O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

DOMÁCÍ VEKA OD FLORENTÝNY PDF Tisk E-mail
Neděle, 20 prosinec 2020
Těsto na veku i na rohlíky obsahuje celkem dost tekutiny, takže jakmile ho začnete zadělávat, pomyslíte si něco o tom, že z tohoto poměru surovin nikdy nemůže vzniknout tvárné těsto. Vydržte minutu nebo dvě hníst těsto v robotu a hned toto tvrzení odvoláte; mouka tekutinu nasaje, hnětením se to ještě podpoří a celá mísa robota se během hnětení vyčistí. Mouku přidejte, pouze pokud by těsto i po 10 minutách hnětení vypadalo příliš mokré a lepivé a ulpívalo na stěnách nádoby.

 

 

 

Domácí veka

 

Suroviny

 

500 g hladké mouky

15 g čerstvého droždí

300 ml vlažného mléka (pozor, aby nemělo teplotu větší než 40 stupňů!)

1/2 lžičky cukru

10 g soli

80 g másla

1 vejce nebo 1 žloutek nebo 1 bílek na potření

 

Postup

 

1. Droždí umístěte do menší misky, posypte cukrem a rozšťouchejte vidličkou pokud možno na kaši. Zasypte lžící mouky z předem odváženého množství, přilijte třetinu mléka, rozmíchejte a nechte 10 minut zpěnit na kvásek. Pokud se po deseti nebo patnácti minutách v misce nic neděje, začněte znovu s novým droždím, toto spí věčným spánkem a těsto vám nenadzvedne.

 

2. Mouku smíchejte se solí a máslem nakrájeným na kostičky. Vložte do kuchyňského robota s hnětacím hákem a nechte minutu promíchat, vznikne suchá hrubá drobenka. K ní přilijte zbytek mléka a zpěněný kvásek a nejprve na nízkou rychlost, poté na o stupeň nebo dva vyšší, nechte hníst 8-10 minut, až vznikne hebké, téměř nelepivé těsto, měkké a poddajné jako plastelína. Zdá-li se vám v průběhu příliš suché, přilijte lžíci nebo dvě mléka, anebo přisypte mouku, pokud je tak vlhké, že se lepí na mísu i po několika minutách hnětení (zpočátku se lepit může, dokonce by se lepit mělo). Přesný poměr vždy trochu závisí na kvalitě mouky.

 

3. Uhnětené těsto vložte do mísy lehce vytřené olejem, zakryjte ho fólií, aby neosychalo, a nechte při pokojové teplotě kynout 50-60 minut, až získá dvojnásobný objem. Není třeba čekat, až zaplní celou mísu. Řiďte se dvojnásobkem.

 

 

domácí veka recept

 

 

4. Plech na pečení vyložte pečicím papírem. Těsto vyklopte z mísy a rozkrojte ho na polovinu. Každou rukama vytvarujte do tvaru delšího obdélníku a ten přeložte na třetiny, čimž vznikne poněkud přesnější obdélník nebo čtverec. Válečkem rozválejte na ovál velký asi 35 x 25 cm. Kratší strany zahněte dovnitř, ovál smotejte na dlouhého hada, a spoj zaštípněte tak, aby se propojil s vrstvou těsta pod ním. Rukama krátce a jemně poválejte po kuchyňské lince, tím se tvar vylepší, a potom spojem dolů položte na připravený plech.

 

5. Zamotané veky potřete vodou, zakryjte igelitem nebo přiklopte hlubokým plechem a nechte 25 minut kynout. To je dostatečně dlouhá doba, abyste vyhřáli troubu na 190 stupňů. Máte-li dostatečně velký kámen na pečení, na který se vejdou obě veky, předehřejte si ho v troubě taky.

 

6. Vykynuté veky potřete vajíčkem (nebo samotným žloutkem či bílkem) rozšlehaným s 2 lžícemi vody.

 

7. Veky z plechu stáhněte i s papírem na nahřátý kámen, anebo vložte i s plechem do trouby, pokud kámen nepoužíváte. Pečte 10 minut, potom stáhněte teplotu na 170 stupňů a ještě 20-25 minut dopékejte, až veky hezky zezlátnou a budou na omak zpevněné.

 

8. Upečené pečivo nechte vychladnout na mřížce, než ho rozkrájíte na plátky a pustíte se do přípravy chlebíčků.

 

FLORENTÝNA

 

 

Komentáře (0)add feed
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]