O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

JAK ZJARA PDF Tisk E-mail
Středa, 07 duben 2021
To, že přišlo jaro – nejen to oficiální astronomické, ale i takové to neoficiální, slunce, ptáci a tak – jsem poznal podle toho, že můj Facebook doslova explodoval fotkami kytiček a sluníček a včeliček. Sluneční světlo má zřejmě vliv na tvorbu hormonu, který lidi nutí sdílet s ostatními fotografie jarních kýčů. (U nás fejetonistů má slunce zase vliv na žlázy, zodpovědné za produkci fejetonů o jaru.)Spousta lidí teď na jaře vyráží za město na čerstvý vzduch pozorovat probouzející se přírodu. Jaro je pro ně synonymem zrození, krásy, lásky a života. Pro mě je jaro synonymem alergie a jarního úklidu. Jaro co jaro poulím své opuchlé rudé oči do slunce a poslouchám přitom, jak sousedi v širém okolí nedočkavě túrují všechny ty motory, co se jim celou zimu zbůhdarma válely v garáži. Pozoruju je, jak zaměstnávají cirkulárky, sekačky, vertikutátory a křovinořezy. Hryže mě přitom svědomí, protože podle všech zvyklostí bych měl i já odněkud vyndat nějaké motory a chvíli s nimi plundrovat zahradu. Nebo, když už máme to jaro, dělat alespoň nějaký jiný pořádek.

Nevýhoda jarního úklidu ovšem spočívá v tom, že se musí dělat zgruntu. Znáte to – místo toho, abyste se zbavovali haraburdí, ho často jen rovnáte do skříní a schováváte ho sami před sebou ve sklepě, na půdě a v garáži. Jedna ženina kamarádka uklízí právě tímhle způsobem a stačilo jí jen pár let, aby si zastavěla půdu nového domu až po hřeben střechy. To my máme na půdě uklizeno. Vede na ni totiž skládací žebřík, který se vám při výstupu do výšky sám složí pod nohama, takže se na něm člověk naštěstí zabije hned při prvním pokusu vylézt na půdu s plnou náručí haraburdí.

Abych trochu ukonejšil své svědomí a zároveň se moc nenadřel, vyřešil jsem letos svou část rodinného jarního úklidu po chlapsku: rozhodl jsem se obětavě roztřídit na počítači rodinné fotky za posledních několik let. Takže zatímco moje žena zametala, vytírala, stříhala stromy, plela zahradu a tahala ze sklepa zatuchlé pytle plné plesnivých bot, já na počítači ze svého archivu nemilosrdně mazal všechny fotografie kytiček a sluníček a včeliček. Kontakt se skutečnou přírodou jsem omezil na sledování pavouků, co mezi chuchvalci prachu na mém pracovním stole hráli fotbal s mrtvým hmyzem.

Trvalo mi několik týdnů, než jsem všechny ty fotky promazal a srovnal podle data pořízení. Není divu, že mě po tak náročném jarním úklidu přepadla jarní únava. Zcela vyčerpaný a zbrocený potem jsem oddychoval v houpací síti na naší zahradě, mžoural na ženu, která zrovna něco plela ve skleníku, poslouchal zuřící motory u sousedů a říkal si přitom, jak je přeci jen mnohem příjemnější naplánovat si po té studené a šedivé zimě místo jarního úklidu jarní klid. 

 


JAN FLAŠKA

autor si uklidil a uklidnil se

 

 

