O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

NEPOMLOUVEJTE INTERNETY PDF Tisk E-mail
Neděle, 04 červenec 2021
Víte, jak poznáte, že se z vás stal protivný nepřející dědek nebo omezená hloupá bába? Tak, že začnete nadávat na mládež, že má ty rypáky furt zabořené v mobilech a počítačích a na fejsbucích a že věčně hraje počítačové hry, kdežto za vašich mladých let lidi chodili do přírody, sportovali a normálně si mezi sebou povídali. Mezi námi, dělali to jen proto, že neměli mobily a počítače a fejsbuky. Možná budete trvat na tom, že i kdybyste je vy tenkrát měli, určitě byste je nepoužívali. Možná ne. Jenže to dneska na fejsbucích tvrdí kdekdo.


 

 

 

K hrám i sociálním sítím mám zvláštní vztah – jsem totiž počítačový pamětník a zažil jsem jejich dřevní doby z první ruky. Na počátku 90. let, kdy jsem chodil na gymnázium, mě posadili před československý počítač IQ 151, což bylo béžové monstrum připomínající urostlejší sele; nejenže jako sele vážilo, ale mělo i zhruba stejný výpočetní výkon a dokonce i stejnou teplotu jako čerstvě urožněný pašík. Na tomto stroji jsem hrál svou první ohromně napínavou počítačovou hru. Úkolem hráče bylo za pomoci písmenka M posbírat na obrazovce všechny puntíky dřív, než se počítač zavaří a zhroutí a přijde k němu zoufalý učitel. Od té doby jsem obhájcem počítačových her, neboť ty nejlepší procvičují postřeh, spolupráci, fantazii, trpělivost a manuální zručnost, nutnou k opravě počítače, rozsekaného rozzuřeným hráčem.

 

Poté, co se nám ve škole zavařily všechny IQ 151, dostali jsme opravdická PCčka, zapojená do počítačové sítě. To nám umožňovalo posílat si mezi sebou zprávy, podobné těm dnešním na internetu. Už tenkrát jsme cítili potenciál nového média, díky němuž si šlo rychlostí světla předávat myšlenky meziplanetárního významu, od prostého „Smrdis“ až po složitější konstrukce typu „Hronova ma obri bubiny“*. Neměli jsme tenkrát s komunikací v počítačových sítích mnoho zkušeností, takže jsme místo konkrétnímu adresátovi rozesílali svá moudra nevědomky všem ostatním počítačům ve škole včetně těch učitelských. Myslím, že pedagogové nebyli úplně nadšení, že používáme techniku za miliony korun k tomu, abychom sdělili celému světu včetně Hronové to, co stejně nikdo nedokázal přehlédnout.

 

 

Jak vybrat mobilní telefon pro děti | Alza.cz

 

 

Počítačová komunikace udělala od těchhle nesmělých začátků obrovský kus cesty. Dnes by internet nabídl obří pravdu o Hronové nejen pár školním počítačům, ale hned celému světu. Navíc by tak neučinil prostřednictvím kostrbatých písmenek na černém pozadí, ale v podobě kvalitního videa z dívčích sprch. Což mimo jiné vysvětluje, proč na internetu lidé tráví tolik času.

Jak se tedy bránit tomu, aby se z vás stala omezená bába nebo nepřející dědek? Klíčem je nadhled a pochopení moderních technologií. Místo nadávání na zkaženou mládež si nastudujte něco o tom, jak funguje facebook, internet a počítačové hry. Díky tomu budete schopní ve společnosti zasvěceně hovořit o tom, že jde o psychologické drogy, naprogramované tak, aby útočily na bazální lidské pudy a emoce, uměle zvyšovaly hormonální hladinu serotoninu a adrenalinu a algoritmicky ovlivňovaly veřejné mínění rozsáhlých sociálních skupin, čímž působí jako katalyzátory diverzifikace společnosti. Nikdo vás ale nebude poslouchat. Všichni budou mít rypáky zabořené v mobilech.

 

Jan Flaška
_________________
*autor s ohledem na dosud žijící osoby jméno a rozměry pozměnil

 

 

Komentáře (4)add feed
... : mamča
Ano, jsem nepřející bába, a nadávám, že děti co ještě neumí číst, se dokáží zklidnit jedině zapůjčením rodičovského mobilu, pokud už nemají vlastní.
Přesto, že jsem většinu života aktivně strávila u počítačů sálových (CDC 3300 a CYBER 172) a posléze u různých PC, dodnes se bráním tzv. chytrému telefonu, a na PC si důsledně vyměřuji hodiny účasti.
PC, (jeho obdoby) a celý slavný internet je totiž velký požerák času, a způsobuje svým uživatelům nežádoucí tloustnutí :-).
červenec 05, 2021 07:13
... : doktor
Flaško,Flaško - je fakt,že internet je super věc,ale pohled na děti,maminky i dospěláky jak stále zírají do telefonu,tabletu je hrůza všech hrůz.Misto aby mamina si se svou ratolestí hrála,povídala či vyprávěla ,tak dítě v kočárku i postrkující mamča se mazlí s telefonem,tobě to Flaško připadá jako normálka? Mne tedy nikoliv. Ahoj a hezké odpoledne.
červenec 06, 2021 13:19
... : d@niela
Ani by mi ten mobil tak nevadil, kdyby v současný době celkově neupadala ta "stará kultura" - tedy psaní, čtení...
Dnes je všechno na netu, dá se to tam najít, skouknout - a šmytec.
V současný době řeším velké dilema, velikánský problém: co bude s knížkama?
Taky je najdete "v luftě", nemusíte je mít "naživo", tak co s těmi pozůstatky dob minulých?
Zdalipak se k nim ještě někdy svět vrátí?
červenec 06, 2021 16:40
... : kim
Dani knížky se dnes dávají do knihobudky, ale ještě pořád jsou lidi pro které by to bylo stejné jako by dali své děti do babyboxu.
červenec 11, 2021 22:36
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]