O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

PATNÍKY PODRUHÉ PDF Tisk E-mail
Pátek, 02 říjen 2020
Dneska si vám dovolím představit dalších pár kamenných - a nejen kamenných - pozorovatelů, kteří tiše a odevzdaně sledují okolní život. Osamělý a vskutku mohutný nárožní ochranný patník stojí na křižovatce ulic Betlémská a Karoliny Světlé. V ulici Řetězové stojí patníky vskutku neobvyklých tvarů – na křižovatce s ulicí Husovou je patník podobající se obřímu kalichu.

 

 

 

 

 

Tenhle krásně strašidelný rohový patník stojí od pradávna ve Starém Městě. Má výjimečné výtvarné zpracování a ač je poměrně nevysoký, asi "bubákuje" už od pradávna na rohu ulic Husova a Na Perštýně.

 

Je to šklebivec (maskaron) s nafouklými tvářemi, vyplazeným jazykem a zatočenými rohy na hlavě – nejpůsobivější patník Starého Města, a asi celé Prahy.

 

Možná že tento i další z pěkných patníků, mohl vzniknout v některé z vyhlášených pražských kamenických hutí. Bohužel na patnících a v literatuře o nich je totální anonymita o jejich tvůrcích, a to i době jejich vzniku.

 

Rovněž na křižovatce s ulicí Liliovou je zvláštní patník, vytvořený shlukem čtyř různě velikých mramorových kvádrů. Nedaleko na křižovatce ulic Liliová a Zlatá stojí rohový patník, připomínající horní část lidské postavy. Na hlavě je, snad od počátku – možná že později amatérsky, vyznačen náznak tváře. Na druhém břehu Vltavy je další neobvyklý patník - tento je zazděn do rohu domu č. 7 Na Kampě.

 

Jde o neopracovaný veliký balvan, který svádí k domněnce, že byl někdy v roce 1600 vyzvednut z blízkého řečiště Vltavy a zapuštěn do zdiva domu, dnes kulturní památky.

 

Žel balvan byl až na úroveň stěny domu přivrácené na náměstí otesán – asi příliš zúžoval chodník. Takovou „úpravou“ postiženo bylo daleko více ochranných patníků.

 

 

K zajímavým náleží i patník na rohu budovy vpravo od kostela Panny Marie Vítězné.

Masivní, nepříliš vzhledný je patník na rohu Lichtenštejnského paláce a Nerudovy ulice, větší péči věnovali předci osamělému patníku na křižovatce ulici Sněmovní a Thunovská.

 

 

 

 

Na konci Vlašské ulice je brána do nemocnice nazývané Pod Petřínem. U brány je nezvyklá sestava tří ochranných patníků: rohový patník připomínající velkou botu a dva patníky chránící bránu.

 

Brány a vjezdy do paláců a měšťanských domů i sloupy bran do palácových zahrad jsou chráněny převážně párem stejných, nebo osově souměrných patníků.

 

Je tomu tak při vjezdu do Platýzu z Národní třídy, ovšem u vjezdu do téhož paláce z Uhelného trhu stojí dva páry spojených, nestejně vysokých patníků ve tvaru komolých kuželů. Prostě fantazie se nevyhnula ani tvůrcům těchto "ochránců" obydlí.

 

Přes četné přestavby a modernizace zůstalo několik párů ochranných patníků i na Václavském náměstí. Rovněž na Senovážném náměstí je u vjezdů do budov překvapivý počet ochranných patníků pěkných tvarů.

 

 

Křižovnická ulice na náměstí téhož názvu je příčně přerušena budovami Karlových lázní. K umožnění dopravy jsou v příčných budovách dva průjezdy.

Ty jsou chráněny dvěma páry mohutných, nevzhledných a dopravním provozem snad nejvíce poškozených patníků v metropoli.

 

Na Malé Straně jsou četné ochranné patníky zajímavých tvarů u vjezdů do budov v ulicích Valdštejnská, Sněmovní, Tomášská. Pěkný je pár patníků u vjezdu do známého paláce Smiřických na Malostranském náměstí a pak ty, co stojí u vjezdu do domu v Letenské ulici 5 a byly vytesány v podobě šachových figur střelců.           

           

Patníky, chránící vjezdy do domů, jsou i v bývalých pražských periferiích na dopravních tepnách směřujících ke středu města. V Karlíně je to hlavně ulice Sokolovská, na Žižkově Seifertova.

 

V Karlíně jsou ochranné patníky na Karlínském náměstí a v Křižíkově ulici z krátkého secesního období. Mají tvar osmibokého komolého jehlanu se svislým rýhováním, o jednom, ale i se čtyřmi díly na sobě.

 

 

Patníkologie je určitě zajímavá.

Příště ještě jednou o několika pražských.

Ale určitě stojí i někde u vás…

Napište, vyfoťte!!!

 

d@niela

 

 


Komentáře (4)add feed
... : *deeres*
Patníky tu nemáme, ale máme tu menhir v Horoměřicích.
Půl metru vysoký menhir ze střednězrnného arkózovitého pískovce pochází z doby keltské, asi kolem r. 300 př.n.l. a je jedením z mála v nejbližším okolí Prahy. Před poničením v roce 1995 měl metrovou výšku, vážil přes 1,5 t a jeho horní část byla zakončena otesanou hlavou s hrubě naznačeným obličejem. Dochované torzo je dnes oploceno nízkým železným plůtkem.
A i miniaturní Stonehenge kousek od Turska:
https://deeres.rajce.idnes.cz/kaminky
Praha západ má i jeden smírčí kámen kousek za Ruzyní v Červeném Újezdu - barokní, kamenný kříž, zazděný naležato do stodoly s reliéfem kříže v kruhu. Vedle sekera a další nejasný negativní reliéf.
Smírčí kříž, či smírčí kámen,souvisí se středověkým soudnictvím. Stavěly se na místech, kde došlo k trestnému činu zabití a následně s pachatelem proběhlo smírčí řízení.Smírčí smlouva usmiřovala pachatele vraždy a pozůstalé oběti, obě strany usmiřovala, vraha chránila před případnou mstou a ukládala mu podmínky, jak svůj zločin postupnými kroky odčinit.
říjen 03, 2020 10:37
... : andrea
Tolik věcí postavili, opracovali, udělali - lidé v dávných dobách, lidé, kteří si nikde nijak nezapsali. Nezůstalo po nic než jen právě ta jejich práce. Když vidím ty nádherné staré stavby, musím si vždy pomyslet i na ty "obyčejné" dělníky, zedníky, přidavače...
Jejich práce tu zůstává, dokud nepříjde nějaký ignorant, který řekne, že "to je nevhodné, to se musí dát pryč" - BLM - to bylo vždy, protože bořit je tak jednoduché!!!

říjen 03, 2020 18:27
... : doktor
DAnielo,moc hezké patníkové povídání.Procházka Prahou je pro mne něco jako "Alenka v říši divů".Nevím kam dřív pohlédnout.Nahoru - dolu ,fasády či patníky a plynové lampy.Prostě nádhera.Děkuji,těším se na další povídání.V našem městě již stačily všechny takové to nádhery odstranit. Zato procházka Prahou i večerní mi vše vynahradí.
říjen 04, 2020 12:09
... : d@niela
Díky doktore, pochvala potěší... Ještě bude jedno pokračování - a mám vždycky velkou radost, když něco podobného mohu publikovat.
Deeres i další naše cestovatelky - nádhera!!!
říjen 04, 2020 13:47
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]