O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

NA ZÁPAD JE CESTA DLOUHÁ - 4. PDF Tisk E-mail
Neděle, 26 duben 2020
Po návratu z ambasády a kruté informaci, že si na děti počkáme 5 let, jsem začal pátrat po někom, kdo má či měl podobný problém. Při hledání jakékoliv práce jsem dostal doporučení na pana Hutku. Pozval mě do svého velkého domu a pozorně vyslechl můj příběh, ve kterém jsem se zmínil, co vlastně umím. Když jsem se řekl, že jsem se vyučil jezdcem z povolání na dostihovém závodišti ve Velké Chuchli, zeptal se, zda bych chtěl tuto práci dělat.

 

 

 

 

A že má mezi trenéry na Torontském závodišti dobré známosti, protože obchoduje s dostihovými koňmi.  Má odpověď byla - “neexistuje zda, ale kdy”. Dozvěděl jsem se, že tréninková sezóna začíná až za měsíc a to v polovině ledna, ale že s prací mohu počítat. 

 

“Tak, to bychom měli jednu starost za sebou”, a pan Hutka se  usmál. „Ten váš problém s dětmi je  těžší oříšek.  Mnoho let jsem pomáhal novým imigrantům, ale jsem nyní obchodně natolik vytížen, že mi na to již času nezbývá, ale znám dva případy, kdy lidé také odešli bez dětí. Bohužel smutných, v jednom případě manželé čekali na dcerky-dvojčata 9 let”.

 

Když pan Hutka viděl, že jsem pobledl, poklepal mě po rameni a utěšil mě slovy: “Josefe,  zákony se mění, toto je starší případ, ve vašem to může mít mnohem šťastnější konec. Dám vám telefon na právníka, který měl na celosvětové výstavě v Montrealu na starost ČSSR expozici. Měl podobný problém a určitě vám dá konkrétnější radu jak postupovat”. Pan Hutka mi nabídl další schůzku s tím, že pojedeme do jeho stájí za městem, abych si začal na koně zase zvykat. Rád jsem nabídku přijal. 

 

Chodil jsem ženušce naproti do práce o trochu dříve, než skončila směnu, protože v restauraci se scházela početná parta Čechoslováků. Poslouchal jsem jednotlivé příběhy a žasnul, čím vším někteří jedinci museli projít. Cestou domů jsem vyprávěl o setkání s panem Hutkou, pochlubil jsem se přislíbenou prací a telefonem na právníka.  Když jsem popisoval mou budoucí práci, Alenka na mě vytřeštila oči a řekla vyděšeně, “vždyť jsi na koni neseděl snad 20 let”.

 

 

 

 

 

Dal jsem jí pusu a s přehnanou jistotou jsem odpověděl: „neseděl, ale nezapomněl”.  Začínám sice až za měsíc, ale musím se na to dobře připravit. Je to pěkná dřina, od zítra začínám běhat”. O dlouhých devíti letech čekání na děti jsem raději mlčel. Nemohl jsem stále uvěřit krutosti komunistických úřadů.

 

Druhý den jsem vytočil číslo právníka pana Halenára. Byl velice ochotný a domluvili jsme si schůzku na druhý den odpoledne v jedné kavárně.  Na schůzku jsem jel sám, Alenka pracovala. Pan Halenár pocházel z Bratislavy a ve funkci vedoucího expa ČSSR v Montrealu vycestoval s manželkou a dvěma syny. U své sestry nechal v opatrování tříletou dcerku. Byla to podmínka patřičných orgánů. Ze služební cesty se na Slovensko již nevrátil a zůstal s rodinou v Kanadě.

 

S dcerou se setkali až za 20 let, byla již vdaná a měla dvě děti. Teprve pak jí byl vydám pas a sama mohla vycestovat do Kanady na setkání s rodiči a bratry. “A to jsem se osobně znal s Trudeauem, Josefe, ani jeho přímluvy nebyly nic platné. Vrátit jsem se nemohl, zničil bych život celé rodině”.