 
Komentáře (19)add feed
... : strejda
Jene Flaško, hezky to popisuješ. Z mého pohledu však trošku hypoteticky. Myslím tím letos, protože konec zimy tady vypadá trošku jinak. Také už jsme tu vítali jaro a při prvním slunci, v triku s krátkými rukávy, jsme chytali vitamín Dé. Letos už jsme tu měli i plus 19st. Vyndal jsem zahradní lavičky, do vlastnoručně vykopané studánky, hluboké jen na dvě skruže, jsem ponořil čerpadlo a napustil jsem všechny zahradní sudy. To aby nebyla nouze o vodu na zalévání. Odstranili jsme zimní větvičkovou přikrývku růží a shrabali zbytky zetlívajícího listí, které ukázal odtátý sníh. Zahrada byla opět krásně zelená. I kocour z toho měl radost a byl více venku než doma.
O Velikonocích však přišel zlom. Už vím, proč se Krušné hory nazývají krušnými. Noční teploty šly opět hluboko pod nulu a denní tu jen tak tak olizovaly nulu. Do toho foukal studený severák a během několika hodin byla zahrada opět bílá. Prý bouře Ulli. Opět jsem vyndal již uklizená hrabla a od Velikonoc až do dnešního dne, odhrabuji sníh. Ráno i večer, protože si ho tu nechci nakumulovat. Když to pak zmrzne, je to větší dřina. Už je mi i protivná ta bílá hmota a nechápu, jak za ní někdo může jezdit až kamsi do hor. Čeho je moc, toho je příliš. Jak jsem to tak sčítal, tak od Velikonoc tu napadlo asi tak 35cm nového sněhu. Přes den toho zase dost odtaje, to ano, ale o astronomickém jaru mám trochu jiné mínění.
A tak slibně se to vyvíjelo...
duben 08, 2021 10:13
... : *deeres*
Apríl se na nás letos vyřádil a je jedno, že se se vydává za nějakou Ulli. Strejdo, v Krušných horách v tom nejste sami. Ulli si zařádila i na Plzeňsku a i na západě Prahy to pěkně studeně fičí celé dny a v noci jsou teploty pěkně hluboko pod nulou. Do triček se prý svléknemu už v neděli, zase mají být dvacítky, abychom v pondělí znovu zatopili v kamnech a opět si užili sněhu.
duben 08, 2021 10:23
... : strejda
deeres, my už tu vyhlížíme jaro, vlastně už od jeho astronomického termínu. Zapnu PC a první co dělám, mrknu na Yr.no a srovnávám. Pak objedu všechny naše předpovědi a sleduji kdo se strefil či nikoli. Dost jsem fandil Norům, ale i oni se potýkají s velkou nepřesností. Ta Zeměkoule si s námi dělá, co se jí zlíbí a nedbá na tradice... :-)
duben 08, 2021 11:37
... : mamča
Jaro jsem si představovala jinak. Meruňky krásně rozkvetly, včely se mohly strhat, jak pilně opylovaly, a teď všechnu tu krásu spálil mráz. Obrátili jsme všechny nádoby na vodu, abych v nich každé ráno rozbíjela ledovou pokrývku. Naštěstí jsem do všech včas dala všude poloprázdné petflašky, aby mráz neroztrhal ty plastové nádrže.
Všechny truhlíčky, co jsem osázela maceškami a sedmikráskami, jsem uklidila, takže nepomrzly. V neděli je přes den vyndám na sluníčko, a večer zase schovám. Mám jich 16, a ještě 5 květináčů, co dávám kolkolem domu na okapy.
Už by mělo být teplo !
duben 08, 2021 13:40
... : *deeres*
Vloni to odprdly meruňky, vlašáky a ani lískáče moc nebyly. Letos to vypadá na opáčko. Snad alespoň ty špendlíky a třešně to přežijou. Jenomže už teď jsou napučený, jen prasknout. Jestli rozkvetou v neděli a pak přijde mráz, tak dopadnou stejně,jako minulý rok. Nikde nic.
Mně zmrzly i prvosenky na okně. Ale ta příroda si stejně nedá říct a i přes ty mrazy jsou venku ladoňky, orseje, narcisky, dymnivky. V noci mrazem upadnou na zem a přes den si klidně dál kvetou, jako by se nad nima ani nechumelilo. A ono chumelí, zrovna teď.
duben 08, 2021 14:32
... : *deeres*
Já se dívám na Windy.com. Tam na týden je většinou předpověď spolehlivá, maximálně se o nějaký den posune. Navíc jsou tam ke zhlédnutí web kamery a když se podívám na letiště Ruzyň a jak jde vítr a ten jde většinou od západu, tak za několik minut to je i u nás.
duben 08, 2021 14:35
... : Milene
U nás na Bílé Hoře bylo ráno zase bílo. Ještě, že mne bolí záda, tak nelituji, že nemůžu už na zahradu, protože na jaře je práce nejvíc. smilies/wink.gif
duben 08, 2021 15:00
... : mila1
Já mám nakoupené sazenice jahod a zatím je mám doma..stejně tak truhlíky s muškáty. O víkendu má být kolem 20ti a pak zas zima. Snad už jen na pár dní. Na náladě tohle počasí zrovna nepřidá.
duben 08, 2021 18:15
... : mamča
mila1 : Na muškáty je ještě víc než měsíc čas. Taky je přenáším jak kočka koťata. Teď se chystají kvést hlohy a trnky, to bývá vždycky zima.
duben 09, 2021 06:03
... : mamča
*deeres*: Ořešáky už mají zčernalé pupeny, to zase letos ořechy nebudou. Ale třešně čekají, a jabloně taky.
