O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

DRC, DRC, DRC ... PDF Tisk E-mail
Neděle, 14 březen 2021
Zobrazit zdrojový obrázekZip, zdrhovadlo, drc... Asi bychom si už život bez něj neuměli představit. Dva řetězce zubů upevněných na pruzích pevné látky, mezi nimi jezdec. Zuby řetězců procházejí vstupním otvorem jezdce, kloužou kolem rozepínacího klínu a zužujícícím se tělesem jezdce jsou do sebe zatlačovány. V tělese jezdce zapadne vždy jeden zub s výstupkem do druhého zubu s odpovídající drážkou nebo dutinou. Když jde ztěžka, je to někdy průšvih, jindy záchrana "mravní bezúhonnosti" - sama jsem to zažila, povím: :- ))) 


 

Při pohybu jezdce opačným směrem - tedy dolů - rozepínací klín v tělese jezdce zuby od sebe zase odtlačí. Aby jezdce po uzavření zdrhovadla nesjížděl dolů a zdrhovadlo nerozepínal, bývá na jezdci malá západka - pojistka - spojená s očkem, kterým se jezdec posunuje. Když očko visí volně dolů, západka zapadne mezi zuby a brání tak jezdci sjet. Chceme-li zdrhovadlo rozepnout, uchopíme očko - tím je nadzvedneme - a západka se vysune. Pak můžeme jezdcem zase volně pohybovat.
 
     Jak jednoduché, že?
 
Asi od 13. století se používají knoflíky; předtím to byly nejrůznější spony. Patentní stiskací knoflíky jsou na světě od roku 1885. Ale první zdrhovadlo se objevilo až koncem 19. století, když chicagský inženýr Whitcomb L. Judson v roce 1893 vymyslel dvě řady kovových zoubků, přes které se přejíždělo jezdcem. Tento vynález měl nahradit zapínání bot na knoflíky. Měl však dvě vady: jednak snadno zachycoval různé předměty, které se dostaly do jeho dosahu, jednak se neočekávaně rozevíral. k praktickému použití však bylo zdokonaleno až ve století dvacátém.

Cool Punk Girls' Black High Waist Zipper Front Chain Embellished Cuffed  Taper Fit Trousers - Beautifulhalo.com
V roce 1913 švédský inženýr Gideon Sundback podstatně zdokonalil konstrukci původního zipu jednoduchým a geniálním řešením. Zoubky na dvou souběžných stužkách tvořily páry. Každý zoubek měl tvar háčku, který zapadl do ouška pod háčkem na stejném místě opačné stužky. Jezdec spojil zoubky tak, že se zaklesly jeden do druhého. Stejným způsobem zip pracuje dodnes.
A tak r. 1914 byl vynález  v Německu patentován pod názvem Zipp.

Zábavná je historie vzniku tohoto názvu:  údajně si s ním spisovatel Gilbert Frankau pohrával a přitom si pobrukoval: "Zip! A je otevřený. Zip! A je zavřený."   Výrobek se stal populární, když B. F. Goodrich Company uvedla na trh galoše s tímto zdrhovadlem. Zip byl i úspěchem technologickým, neboť bylo nutno zajistit hromadnou výrobu zcela stejných zoubků a ty pak opět zcela přesně připevnit na tkanice. Když Spojené státy vstoupily v roce 1917 do první světové války, objednala si americká armáda tuto novinku pro uniformy a letecké kombinézy. V Evropě začala zipy jako první vyrábět firma Kynoch z Birminghamu roku 1919 pod názvem The Ready Faster (pohotovostní zdrhovadlo).
 
Skutečný úspěch zipu se dostavil až v roce 1924. To se konala výstava Britského impéria ve Wembley. Jedno zdrhovadlo tam v rámci reklamní kampaně zapínali a zase rozepínali třímilionkrát za sebou,aniž se porouchalo.


 

Nevím co se hodí líp
Pochybností zbav mě pout
Zdrhovadlo nebo zip
Zdrhnout nebo rozepnout
(skupina Brutus)

 

 

Jo, a k té příhodě, co jsem vám úvodem slíbila:

 

To bylo v šerém dávnověku, kdy jsme ještě s jednou kamarádkou jely prázdninovat do Bulharska. Neměly jsme toho s sebou moc: minimální oblečení, kotlík, talíře, nějaké ty lžíce, nože, stan, spacáky... Bylo to tam setsakra fajn. 

No, a po jedné takové poměrně divočejší noci, kdy jsem se ráno probudila a vůbec si nevzpomínala, jak jsem se ve stanu ocitla, jsem si jen rychlým pohybem sáhla na zip u džín. Byl zavřený... Jupí, znásilněná nejsem, ani jsem se nechovala nijak nemravně.

Proč ta jistota? Protože jsem tenhle drc otevírala velmi těžko sama při absolutním vědomí, natož s oparem plisky.

Teď už mám ráda jen zdrhovadla, která fungují ihned a lehce....

 

d@niela

 

 


Komentáře (4)add feed
... : Zvětralej Kozel
No, to mám osobní zkušenost. Když jsem stěží doběhl domů, zbejvala už jedna jediná poslední vteřina na rozepnutí zipu u kalhot. Jenže zip se zadrhl a tak jsem tu poslední vteřinu promarnil. Pak už to bylo fuk. Takže potom kalhoty i povlíkačky do pračky a vytření podlahy.
---------
A ještě jeden 4:
Chlapik kupuje kalhoty. Prodavačka se táže, jestli se zipem nebo s knoflíkama. A on, že se zipem ne, nikdy! "Víte já chodím zásadně navostro. A zrovna včera jsem si zipem u svetru skřípl kravatu...."
březen 15, 2021 09:57
... : pavlinaA
to je nádhernej fór, hned jsem ho rozdala kolem.
Jinak s takovym zipem bych stoprocentně dopadla némlich stejně.
Musím mít vždy zipy pohotové a funkční.

březen 15, 2021 10:05
... : mamča
Krásná dívka ve velmi těsné kožené sukni čeká na autobus. Jenomže, když přijede autobus, zjistí, že sukně je tak úzká, že ani nezdvihne nohu, aby mohla nastoupit. Sáhne rukou dozadu a kousek rozepne zip. Ale sukně pořád drží stejně a nepovolí. V panice sáhne znovu dozadu a rozepne zip ještě víc, ale sukně pořád nic. Všichni lidé se dívají, tak dívce je to už nepříjemné, tak sáhne znovu dozadu a zip rozepne až do konce. Vtom cítí, jak ji nějaký muž zezadu chytne za boky a vyzdvihne ji do autobusu. Dívka se naštve, otočí se k muži a začne mu nadávat: Co mě tady, člověče, osaháváte? Vždyť se ani neznáme!

A chlap na to: No, vzhledem k tomu, že jste mi už 3x rozepla poklopec, tak jsem si myslel, že už jsme přátelé.
březen 15, 2021 11:48
... : doktor
Jojojo,drc může být někdy velkej problém.Ahojky.
březen 15, 2021 13:52
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]