O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

BRŠLICE TI PALEC POHLADÍ PDF Tisk E-mail
Pátek, 24 září 2021
Tak jsem přečetla několikero návodů z různých webů, a jeden byl lepší než druhý: jestliže vás bolí nohy (dolní končetiny), připravte si koupel z kořenů bršlice. 100 g čerstvých kořenů povařte ve 2 litrech vody a nechejte táhnout 15 minut. Poté nálev vlijte do nádoby na koupel nohou a přidejte tolik vody, aby vám teplota byla příjemná. Kozí noha totiž pomáhá při dně. (V tomhle receptu se mi nejvíc líbilo to vysvětlení, co jsou to „nohy“).

 

 

 

 

 

Bršlice je prastará léčivka. Její obsahové složení je poměrně málo známé, uvádějí se silice, hořčiny, třísloviny, organické kyseliny, tanin, prchavý olej, mastný olej a chemicky nejasný aegopodin.

Latinský název Aegopodium podagraria leccos napovídá o jejích účincích. Ano velmi dobře funguje na podagru neboli dnu. Ve středověku ji označovali za „nemoc králů“. Vyskytovala se totiž často u bohatých šlechticů a panovníků, kteří si dopřávali velké porce masa a alkoholu.

 

A pozor! Je výrazně močopudná, podporuje zvýšené vylučování solí kyseliny močové a chloridů. Proto je vhodnou příměsí v diuretických, protirevmatických a krev čisticích čajích a ve směsích proti dně.. Má i slabé spasmolytické účinky, tzn. tlumí křeče v břiše a harmonizuje střevní činnost (bližší vysvětlení nejspíše netřeba).

 

Bršlici není třeba zvlášť pěstovat, vyskytuje se prakticky v každé zahradě, trávnících i sadech. Na stanovišti setrvává velmi úporně, bohatě větvenými vodorovnými i svislými oddenky a kořeny. Vytváří rozsáhlá ohniska, tzv. hnízda, ze kterých se velmi rychle šíří do okolí. Na neobdělávaných půdách se velmi intenzivně rozmnožuje nažkami, které vypadávají přímo na stanovišti a rozšiřují se vodou, větrem, osivem, nářadím, kompostem i chlévským hnojem. Jednoduše a krátce řečeno, je to neřád-plevel.

 

 


 


  • Zmírňuje otoky – díky svým účinným látkám působí zklidňujícím dojmem. Používají se odvary z kořene (oddenku), které se formou obkladů přikládají na postižené místo.

  • Bolesti nohou – zmírňuje pocity mravenčení, tlaku a „tuhých“ lýtek. Opět se používá odvarz kořene, který se formou koupele nebo obkladů aplikuje na bolestivé končetiny.

  • Dna a revmatismus – bršlice kozí noha lze aplikovat i jako podpůrná terapie u dny nebo revmatismus. Vhodné je kombinovat výluh z listů s obklady z kořene, které se přikládají na bolavé klouby po dobu cca 30 minut.

  • Bolavé klouby a zlepšení pohyblivosti – úlevu přinese bršlice kozí noha také při bolestech kloubů. Zalijte bršlici horkou vodou a rozmixujte listy a kořen na hustou kaši. Co nejteplejší ji přikládejte na bolestivá místa (maximálně 30 minut).

 


 

 

Trápí vás dna, otoky, bolí klouby? Přírodní lék najdete na… | iReceptář.cz

 

 

takhle se před kozonožkou skláněti budeš

 

 

Můžeš ji také podusit jako špenát. Její chuť se změní, ale bohužel všechny vitaminy a další látky citlivé na teplotu vyšší než 40°C se znehodnotí. Ale můžeš si ji nakrájet do salátů, vmíchat s ostatními bylinkami do másla, je vhodná do studených letních polévek (gaspacho) a samozřejmě nemůže chybět v žádném opravdovém zeleném smoothie.

 

Na zimní období ji můžeš naložit podobně jako kyselé zelí. Takto fermentovaná získá ještě další kvality.

 

Takže, milý příteli,

neváhej a vydej se na pouť do zeleně!

d@niela


 


Komentáře (11)add feed
... : mamča
Dnové bolesti a otoky přicházejí a odcházejí podle toho jak je tělo naplněno kyselinou močovou.
Léčí se to dietou, kdy se dočasně vyloučí konzumace piva, alkoholu a masa a dále se to dá likvidovat i při té konzumaci bršlicí.
Na léčivé tinktuře už pracuji, 14 dní trvá, než se správně vylouhuje, aby se mohla začít užívat.

září 24, 2021 06:51
... : Josef
Tak já ti, mamčo, znova děkuju za nabídnutou pomoc bršlicový medicíny. Určitě ale ne zadarmo. Však to se ještě domluvíme emajlem přes redakci. Jsem na to zcela odkázanej, jelikož dočasný vyloučení konzumace piva, alkoholu a masa nepřipadá absolutně v úvahu.
Podle fotky se mi zdá, že bych teda bršlici asi poznal i naživo (ale třeba by to taky mohlo bejt něco úplně jinýho). Mám dokonce dojem, že se vyskytuje i na pozemku baráku rodiny mýho synka, kde jsem zrovna nedávno dělal tři tejdny společnost otci mý snachy, též zalejval zahradu a stromy, po dobu pobytu mladejch v Jugošce. Myslím, že jako děti jsme tý kytce říkali jinak. Jak, to už si nepa.
Tak ještě jednou dík.

