O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

HLEMÝŽĎ ZAHRADNÍ PDF Tisk E-mail
Pátek, 21 březen 2008

Hlemýžď zahradní (helix pomatia) - neboli šnek. „Šnečku, šnečku, vystrč růžky, dám ti tvaroh na parůžky ... „ Však to všichni znáte. Ale dnes vám představím jednoho opravdu obdivu hodného hlemýždího svalovce. Nejprve ale trochu popisu: Na jeho hlavě se nacházejí dva páry tykadel. Na těch delších, teleskopických, jsou velmi dokonalé oči. Na kratším páru má orgány čichu a hmatu.

 

 

 

 

 

  

 

     Ústní otvor obsahuje tzv. radulu, což je rohovitá páska v ústní dutině všech plžů.

 

     Díky ní hlemýžď strouhá svou potravu na drobná sousta. Živí se drobnými živočichy, tím myslím opravdu drobnými, nebo různými druhy rostlin.

 

     Vlákninu jim přitom pomáhají trávit symbiotické baktérie přítomné v jejich střevech. Mimo nás, lidí, mají hlemýždi řadu nepřátel.

 

     Jsou součástí jídelníčku některých ptáků, z nichž zejména drozdi je dokáží otloukáním o kámen zbavit ulity. Jiní, jako například žáby, je pojídají celé i s ulitou.

 

 

 

 

 

     Na hlemýždi můžeme vidět nápadnou širokou, pravotočivou ulitu, jenž je žlutohnědé barvy s tmavšími podélnými pruhy. Má jemné rýžky, což jsou dokladem postupného růstu jedince. Ulita má jen jednu nevýhodu - omezuje v pohybu. Na druhou stranu poskytuje hlemýždi mechanickou ochranu tělu. Zajímavost: hlemýždi s levotočivou ulitou jsou mnohem vzácnější (Bude to asi podobné jako u lidí. Někteří píši levou rukou a mnoho jich není.).

 

 

 

    

Hlemýžď zahradní má obojí pohlavní orgány, samčí i samičí. Proto je nazýván hermafroditem. Přesto je pro ně páření důležité, protože nemohou oplodnit vajíčka vlastními spermiemi. Když se potkají dva vhodní jedinci, každý z nich vystřelí svůj "šíp lásky" do těla toho druhého partnera. To chemicky a mechanicky stimuluje výměnu spermií mezi oběma jedinci. Oplodnění vajíček pak probíhá uvnitř těla. Po páření se hlemýždi rozcházejí každý svou cestou a každý klade do půdy nebo pod kameny několik snůšek vajíček. O pár týdnů později se z vajíček líhnou drobní hlemýždi.

 

  

 

Tak co, že je to ale frajer? - Nebo frajerka? Kdož ví...

 

 

d@niela

 

 

 

Komentáře (9)add feed
He-he, : Míša šíša
bude následovat recept na hlemýždě po burgundsku? Když už jsme tu měli ta žabí stehýnka... smilies/wink.gif

Apropó - žáby: http://www.youtube.com/watch?v=pvmOsGkXRH4
Dobrou chuť, pokud právě obědváte smilies/grin.gif
březen 21, 2008 11:48
technicka : Manul
Jen snad, ze to na obrazku neni hlemyzd zahradni (H. pomatia). Vypada to na jiny druh hlemyzde, mozna H. aspera (ten zije trochu jizneji a je jeste jedlejsi), i kdyz jista si moc nejsem. mozna to ani neni hlemyzd... omlouvam se za stouravost
březen 21, 2008 15:13
jeste : Manul
jak se tak divam, pokud nedoslo k otoceni fotek, tak zrovna na obrazku se plazi levotocivy exemplar. Tech levotocivych je vsak podstatne min nez levaku mezi lidmi.
březen 21, 2008 15:15
šnečkový receptík : Bali
pro milovníky "exotiky" zde mám jeden šnečí recept. Vidím, že tu byl o něj zájem ;-)
Šneček je dobrý jako žabička.
Všechny labužníky zdraví spoluautorka chutných kuchařek D.D.
http://olivovakucharka.webgarden.cz/ryby-potvory-sneci/pourquoi-pas-un-escargot.html
březen 22, 2008 11:20
Hlemyzdi krem. : Bara
Na teleshopinku nabizeji krem, ktery obsahuje hlemyzdi slejm, takove ty sliny, ktere po sobe zanechava pri lezeni. Ty obsahuji nejaky enzym, ktery ma zazracne ucinky. Je pry velmi hojivy, vyhlazuje jizvy, vyzivuje plet a odstranuje vrasky......
Muzeme se o tom presvedcit sami, protoze v lete je jich na zahradach dost, staci jen trosku odvahy se tim pomaznout, a hlavne, je to zadarmo.
březen 22, 2008 11:28
Šnek : Safira
Podle mně to není ani Hlemýžď zahradní ani kropenatý.Je to totiž Keřovka plavá.Za prvé Hlemýžďi zahradní nebo kropenatí mají vetší ulitu.A za druhé Hlemýždi zahradní a kropenatí nemají fleky mají celkové nebo jemně kropenaté pruhy.A za třetí hlemýžďi zahradní a kropenatí mají úplně,ale úplně jiné tělo.Jinak já bych šneka nikdy neuvařila spíš je chovám pro radost.
říjen 06, 2008 19:38
Hlemyzdi krem : Jarda
Jo no, vsichni se potreme snecim slizem a budem dokonali stejne jako hlemýžd smilies/cheesy.gif
listopad 02, 2008 17:23
ten hlemýžď : šnek
Napište toto není hlemýžď!! podle tohoto by ten pro vás hlemýžď se přetáhl přes dům smilies/angry.gif
duben 03, 2012 14:51
www : www
smilies/grin.gif smilies/cheesy.gif smilies/wink.gif smilies/cry.gif smilies/kiss.gif smilies/undecided.gif smilies/cool.gif smilies/shocked.gif smilies/sad.gif smilies/cool.gif smilies/cool.gif smilies/cool.gif smilies/cool.gif smilies/cool.gif smilies/cool.gif smilies/cool.gif smilies/grin.gif smilies/grin.gif smilies/grin.gif smilies/grin.gif smilies/grin.gif smilies/grin.gif smilies/grin.gif
květen 03, 2012 17:40
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]