se první případ objevil 6. května. Britský zdravotní úřad informoval, že nejvíce případů připadlo na gaye nebo bisexuály. Další nemocné hlásí také Portugalsko, Španělsko, Itálie, Francie, Švédsko, první případy mají Kanada a USA. Jednoho nemocného má i sousední Rakousko. Nakazili se rovněž lidé, u kterých není možné vystopovat zdroj nákazy, navíc nepřicestovali ze zahraničí. 

 

Onemocnět mohou jak primáti, tak i další zvířata, například hlodavci. Nejčastěji se virus dosud vyskytoval v deštných pralesech ve střední a západní Africe. Poprvé ho vědci objevili u makaků, které v roce 1958 v Dánsku používali jako laboratorní pokusná zvířata. Proto se choroba označuje jako opičí neštovice.

 

Virus se do těla dostává dýchacími cestami nebo sliznicemi a také při poranění kůže; stačí i drobné oděrky.  Dodává, že k přenosu z člověka na člověka dochází především prostřednictvím respiračních kapének, je tedy nutný delší kontakt. Je však možný přenos i přes kontaminované objekty, tedy oblečení nebo třeba prostěradla.

 

Inkubační doba se pohybuje v rozmezí od jednoho do tří týdnů. Obvykle má choroba mírný průběh. Nejprve se objeví horečka, zduření uzlin a bolesti svalů. Za jeden až tři dny poté, co vypukne horečka, se na těle objeví puchýřky. Nejdříve na obličeji, postupně pak i na dalších místech. Nemocným se mohou podávat antivirotika.

 

U lidí, kteří nebyli očkovaní proti pravým neštovicím, je hrozba úmrtí 10procentní. Vážnější průběh mohou rovněž zaznamenat pacienti s oslabenou imunitou. Ve hře je i možnost, že lidé postupně přicházejí o ochranu, kterou jim zajišťovalo očkování proti pravým neštovicím. Přibývá tak těch, kteří proti opičím neštovicím vůbec imunní nejsou.

 

Tak uvidíme…

 

d@niela


Komentáře (23)add feed
... : Jiri Bilina
Pokud očkovati znovu nutno bude, doufejme že obyvatelstvo zemí vyspělých sluch svuj propůjčí nikoliv konspiratorůrum šíleným (a blbům), ale vēdcům učeným!

květen 24, 2022 01:40
... : Josef
No, tak nedávný trojitý vočkování mRNA jsem absolvoval a myslim, že už mi to stačilo.
Ty desetiprocentní úmrtí zrovna včera nějakej lékař - vědec vyvracel v rádiu. Maj toho svinstva bejt nějaký dva různý kmeny a právě ten víc smrtnej funguje jen u černoušků v pralesích, kde se nemejou, pářej se s vopicema a pak si to strkaj do zadků. I v Evropě se to přenáší přednostně mezi čtyřprocentníma.
květen 24, 2022 05:37
... : *deeres*
Já bych nepanikařila. Podle vyjádření lékařů, nás ochrání proti případné nákaze, očkování proti pravým neštovicím. Smolíka mají ti, co se narodili v roce 1980 a výše, to se očkovat přestalo. Děti, mládež a lidé v produktivním věku. Už se objevila spousta hoaxů, proč tak najednou,že v několika ohniskách, která se nedají vytrasovat. Dnes konspirace, co bude zítra pravdou.
květen 24, 2022 05:48
... : *deeres*
Ta lehčí forma může být pásový opar. Tím může trpět každý, kdo prodělal plané neštovice. Stačí, aby mu odešla imunita. Ta nám s hadry na obličeji a sociální izolací odešla všem.
květen 24, 2022 06:03
... : Josef
Mluví se o pravejch, planejch, opiččích, kravskejch. Ale nikde jsem neslyšel ani nečetl "černé neštovice", který ještě za mýho outlýho dětství byly postrachem a proti kterejm jsem byl vočkovanej.
Asi to bude tak, že černý se už nesměj říkat, že se teď musí řikat pravý. Nejsme přece rasisti. Ale jak k tomu přijdou praváci?
květen 24, 2022 06:43
... : *deeres*
Srandičky, ale WHO asi tento týden schvaluje nadnárodní pandemicky zákon. Ono se jim to nakonec povede zavřít nás všechny do koncentráku. Austrálie a Čína si to vyzkoušely.