září 24, 2021 07:52
... : mamča
Josef : Bršlici poznáš nejen podle listů, ale především podle hranatého stonku, který končí takovým namodralým "kopýtkem". Proto se taky říká Bršlici - kozí noha.
https://silaprozivot.com/brslice-kozi-noha/
Ale vydrž. Musí se to 14 dní louhovat, protřepávat a vystavovat světlu, aby se uvolnily léčivé silice.
Zatím zkus ten višňový kompot.
září 24, 2021 08:26
... : Josef
Už bych byl, mamčo, s tím děkováním trapnej, tak držím hubu. O kompot se pokusím za chvíli vedle v Tescu, i když nemám vůbec důvěru k těmhle tisíckrát ředěnejm a chemicky upravenejm produktům. Ale jestli vůbec bude k mání, tak i když nepomůže - asi ani neuškodí.
"Kolik višní, tolik třešní", jak říkají Japonci.
Teď, když jsem si teprve podle obrázku uvědomil, že to možná roste i u mýho synka, napadlo mě, že tě s tim možná zbytečně votravuju. Naházet to do vodky a občas protřepat, to bych snad ještě dokázal i sám. O konzumaci nemluvě. Jenže nevim, jestli to, co tam je, je tovono. To, co ty poznáš snadno, to je pro mě španělskou vesnicí (podle namodralýho kopýtka -- cha cha cha. Co je kopýtko a jak namodralý?). Asi tak, jako kdybych vysvětloval hluchýmu, jak podle zvuku ihned rozezná Cdur od Ami.
září 24, 2021 08:51
... : mamča
Josef : Tak hlavně neděkuj, ještě jsi nic nedostal . smilies/grin.gif
září 24, 2021 10:18
... : Iris
Josefe, a Milurit nechceš? Nedělá ti dobře? Možná o tom výše byla nějaká rozprava, nedívala jsem se. Ale proč tu zvýšenou hladinu kyseliny močové prostě nesrazit lékem? Mně by tedy to všelijaké louhování a hraní si s lektvary nebavilo.
září 24, 2021 11:12
... : mamča
Iris : Milurit a podobné léky jsou jen na lékařský předpis.
září 25, 2021 09:51
... : Iris
Mamčo, je na předpis, ale jestli NČ ví, že má hyperurikemii, tak to jeho lékař ví a poslat é-recept na mobil není problém.
září 25, 2021 10:02
... : Josef
No jasně, že nějaký léky jsem od něj dostal. Podle popisu teda skutečný dryjáky všech dryjáků.
Já ale tyhle svinstva beru, až, když už není jiný vyhnutí. Čili, pokud funkuje něco z kytek, má to u mě absolutní prioritu.
Jako odstrašující případ jsem tak před patnácti lety zažil jednu asi 70tiletou stařenu, matku mý tehdejší rozmilý berušky. Stařena ráno vylezla z postele a naporcovala asi 15 druhů prášků do mističek na celej den. Mističku se čtyřma práškama před snídaní, další mističku se čtyřma po snídani, další po obědě, další po večeři a další před spaním. Vysvětlila mi, že takhle to musí bejt, protože zelený jsou na krev ale ničej žaludek, proto současně se zelenym musí bejt ještě bílej, kterej žaludek ochraňuje. Jenže bílej je zase blbej na játra, tak ještě s nim musí bejt modrej, kterej játrum dělá moc dobře. No a ten fialovej, ten musí nutně taky, ten je na tlak, ale krapet při tom rozhodí slezinu, tak na slezinu je ten žlutej ....
Bába byla bílá až průsvitná, ven vylezla jen na chvililinku po západu slunce, protože slunce, to by ji rovnou zabilo. Sem jí řek, že to přehání a že by mohla zkusit od každýho prášku brát jen půlku. Ale semse se zlou potázal: "Ježišmarjáááá, to by doktorka ihned poznala a ta by mi dala!!!"
Jak to se stařenou dopadlo, nevim. Beruška odlítla za mladym berušákem a tak už jsem neměl důvod, stařenu navštěvovat.
září 25, 2021 12:08
... : doktor
Dani kozí nožku znám a musím říci,že opravdu pomáhá.Hezké odpoledne všem.
září 25, 2021 12:35
... : Josef
Když už jsme byli u toho mýho neduhu, tak naposled:
Právěže se doktor divil, že tu hyperurikémii podle krve vůbec nemám. Ale nateklej kloub k prasknutí ho přesvědčil a napsal mi právě ten šílenej dryják, kterej do dvou dnů skutečně pomohl. Ještě mi něco zbylo, tak jsem to, s velkym odporem, včera a dneska do sebe narval. Jo, dobrý, teď už dokonce i chodím přibližně jako člověk, úplně vono to teda ale není. Jenže, jak už jsem psal, zásadně NECHCI se držet při zbytku života srágorama! Takže mám višňovej kompot z Kauflandu a dal jsem si přísnej zákaz kořalky a čokolády. Zákaz piva a cigár nepřichází do úvahy.
Přeju všem bezva den, dejte se očkovat a nevolte pirátskou džunku.
září 26, 2021 16:20
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]