O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

A JAKO KAŽDOROČNĚ: BUDE ZAS ZMĚNA ČASU PDF Tisk E-mail
Čtvrtek, 16 září 2021
Výsledek pro obrázky z Yawning. Velikost: 283 x 160. Zdroj: medimetry.comČas je jen jeden.  Poledne je, když je Slunce na obloze nejvýš... Sekundy, minuty a hodiny jsou samozřejmě lidským výmyslem, ale jako přirozený stav bereme zimní čas. Proto poté, co jsme na jaře přetočili hodiny dopředu, na podzim děláme opak – ve 3:00 se vracíme zpátky na 2:00. Změna nastane v roce 2021 v neděli 31. října. Střídání zimního a letního času bude pokračovat určitě do roku 2025. 

 

 


 

Ministerstvo práce v podkladech k předpisu napsalo, že jednotné stanovení letního a zimního času v EU na pět let je podstatné kvůli dopravě i fungování trhu.

Letní čas začíná vždy poslední březnovou neděli a končí poslední neděli v říjnu. Změny času měly v Evropské unii skončit původně v roce 2019, členské státy se ale na jednotném čase nedohodly. Následující termín zrušení časového střídání byl letos... Někteří experti ale už dlouhodobě poukazují na dopady časových posunů na lidské zdraví.

 

Někteří lidé si stěžují na zhoršení spánku, únavu či nevolnost. Přenastavení vnitřních hodin jim nějakou dobu trvá...

 

Jak si poslanci představují práci o víkendu? To je nuda! | Blesk.cz Při letním čase by se v zimě rozednívalo až kolem 09:00 a řada lidí by podle vědkyň své biologické hodiny neměla s tímto nastavením seřízené, což by mohlo vést k civilizačním chorobám, nižší produktivitě i příjmům či ke zhoršení studijních výsledků.

 

Zastánci letního času naopak poukazují na to, že se život změnil a velká část lidí už nemusí začít pracovat se svítáním, naopak mohou po práci využít delší denní světlo k relaxaci a sportu.   

 

Letní čas se zaváděl původně kvůli snížení spotřeby energie.

Podle podkladů pro vládu analýzy z některých států ukázaly, že úspory jsou minimální.

 

 

Podle zjištění Evropské komise z roku 2007 většina dotázaných unijních zemí uváděla, že letní čas nemá významnější vliv ani na zemědělství, dopravu či cestovní ruch. 

K vydání nařízení s termíny střídání času zmocňuje vládu zákon z roku 1946. Trvale se přechod na letní čas v tehdejším Československu zavedl v roce 1979. Od té doby kabinety určují data začátku a konce. Dosud poslední nařízení pokrývalo pět let od roku 2017 do letoška.

 

·       Pro ty, co argumentují tím, že posouvání času je něco nepřirozeného. Naopak, je daleko přirozenější čas posunout, aby nebylo svítání v době, kdy spíme, a nebyla tma v době, kdy zaručeně ještě spát nejdeme. Uvědomte si, že sama příroda, o jejíž přirozenosti zde mnozí píší, si čas posouvá, a to neustále, den co den, zatímco naše hodiny tvrdošíjně "stojí" bez posunu času. A tuto asynchronizaci těchto dvou časů - našeho a toho přírodního, naopak tímto posunutím hodin částečně kompenzujeme. Čili posouvání ručiček hodin je paradoxně přirozenější, jak jejich neposunutí, po kterém zastánci "přirozena" tak volají...

 

·         Mj., ono se to střídání zrušilo už před několika lety s tím, že členské státy se mají sami dohodnout, který čas budou používat. A samozřejmě začaly problémy, protože to chtěli nějak koordinovat (aby třeba Francie či Polsko neměly jiný čas než Německo) ale zároveň si každý ctěl prosadit to svoje. No a zjistilo se, že je to nemožné. Pak se přidaly ještě problémy s letectvím (že by to snad tak rychle nezvládly) tak se to odsunulo. Ale ztroskotalo to především na tom, že "spolupracující suveréní státy" (což mnozí odpůrci EU vidí jako nejlepší možnou reformu) se nebyly schopny dohodnout.

 

Doplním, že česká vláda zavádí evropskou směrnici do tuzemského právního řádu nařízením, aktuálně č. 363/2016 Sb. Evropský parlament však letos výraznou většinou hlasů vyzval Evropskou komisi (která podle obecného zadání připravuje konkrétní návrhy nových právních předpisů), aby stávající pravidla „důkladně“ přehodnotila a případně novelizovala, protože nemalá část veřejnosti dlouhodobě kritizuje střídání takzvaného zimního a letního času.