květen 24, 2022 08:44
... : Marie
Tohle očkování už nebude namířeno proti nejstarším, ti už jsou pryč, ale zaměří se na likvidaci čtyřprocentních.
květen 24, 2022 10:37
... : Markéta
Tak roušky už nosit umíme, tak ted je na řadě skafandr smilies/wink.gif smilies/wink.gif smilies/wink.gif smilies/wink.gif
květen 24, 2022 12:43
... : Jiri Bilina
Ja to vidim tak, ze se v otazkach kolem zdravi vyplati respektovat nazor odborniku.
V zemich kde se dodrzovala opatreni a kde se rychleji a vice ockovalo byly ztraty na zivotech podstatne nizsi nez tam, kde se lide diky cetbe konspiracnich nesmyslu stali paranoidnimi a blbli na kvadrat...
květen 24, 2022 15:24
... : Jiri Bilina
funguje jen u černoušků v pralesích, kde se nemejou, pářej se s vopicema a pak si to strkaj do zadků.
Neprehanis to trochuchu, ty muj stary brachuchu? smilies/shocked.gif
květen 25, 2022 03:19
... : Josef
Dnešní titulek v Novinkách: "V Řecku se objevil případ lepry"
To jen pro srandu. Článek jsem dál nečetl ani číst nebudu.
květen 25, 2022 05:55
... : Josef Kouba
Tři vjemy zaznamená člověk okamžitě,. hezkého člověka, jídlo a strach. Lidé se nejlépe ovládají když mají strach. Je to dokonalá zbraň. Velký ekonomický krach se již řítí s prudkého kopce.
Nejjednodušší je vyděsit lidi nějakou nákazou a i kdyby měli tisíc důvodů vyházet vládnoucí aparát z oken, zůstanou zalezlí doma. Asi rok zpět jsem si našel informaci denního úmrtí na různé nemoci. Na chřipkové onemocnění bylo denní úmrtí1000 lidí a na Covid-19 pouze 80.
Nenechte se znovu vyděsit.

Moudrá slova na závěr mého názoru, jež na současnou dobu sedí jako prdel na hrnec:
Žijeme v době kdy doktoři ničí zdraví, právníci ničí spravedlnost, university ničí znalosti, vlády ničí svobodu, média ničí informace, církev ničí morálku, a naše banky ničí ekonomiku.
Chris Hedges
květen 25, 2022 07:35
... : Petr Sysala
WHO je pouze nástroj. Čí ruce tuto organizaci ovládají nechám na každém, podle jeho inteligence. Nedávno taky proběhl test (zavařená koťátka), tak si nedělám iluze.
To s těmi odborníky mne pobavilo :-)
květen 25, 2022 09:12
... : *deeres*
Zatím Brazílie a Florida odmítají podepsat Pandemickou dohodu. Rusko informovalo, že z WHO vystoupí. Kdo sponzoruje WHO se ví, ale vrchní patro loutkovodičů je tajné. To se můžeme jenom domýšlet. Je tu doba deseti morových ran. Kdo ví, co všechno se upeklo ve stovkách biolaboratoří. Vyděsit a ovládnout! Aha, konspirace. Protože dodnes nemá Nic.cz podporu v zákoně, přestane vypínat nepohodlné weby.Snad to pak další lidi trkne, jak to s námi pěkně koulí.
květen 25, 2022 09:51
... : doktor
Nějak mne ze všeho toho okolo mrazí a tak tleskám Josefovi.
květen 25, 2022 12:22
... : Jiri Bilina
Ona ta teorie o zlocinnem spiknuti lekaru, vedcu i vlad od Ciny, pres Indii a Evropu az po Spojene staty a Kanadu by byla docela zabavna. Kdyby na tu "chripecku" nezemrelo 15 milionu lidi.
A kdyby tech lidi nemuselo byt bez silenejch konspiracnich teoretiku mnohem min. Takhle to zavani zlocinem... smilies/undecided.gif
Ze fasisticke Rusko vystoupi z WHO je naopak roztomile. I vyroba Renaultu a dalsich zapadnich krapu ustupuje, budou se tam opet vyrabet Moskvice. A hokej, fotbal i dalsi sporty jiz provozuji Rusove onanisticky sami ze sebou.
Vsichni jsou na ne zli, booo, booo, booo smilies/cry.gif
květen 25, 2022 15:31
... : Josef Kouba
Občas vážně nevím jestli svět řídí moudří lidé,
kteří si znás utahují, nebo imbecilové kteří to myslí vážně.
Mark Twain
květen 26, 2022 01:14
... : Jiri Bilina
Zkus napsat Koubo aspon jednou neco ze sve vlastni hlavicky.
Ja vim ze to jde ztuha a ze by te Mark Twain (Samuel Langhorne Clemens) i dalsi klasici honili za to bezduche citovani jejich slov po poli, ale zkus to.
Diskuse je vymena nazoru. smilies/wink.gif
květen 26, 2022 04:15
... : d@niela
Je fakt, že kdyby si "lidi bez konkrétních vědomostí a znalostí" nedělali patent na rozum, jistě by v té covidové pandemii umřelo lidí méně. Protože ale demonstrace jsou povolené, protože tam jeden prskal na druhého, a taky díky těm, co věřili a věří, že očkování lidem nasadí do těla čipy, zničí jejich plodnost, všechny choroby, co jich mají o mnoho zhorší, případně z nich učiní omezené ovce atd. atd., tak by těch milionů mrtvých jistě bylo méně.
Jenže nejen my jsme národ Švejků; mám pocit, že je to stav celosvětový. Někde se blbne takhle, jinde onakle - ale ti, co vědí absolutně všechno nejlépe, jsou všude. A hlavně - oni sice na to nestudovali, ale VĚDÍ!

