O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

BALOŇÁK PDF Tisk E-mail
Neděle, 08 listopad 2020
Sewing Machines, Pin, textile, pin, sewing png | PNGWing
Musely mně být čerstvě asi tři roky, mladší těžko, to bych si to tak nepamatovala. Víc určitě ne, protože to byl poslední rok, kdy táta měl doma krejčovskou dílnu. V lednu 1952 mu živnost zrušili a táta šel do Motorletu pomáhat plnit první pětiletku. Dokud táta pracoval doma, já měla přísný zákaz rušit ho u práce. Ten zákaz samozřejmě vydala moje racionální máma a já i táta jsme ho moc rádi porušovali. S tátou byla vždycky legrace, s mámou vůbec.

 

 

Bylo léto, vedro, venku pralo slunce a táta měl pro někoho na zakázku ušít dva baloňáky. Jenže mu to nešlo, látka byla válečné umělé hedvábí a v šicím stroji mu klouzala, a trhala nitě. Když jsem se k němu vloudila, zrovna vztekle rval špatný šev a byl rád za vyrušení. A protože byl hračička, tak vymyslel, že si místo práce spolu zahrajeme na Vánoce.

 

Ze zahrady ve vnitrobloku přinesl velkou větev nějakého jehličnanu, zapíchl jí do stojanu na žehličku, nahoru jsme vystříhali papírového andělíčka a na větve navázali barevné odstřižky látek. Když jsme pak spolu začali vyřvávat “Narodil se Kristus ...“, vletěla tam máma, tátu seřvala, že nemá rozum a mne odvlekla do kuchyně, nejspíš škrábat brambory, nebo dělat nějakou jinou užitečnou činnost.

 

Táta pětiletku nedokončil, v Motorletu nastydl, dostal zánět ledvin a v 53. roce zemřel, bylo mu třiačtyřicet let.

Doma po něm zůstala mladá vdova, dvě malé holky, dva šicí stroje zn. Singer, vojenský kufr s hromadou střihů, skříň zaplněná štoky látek, veliký šuplík knoflíků, další plný nití, všechny možné přezky, krejčovské sádlo i plátno a metry podšívek.

 

V době, kdy se mně začala zapalovat lejtka a já honila parádu, tak se mně tohle všechno moc hodilo. Sice jsem chodila po všech možných brigádách, ale to stačilo jenom na to, co jsem si sama nedokázala vyrobit. V šedesátkách byla veliká móda originál italských šusťáků. Ty se daly koupit v Rakousku nebo Itálii, u nás jenom v Tuzexu. Já po takovém šusťáku toužila, jenže na nic takového jsem se nedokázala zmotat a tak jsem otevřela skříň po tátovi.  

 

Singer sewing machines: production on a grand scale |

 
Ve skříni jsem našla i několik metrů toho nepromokavého, balonového hedvábí, smetanové barvy, nad kterým se táta tak vztekal.
Vytáhla jsem i tátovy střihy a stejně tak, jako kdysi táta, za vydatného nadávání jsem si ušila ikonický trenčkot, kterým se pyšnila třeba Marlen Dietrich, Audrey Hepburn, Catherine Denevue, Humphrey Bogart, Peter Sellers, Dustin Hofmann, nosilo ho i několik doktorů ze mnou oblíbeného seriálu Doctor Who.

Malý rozdíl tu byl, ony ho měly pod kolena, nebo do půl lýtek, mému chybělo alespoň dvacet cenťáků délky ke kolenům.
 
 
Ale jinak mu nic nechybělo, klasický střih, originál kostěné knoflíky ve dvou řadách, na ramenou přehrnutá dvojitá látka, veliký límec i klopy a pásek s dvojitou kovovou přezkou ve tvaru „D“.

 

 x-x-x-x-x

 

V angličtině se tento baloňák a všechny ostatní jeho typu jmenují Trench Coat  - trench = zákop, coat = kabát, tak získal i svůj počeštěný název trenčkot.

 

Tento nejslavnější baloňák se zrodil, když byl Thomas Burberry v roce 1914 požádán válečným úřadem, aby upravil kabát vojenských oficírů tak, aby se dal nosit ve všech ročních obdobích. Po skončení války si mnoho poručíků svůj kabát nechalo, a kabát se nakonec stal módním trendem.

 

 

History Of The Trench Coat: Military Necessity To Fashion Accessory

 

 

Materiál gabardine, vytvořený z vlny chemicky upravené, aby byla nepromokavá a odolná vůči dešti, a přitom lehká a hřejivá, speciálně navrhl sám Thomas Burberry a materál i střih si nechal patentovat.

 

Za nestárnoucí kabát značky Burberry si i dnes sáhnete hodně hluboko do kapsy. Nosí ho muži i ženy po celém světě, a to jak ve své klasické podobě od úspěšné značky Burberry, tak i v levnějších variantách a napodobeninách. Za původní značkový béžový trenčkot můžete klidně utratit až 1.600 liber, v přepočtu asi tak 50 tisíc korun.

