O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

NA ZÁPAD JE CESTA DLOUHÁ - 7. PDF Tisk E-mail
Neděle, 03 květen 2020
Lesk a šeď. Tenhle dojem se mi vnucoval již od příjezdu do Toronta. Vrátil mě zpět do krkonošské chalupy, odkud jsme občas jezdili do letního kina, kde v amerických filmech nebyl vidět chudý člověk. Všichni se tvářili šťastně, každá rodina vlastnila dům, měli pět dětí, ženy byly v domácnosti a po ulicích jezdili nádherná auta. Horečka sobotní noci, Velký Gatsby a jiné americké filmy, tvořily mou představu o zemi zaslíbené.

 

 

 

 

Ale ať jsem se teď snažil sebelépe, z toho lesku, kromě mrakodrapů v centru města, jsem toho mnoho neviděl.

 

V pondělí ráno jsem vešel do místnosti, ve které u dlouhého stolu sedělo asi třicet chlapů různého věku a prohlíželi si mě. Překvapilo mě, že mezi nimi byla mladá žena. Vyřešil jsem jejich zvědavost krátce. Představil jsem se hlasitě, jak nás to ve večerních kurzech angličtiny učili: “Ahoj, mé jméno je Joe, přišel jsem z Československa, anglicky nemluvím, teprve se učím, OK”. Dlouhé měsíce mně zaměstnanci oslovovali, „OK Joe“. Přiznám se, že jsem téměř na jakoukoliv otázku první týdny opravdu odpovídal OK, i pokud by se někdo ptal, jestli mě může podříznout.

 

10 zajímavostí o nejvyšší budově světa Burj Khalifa: Pokoje od ...

 

 

Můj tlumočník Libor při přijímacím pohovoru zapomněl v personálním oddělení říci, že okna umývat neumím tím ladným, jediným tahem. Byl jsem přidělen k zaměstnanci, se kterým jsme autem dojeli k asi sedmipatrové budově. Chlapík naznačil, že vše, co je v kufru auta, musím dopravit na střechu.

 

Když bylo vše na střeše, choval se, jako bych tam nebyl. Já jej kopíroval. Přivázal lana k výtahové šachtě, shodil je z budovy a za chvilku seděl na prkenné sedačce. S tím jsem neměl problém a za chvilku jsem seděl u prvního okna také. Byl jsem jen o minutku pomalejší. Dál to bylo horší. Já dvě okna a on pět. Na okno zevnitř jakási babka ťukala, že je někde malá šmouha, slunce pražilo a pot stékal po zádech.

 

V poledne mě partner odvezl zpět na firmu, kde podal informaci o mém výkonu. Nebyl jsem propuštěn, ale stal se ze mě pozemní myč oken. Jako parťák mi byl přidělen John, alkoholik, který dříve jezdil s nákladním autem. Musím se pochlubit, že po třech měsících jsem patřil mezi nejlepší zaměstnance. Pro dochvilnost, výkon a kvalitu práce.

 

Tým mých spolupracovníků představu o perfektní kapitalistické společnosti  ještě víc kazil. Každý pátek byla výplata mzdy. John i já jsme si u šéfa vyzvedli šek. V bance, jež byla za rohem, jsme proměnili ten papír v hotovost. Poté jsme se vrátili. Šéf zalistoval v notesu a John mu vysázel třetinu výplaty.

 

Nebyl sám. Každé ráno od pondělí do pátku byla u šéfa malá fronta. Jedinci obdrželi menší částku a v pátek odpoledne dluh spláceli. Žili ze dne na den. Tak i zaměstnanci stáje na dostihovém závodišti.

 

Když jsem obdržel první výplatu, indiáni, dva dvoumetroví chlapy a ono děvče, mě pozvali do jakési hospody, ve které nebylo žádné okno a tma jak v ranci. Objednali pičr, což je pivo natočené do plastové nádoby s obsahem 1,5 litru a rozlévá se do malých sklenic. Každý z nás, i to děvče, jsme objednali postupně jeden. Když jsme konečně opustili restauraci a popřáli si hezký víkend, vedro se mnou zamávalo a já byl rád, že jsem trefil domů.

 

Ve srovnání s mými spolupracovníky jsme s ženou zacházeli s penězi velice šetrně. Jedna z možností jak děti dostat za hranice, byl úplatek. Přísloví říká: Je-li problém, který se dá vyřešit penězi, není to problém, ale investice.

 

S příchodem léta mi Steve Rivaj nabídl práci v kuchyni. Neváhal jsem. Pracoval jsem od šesté večer do půlnoci. Práce to byla lehká. Připravoval jsem zmrzliny, loupal krevety, plnil šnečí maso do ulit, zdobil porce jídel a byl kuchaři k ruce. V restauraci jsem se slušně najedl, připravil si bohatou svačinu do druhého zaměstnání na sedmou ráno.

 

Pracoval jsem čtrnáct hodin denně a spánek byl pro mne nejvytouženější zážitek. Díky tomu, se mi stala úsměvná příhoda. Po návratu z práce v kuchyni, jsem zalehl do postele v jednu hodinu v noci. Den byl náročný a já za pár vteřin spal. Vzbudil mě pocit, že budík cinknul. V tichosti jsem se oblékl. Netrvalo dlouho a seděl jsem v autobuse a lehce podřimoval.  Jednu zastávku před místem kde jsem pravidelně vystupoval, byli ve štítu jakési banky velké hodiny.

 

Ukazovaly čtyři hodiny ráno…

 

Během dvou prázdninových měsíců jsem uvítal umývání oken v kasárnách, jež byly hodinu jízdy vzdálené. Hodina spánku tam, hodina zpět.

Chlapy mi dali jinou přezdívku, „Sleeping Joe“.

 

Pepa Kouba

pokračování příště
 
 

 

 

 

Komentáře (0)add feed
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]