Mj. "Onemocnění opičích neštovic se v těchto dnech nezvykle šíří Evropou; jeden potvrzený pacient už leží i v pražské Vojenské nemocnici. Riziko přenosu je podle odborníků vysoké. Speciální léky sice neexistují, většina pacientů se ale uzdraví."
Tak jsem zvědavá, co případní antivaxeři zase vymyslí - třeba že je to specializovaná zbraň, nejspíše tentokrát od mimozemšťanů?
květen 26, 2022 05:14
... : *deeres*
23.dubna mi zemřel přítel při banální, plánované operaci slepého střeva. Všechna predoperacni vyšetření v pořádku , najednou masivní infarkt. Také věřil na netopýry a nechal se 3x očkovat. Já byla debil a antivaxer, jenže dodnes jsem si nevšimla, že bych covidem onemocněla. Jestli ano, tak to byla jenom nudle u nosu. Dcera i její manžel oba 2 dávky, oba dvakrát covid a blbé následky.
květen 26, 2022 06:13
... : Marie
Deeres, chce to čas, byl to jeho osud a svobodná volba, alespoň se vyhnul těmto dalším plánům. Určitě všichni vak...vaní půjdou znovu na tečku proti neštovicím, vůbec jim nedojde, že to ohlašují zase stejní výlupci, asi už ty miliony utratili, anebo s jídlem roste chuť?
květen 26, 2022 12:29
... : *deeres*
Nějak se s tím nemohu smířit, v březnu mu bylo 75. Kamarádky manžel,stejný ročník,totéž. Teď trnu, co bude s mladýma. Dcera po druhém očkovaní má bolesti kloubů a je neustále unavená, její manžel už od prvního očkovaní migrény. Souvislost to určitě nemá žádnou. Podle ředitele ÚZIS Ladislava Duška nerozumíme statistikam a blbě si je vykládáme.

květen 26, 2022 16:24
... : Jiri Bilina
Co se ucinnosti ockovani proti Covidu a dalsim nemocem tyce, tam si je drtiva vetsina vedcu zajedno. V nasem mestecku neznam ani jednoho zdravotnika, ktery by ockovani nejak zpochybnoval. Kolik to zachranilo lidskych zivotu nikdo nikdy nespocita, ale ruzni chytraci by tomu stejne neverili.
Tyhle pavedecke hoaxy jsou dnes mnohem rozsirenejsi diky internetu - jejich siritele nejsou zpravidla ty nejostrejsi tuzky v penale a kdyz se chteli v minulosti zviditelnit, stalo je to spoustu penez za tisk, postovni znamky, obalky atd... A tak se moc daleko nedostali. smilies/sad.gif
Dnes sedi takovy "vedator" u pocitace a zdarma zaplavuje svet okopirovanymi nesmysly. Skutecni vedci, kteri na necem opravdu pracuji, nemaji cas se s nim hadat a ty kravoviny vyvracet. Antivaxerstvi je jen cast dlouhe rady techhle nesmyslu. Od placatosti zeme pres 9/11 a udajne nepristani Americanu na Mesici.
Tem poslednim rad odpovidam poznamkou ze maji pravdu, Americani to pristani fakt jen nafilmovali. Ale aby je u toho nikdo nechytil, nataceli to na odvracene strane Mesice. smilies/wink.gif
Mikin
květen 26, 2022 16:41
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]