 

No, nekupte to!

DEERES

 

 

Komentáře (5)add feed
... : mamča
Hezké vzpomínání.
Podobnou Singrovku jako je na obrázku, mám na chatě. Když byli moji synkové malí, šila jsem na ní oteplovačky, bundy, a všechno, co odmítal prošít, tehdy moderní, elektrický stroj Veritas. Vždycky přes víkend jsem obšila celou rodinu.
Krejčovský stroj zn. Singer, jsem zdědila po manželově babičce, která měla obchod s galanterním a střižním zbožím, a když zrovna nebyl nikdo v krámě, šila košile, zástěry, apod. Pak ještě dokoupila několik starších šicích strojů, a chodila se k ní učit šít místní děvčata.
Po babičce taky zbyla plná půda skříněk a šuplíčků s okénky, plných knoflíků, jehel, nití a ostatního galanterního zboží. S těmi prastarými knoflíky jsem ještě nadělala spoustu parády.
listopad 09, 2020 07:08
... : doktor
Byla a jsi moc šikovná dívka.Hezké odpoledne.
listopad 09, 2020 12:22
... : *deeres*
Já tu jednu Singrovku mám dodnes, bohužel, jenom tu prádlovku. Táta byl specialista na kožené zboží a tak ta druhá dokázala divy. Klidně prošila i na čtyřikrát přeloženou džínovinu a mně prostředníček. Pak jí ale jednou ruplo pérko přítlaku u člunku a už nikdo stroj nedokázal opravit.
Od dob, kdy se sem dostala levná vietnamská a čínská konfekce a naopak podražilo všechno, co je ke zhotovení doěvu potřeba, tak už nešiju. Ale byly doby, kdy jsem oblékala sebe, dceru i další lidi tím, co jsem vyrobila. Co nešlo ušít na elektrickém stroji, tak to zvládla ta stará šlapací Singrovka.
listopad 09, 2020 12:26
... : *deeres*
Když jsem u toho strojení stromečku, Vánoce už budou brzo, brzičko.
Víte, jak vznikla tradice zdobení vršku vánočního stromku andělíčkem? Prý takhle:
Santa Claus začínal mít pocit, že nic nestíhá. Většina jeho elfů byla nastydlá a ti co zůstali zdrávi, nestačili vyrábět hračky. Paní Santa Clausová oznámila, že přijede na návštěvu maminka. Další stres. Zašel se tedy podívat do stáje, co dělají sobi a zjistil, že Dasher, Dancer a Vixen, jsou březí a zrovna rodí. Comet, Cupid, Dunder, Blixem a Prancer u toho nechtěli být, tak přeskočili plot a jsou bůhví kde. Začal aspoň nakládat saně, jenže jedna ližina praskla , pytel hraček spadnul a hračky se vysypaly, rozbily a ty , co se nerozbily, tak byly od bláta.
Naštvaný Santa se vrátil domů, aby si nalil na uklidnění šálek cidru a do něho zazdil panáka rumu. Když ale otevřel cinkostn, zjistil, že některý z elfů vychlastal rum a flaška je prázdná. Jak byl naštvaný, upustil šálek a ten se rozprsknul po podlaze v kuchyni na tisíc kusů. Šel tedy pro smeták , jenže myši ožraly jeho chlupatou část a střepy nebylo čím uklidit.
Zrovna v tu chvíli u dveří zadrnčel zvonek a vzteklý Santa šel otevřít. Otevřel, a na prahu stál andělíček s velkým vánočním stromečkem a božským úsměvem.
Andělíček vesele zvolal: "Šťastné a veselé Vánoce! Mám pro tebe krásný stromeček. Kam chceš, abych ho postavil?"
A tak vznikla hezká tradice andělíčka napíchnutého na špičku vánočního stromečku.

My doma andělíčka, na špičce vánoční jedličky, svíčkami negrilujeme. Nám vršek zdobí malovaná špička z foukaného skla, nebo hvězda z foukaných perliček.
listopad 09, 2020 13:03
... : mamča
*deeres* Doma jsme měli šicí stroj značky Bobbin, což byla modernější verze Singrovky. Já jsem původně začala šít s maminkou a sestrou. Obě měly spoustu nápadů na netradiční oblečení, takže jsme pořád chodily oblečené jak z módního salónu :-). Speciálně sestra byla schopna odpoledne vzít kus látky, a večer šla v nových šatech tancovat. Neřídila se podle žádných střihů, ale našpendlila to po rubu na sobě před zrcadlem, pak to obrátila, sešila, zaobroubila a bylo to.
Maminka tomu říkala "navrch huj a vespod fuj". Sestra se ovšem i po vystudování několika škol technického směru, živila jako výtvarnice.
Já už jsem pak nešila rozevláté modely, ale obšívala rodinu veskrze praktickými oděvy pro všechny. Singrovka na chatě to jistila.
listopad 09, 2020 13:12
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]