Letos máme na zahradě záplavu fialek a petrklíčů. První rozkvetly sedmikrásky, ale ty kvetly celou zimu. Taky podléšky všech barev, a barvínek. Z těch původně pěstovaných vykoukly čemeřice, krokusy, ladoňky, modřence, a chystají se narcisy a tulipány.
Náš děda vždycky sledoval počasí v Bavorsku. A protože fouká převážně od západu, tak za dva dny to bylo u nás. Žádné "Windy" k tomu nepotřeboval. Tenkrát byla jen předpověď počasí v rádiu.
duben 09, 2021 06:13
... : mila1
mamča: já mám přes zimu truhlíky s muškáty ve sklepě, teď jsem je přenesla do verandy, která není vytápěná, ale je zasklená a je tam sluníčko, tak je trochu zalévám a pozoruju, který truhlík se mi ujme, ne všechny tu zimu ve sklepě přežijí. Loni jsem do jednoho truhlíku koupila převislé fuksie, ale ty mi pak na balkoně moc nešly.. přemýšlím, co místo nich.
duben 09, 2021 07:16
... : mamča
mila1 : Já mám část muškátů ve sklepě, a část v podkrovním pokojíku, kde se netopí. Ty v podkroví jsou krásné a teď kvetou. Je mi líto je ostříhat na 15 cm. Ale když to neudělám, budou to košťata, s pár listy a květy na konci holého klacku. Do sklepa jsem dala na podzim anglické muškáty, a ty nejeví známky života. Budu si muset namnožit ty z podkroví. Už mám sazenice v truhličkách, ale nevím, jestli přežijí zájem našich třech koček domácích.
Mně se vloni osvědčily převislé drobnokvěté petunie. Kvetly celé léto až do pozdního podzimu.
duben 09, 2021 10:20
... : mila1
mamča: ty petunie jsou dobrý tip. Teď jen, jestli jsou vhodné na balkon, který je obrácený k severozápadu. Muškáty tam šly překrásně, fuksie uschly. Potřebuju něco, aby to bylo převislé, balkon je do ulice a mám ráda trochu soukromí smilies/smiley.gif S těmi muškáty to je zajímavé, v jednom truhlíku mi už ožily - začaly dělat zelené lístky, v dalších dvou se neděje nic, tak možná budu muset truhlíky osázet znovu, až v květinářství budou mít nové sazenice. Jo a kočky - mám teď už jen jednu domácí a ta si kytek moc nevšímá, vysívám jí pravidelně kočičí trávu, tak tu baští ráda a taky má ráda takovou tu přidanou zeleň, co se dává k řezaným kytkám - není to asparagus, ale něco podobného.
duben 09, 2021 10:39
... : mamča
mila1 : Tyhle drobnokvěté petúnie jsem měla na všech světových stranách, a všude se jim dařilo. Mají různé barvy - bílou, žlutou, modrou, červenou a fialovou, takže když se hezky nakombinují barvy, tak je to záplava květů, radost pohledět. Nemusíš se o ně moc starat, jen občas zalít. Tam, kde jsem chtěla větší "převis", tak jsem je nakombinovala s bílozeleným popencem.
Jinak naše kočky jsou přes léto na chatě, kam za nimi každý den dojíždíme. Máme to 3 km od domu. Jen v zimě mám kočule doma, ale už dělají moc velký virvál. Těší se ven.
duben 09, 2021 12:36
... : mila1
mamča: dnes jsem si koupila v květinářství sazenice pŕevislých muškátů a dám je zatím do verandy. Petunie ještě nemají, ale rozhodně s nimi počítám. A ta nejlepší zpráva nakonec: dnes propustili mou čtyřměsíční vnučku po 7 týdnech z nemocnice. Bylo to nejhorších 7 týdnů, co naše rodina zažila. Bude ještě spousta kontrol, musí brát hodně léků, ale z nejhoršího je snad venku.
duben 09, 2021 15:44
... : mamča
mila1 : Tak to je ta nejlepší jarní zpráva. Ať se vnučce daří co nejlíp, a je brzy úplně zdravá.
duben 09, 2021 19:23
... : Iris
Milo, z vnučky mám radost. Tak ať se vše jen už jen zlepšuje smilies/smiley.gif
duben 10, 2021 10:12
... : *deeres*
To si ještě užijeme!
"Na Moravu a do Slezska dorazí čerstvý vítr, který bude foukat během nedělního dne. V nížinách bude o síle 55 až 70 km/h. A na horách v Beskydech bude foukat okolo 90 km/h. Ale pozor si musíme dát na sněhovou bouři, která je před námi a přinese sněhovou kalamitu. Jmenuje se, jak ji Němci nazvali, Wilken a jde o tlakovou níži, se kterou je spojená vlnící se studená fronta, která k nám postoupí v pondělí od západu z Německa a postupně na celé území Česka přinese vydatné srážky. V pondělí nám napadne od 10 do 20 milimetrů a postupně se hranice sněžení bude snižovat do nižších nadmořských výšek a může se nám tedy stát, že se v úterý ráno probudíme do sněhové nadílky 5 až 10 centimetrů těžkého sněhu. Není vyloučené, že se budou vyskytovat bouřky a naposledy se podobné počasí ve stejnou dobu u nás objevilo v roce 1996," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová. 10. 4. 2021

duben 10, 2021 13:06
... : mamča
*deeres* : Budu doufat, že se Honsová mýlí, a že v nadmořské výšce 323 m bude jenom pršet.
Mám venku všechny kytky, tedy macešky a sedmikrásky, které menší mráz přežijou, ale 10cm sněhu ne.
duben 10, 2021 17:33
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]