O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

KONEC „E171“ V POTRAVINÁCH PDF Tisk E-mail
Středa, 18 květen 2022
TiO2 - oxid titaničitý - titanová běloba - vlastnosti, využití - YouTubeJedno z nejdiskutovanějších éček posledních let je oxid titaničitý (E 171) – bílé barvivo, kterým se můžete setkat například ve žvýkačkách a cukrovinkách. Přestože jde o látku, která se v potravinářství používá velmi dlouho, v posledních šesti letech se objevily pochyby o její zdravotní nezávadnosti. Používá se jako bílý pigment při výrobě barev nebo jako UV filtr v opalovacích krémech.

 

 

Opakované posouzení jeho zdravotní nezávadnosti provedl Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) a výsledky byly známy v roce 2016. Tehdejší studie sice potvrdila, že oxid titaničitý je za povolených podmínek nepředstavuje zdravotní riziko, nicméně vědci v posudku upozornili, že k jasným závěrům by bylo třeba doplnit další toxikologické zkoušky. A také přesně definovat, z jak velkých částic se oxid titaničitý skládá.

 

 

Chewing Gum Pads With Mint Leaves.

 

 

A výsledek: od 7. února 2022 je zakázáno oxid titaničitý při výrobě potravin používat. Důvodem byly především jeho možné genotoxické účinky. Několik experimentálních studií totiž potvrdilo jeho účast na změnách DNA v různých typech buněk, což by mohlo vést k vývojovým poruchám plodů, případně k rozvoji nádorových onemocnění.

 

Nové posouzení nemohlo tato rizika vyloučit, proto EFSA k bezpečnosti oxidu titaničitému vydala zamítavé stanovisko. Po dobu šesti měsíců však ještě platí přechodné období, ve kterém bude možné vyrábět potraviny podle starých pravidel. To však po 7. srpnu skončí a poté bude možné jen doprodat již vyrobené zásoby.

 

S oxidem titaničitým se však budeme potkávat i nadále, používá se totiž i při výrobě léčiv.

Tam o jeho osudu rozhoduje Evropská léková agentura EMA. Ta zatím E 171 nezakázala, jelikož farmaceuti místo toho zatím nemají plnohodnotnou náhradu.

 

 převzato z časopisu dTest

 

 

 

 

 

 


Komentáře (1)add feed
... : Markéta
Přemýšlím, že už jím více léků než žvýkaček, tak snad to přežiju :-)
květen 19, 2022 07:27
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]