 

 

Tak si to přeberte, buďte spokojeni či nespokojeni,

Ale stejně s tím nic nenaděláte.

 

d@niela

 

 


Komentáře (8)add feed
... : Josef
Odjakživa nemám rád zimu a vlastně ani podzim. Taky, coby skřivan, odjakživa miluju časný rána, kdy se sotva příroda probouzí a prostor ještě není prosycenej vyzařovanym negativnim vlněním, protože převážná většina lidí v blízkym i dalekym okolí ještě chrápe. Chrápaly i dřívější berušky v mejch lůžkách, užíval jsem si tak i čas "jen pro sebe", vč. wc i koupelny jen pro sebe.
Takže změnu na letní čas pokaždý nadšeně vítám, každoročně mi signalizuje, že už přichází to vytoužený období. Na podzim je to sice naopak, ale to příliš posun nevnímám, daleko víc na podzim trpím větrama a deštěma.
Takže pro mě osobně bych nic neměnil, ale když už by to bylo nutný, tak pro mě, ponechat čas letní.
září 16, 2021 06:57
... : Petr Sysala
Tzv. letni čas byl zaveden proto, aby bylo večer déle světlo a ráno déle tma. Takže jeho celoroční použití by znamenalo, ze haranti budou ve škole ještě do 9 hodin sedět po tmě.
Normální čas celoročně by znamenal rozednėní dříve a zapad také. Takze skřivánkům ku prospěchu.
Ona jeto hlavně ukázka neschopnosti EU řešit skutečné problémy. Je jednodušší vymýšlet hovadiny na téma Great Global Warming Swindle.
září 16, 2021 07:19
... : Josef
To ti nerozumim, proč skřivanum ku prospěchu. Mě těší, že když vylezu z pelechu třeba v 6 ráno, tak příroda má teprve 5.
Jinak je to ale stejně fuk. Kdyby nebylo letního posunutýho času, prostě bych vylejzal v 5.
září 16, 2021 13:02
... : *deeres*
Proč nám tvrdí, že existuje nějaký zimní čas. Je to přece čas středoevropský. Nakonec se nás rozhodli tejrat posunováním hodin dalších pět let. Ačkoliv jsem skřivan, tak než najedu bez potíží na změnu času, trvá mně to minimálně 14 dnů, ale spíš déle, kdy špatně spím. Středoevropský čas je totiž symetrický ke Slunci, přesně v poledne je Slunce nad jihem.
A co na to říkají odborníci?
Správná synchronizace našich vnitřních hodin s denní dobou je pro naše zdraví nezbytná. Porucha časové regulace souvisí s výskytem řady civilizačních chorob. Ponechání standardního času celoročně (tedy nikoliv letního) umožní lepší seřízení našich vnitřních hodin a přispěje ke zmírnění výskytu civilizačních chorob.

září 16, 2021 15:49
... : Milene
Mně střídání času nijak zvlášť nevadilo, ani když jsem chodila do práce, protože nikdy jsem nechodila spát v určitou pevně danou hodinu, ale tak různě. Podle toho, jestli dávali něco zajímavého v TV, četla napínavou knížku nebo byla někde ve společnosti. A teď když nechodím do práce vstávám, kdy se mi chce. A to je taky různé, jak se mi chce nebo nechce spát. Někdy vstávám v 7 jindy v 9.
září 16, 2021 17:27
... : mamča
Vzhledem k tomu, že nám tu hodinu "vrátí" až na konci října, tak se nic moc neděje. Stejně budeme vstávat za tmy, a vracet se domů taky za tmy.
září 17, 2021 07:21
... : mamča
Jen nechápu, proč se ten zimní a letní čas stále udržuje, když to působí 2x do roka problémy v dopravě.
září 17, 2021 07:22
... : doktor
No nevím,ale myslím si,že lidstvo dělá každý den nepředstavitelné množství konin a střídání času je toho důkazem.Toto násilné posouvání hodin,nikoliv času,je něco jiného než jak se zmiňuje Danielka a navíc mne štvou,protože musím přetáčet ručně dvakrát do roka fůru hodin.Jsem prostě staromilec a máme ještě fůro hodin klasických.
září 17, 2021 12:39
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]