O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

BANÁNY MÁM DĚSNĚ RÁDA PDF Tisk E-mail
Čtvrtek, 17 únor 2022

Unpeeled And Peeled Bananas Png Image - Cuantas Calorias Tiene Un Platano -  5472x3648 PNG Download - PNGkitBanány představují jedno z nejpopulárnějších druhů ovoce na světě. Málokdo si však uvědomí, jak neuvěřitelně dlouhou cestu musely do našich obchodů urazit. Zatímco většina ovoce a zeleniny se do značné míry liší podle toho, kde plody vyrostly, banány vypadají úplně stejně, ať už je koupíme v Evropě, Austrálii či Kanadě: 97 % světové produkce totiž tvoří odrůda Cavendish, jež v 50. letech nahradila jiný druh, zdecimovaný tehdy houbovými škůdci.

 

 

 

 

 

Zobrazit zdrojový obrázek

Jenže - tyhle banánovníky Cavendish však ale nedokážou vytvářet životaschopná semena, a dají se tak množit výhradně vegetativně, například řízkováním. Technicky vzato představují všechny banány ze supermarketů genetické klony. 

A ještě něco: z hlediska pěstování patří banánovníky mezi mimořádně rizikové komodity. Jsou extrémně náchylné k chorobám, plísním či houbám, a vyžadují tedy velké a časté chemické ošetřování.

 

Nepočítáme-li bavlnu, absorbují suverénně nejvíc pesticidů: Dle odhadů se jich na jediný hektar plantáže použije ročně až 30 kilogramů, zatímco u průměrného obilného pole jde o necelá tři kila. Přípravky se ve velkém rozprašují z vrtulníků, ale na rostliny dopadne jen kolem 15 %. Zbytek zasáhne okolí. Přímo děs...

 

Trvá devět měsíců, než banánovník doroste z malé sazenice v dospělou bylinu schopnou plodit. Následně přichází čas sběračů: Zelené trsy vážící až 80 kilogramů odřežou a nevzhledné kusy vyřadí..

Zbytek, jenž přísným sítem projde, se v igelitu umístí do krabic a vydá se na dlouhou cestu. Po vylodění a dalším transportu do cílových států se banány umisťují do speciálních hal, kde se do vzduchu rozprašuje etylen a nastartuje v zelených plodech proces žloutnutí a sládnutí. Mezi sklizní a nákupem tak v průměru uplynou 3–4 týdny.  Průměrný obyvatel planety jich sní každý rok 11,6 kilogramu, což odpovídá přibližně sto kusům.

 

 

Ale vypěstovaných 155 milionů tun se ve skutečnosti nesní: Podle nedávné švédské studie totiž právě banány tvoří polovinu všeho jídla, které se vyhodí, ačkoliv je stále použitelné – a důvod tkví zpravidla jen v tom, že plody zhnědnou…

 

Neuvěřitelné je, že např. u nás zaplatím za kilogram banánů 20 korun, zatímco „obyčejná“ jablka mne vyjdou o hodně, hodně dráž. Navíc ta jablka ani většinou nejsou naše, česká.  Nejčastěji to jsou jablíčka ze Španělska a Itálie, dále pak Německa, Polska a Belgie.

To se pak nemůžu divit, že stojí kilo kolem sedmdesáti korun...

 

 

a tak dlabu banány a pomeranče – za dvacku kilo

zhýčkaná D@niela

 

 

 Komentáře (4)add feed
... : mamča
Banány nejím, a to jsem ani nevěděla, co obsahují různé chemie. Ale před pár lety jsem dostala roztomilou sazeničku banánovníku. Ničím jsem ji nehnojila ani nepostřikovala, a sazenice rostla a rostla, až se nám nevešla do bytu. Nikdo ten "strom" nechtěl, tak jsme ho odvezli na zahradu i s květináčem a ponechali osudu. Další tři roky ten "Trifid" rostl venku, ani mrazy ho nepoškodily. Jeho konec nastal až po nějakém silném větru (tuším, že to byl Kiril), kdy se ty obrovské listy rozlámaly a kmen už znovu neobrazil.
únor 18, 2022 06:34
... : *deeres*
Bylo mně šest let, když jsem poprvé viděla a jedla banán. Dostala jsem ho jako velikou vzácnost v nemocnicí, přímo od primáře oddělení. Sestřičky se kolem mne shromáždily a čekaly,co já na to. A já, že banán chutná, jako syrový brambor. Dodnes je taky moc nemusím.
únor 18, 2022 09:52
... : Marie
Já mám banány ráda, obsahují hořčík a s mletým mákem jsou úplně kvalitní snídaně, protože mák obsahuje vápník, pokud si to ještě pamatuji. Určitě lepší snídaně než nějaký umělý jogurt.
únor 18, 2022 18:57
... : Marie
Jeden středně velký banán (118 gramů) dále obsahuje (1, 2, 3):

Draslík: 9% doporučené denní dávky.
Vitamin B6: 33% doporučené denní dávky.
Vitamin C: 11% doporučené denní dávky.
Hořčík: 8% doporučené denní dávky.
Měď: 10% doporučené denní dávky.
Mangan: 14% doporučené denní dávky.
Sacharidy: 24 g.
Vláknina: 3.1 g.
Bílkoviny: 1.3 g.
Tuky: 0.4 g.
V každém banánu je navíc pouze 105 kalorií a celý banán je tak prakticky výhradně tvořený vodou a sacharidy. Banány totiž obsahují jenom velmi málo bílkovin a prakticky žádný tuk.
A jestli je nějak postřikován, tak slupka se stejně nejí.
Jablka kupuji u Vietnamců stejně jako brambory, oni vykupují na českých vesnicích ve velkém a pak prodávají a jsou to opravdu české jablka do 25 Kč/kilo.
únor 18, 2022 19:04
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]