 

Pan Halenár mi dal mnoho dobrých rad, a podobně jako pan Hutka i on řekl, že mezinárodní zákony ohledně sloučení rodin se mění k lepšímu, a že věří, že čas, se kterým nás na ambasádě strašili, bude mnohem kratší. 

 

Čas Vánoc se přiblížil, lidé své domy zdobili barevnými světly, výkladní skříně blikaly stovkami malých světýlek.

 

Byl čas nákupů dárků. Našim chlapcům jsme poslali vánoční balíček. Každému brusle kanady a nějaké oblečení, a rodičům Alenky nějakou hotovost. Když jsme si prohlíželi v mrazivých ulicích vystavené zboží, od jedné výlohy se ženuška nemohla odtrhnout.

 

Fascinovala ji kožešinová čepice  z medvídka mývala.

 „Tak jdeme,” a táhl jsem ji za ruku do obchodu, pojď si ji alespoň zkusit. „Ty ses zbláznil, viděl jsi, co stojí?“  Ale moc se nebránila. Za čtvrt hodiny jsme vyšli z obchodu. Alenka s krásnou beranicí na hlavě, která jí moc slušela, a já měl radost, že ona má radost.

 

Každé odpoledne jsem běhal necelou hodinu po asfaltové pěšině vyfoukané mrazivým větrem z Ontario jezera, přes tvář uvázanou šálu a doma v teple dělal kliky.

 

Na vánoční hostinu jsme byli pozváni do rodiny Jeffa. Pečený krocan a vše co dle kanadského zvyku k němu patří.

 

Silvestr jsme oslavili v restauraci Café La poix a určitě si dovedete představit, jaké bylo naše přání při půlnoční polibku. 

 

 

Pepa Kouba

pokračování příště
 
 
 

 

Komentáře (3)add feed
... : *deeres*
Ať už to dopadla s dětmi, jak dopadlo, osobně bych nikdy takovým způsobem nedokázala riskovat. Asi bych se navíc steskem po české krajině utrápila. Kanada je krásná, ale jiná a doma je doma. Vy jste své děti opustili sami. Já znám případ, kdy manželé s českou národností žili v Podkarpatsku někde u Užhorodu. Když po válce spadlo území pod Sovětský Svaz, už měli dvě děti, tříletou holku a ročního kluka. V roceoce 1946 tam začalo řádit NKVD, území bylo militarozováno. Protože nechtěli přijmout ruskou národnost, byli donucení k vystěhování a děti jim sebrali. Tady se jim narodily dvě další děti, s jejich dcerou jsem chodila do školy. Se svými sourozenci, kteří byli na Ukrajině umístěni do dětského domova, se setkali, až když starší Aňe bylo osmnáct let, mladšího bráchu si adoptovala a teprve potom mohli za svojí rodinou do Prahy.
duben 26, 2020 21:47
... : Bara
Moje rumunska kamaradka s manzelem byli vyslani za praci do Libye a mohli sebou vzit jen malou dceru, jejich druhou dceru, ktera uz chodila do skoly museli v Rumunsku nechat u babicky a dedy. Neco se tam prihodilo (kontakt s pracovniky ze zapadu, coz meli zakazano) a museli se okamzite vratit do Rumunska. Meli z navratu strach a tak jim jejich pracovni kolegove (Holandane) nabidli ze muzou zatim bydlet u nich v dome v NL a tak nevahali a zrovna tam stalo na letisti KLM a nejakym figlem s pasy toho vyuzili. Trvalo jim snad vic jak dva roky nez se se svoji dcerou setkali, tenkrat jim v tom pomahal Cerveny kriz.
duben 26, 2020 22:31
... : Josef Kouba
Naše děti byli u manželky rodičů na obrovském statku, jež jim komunisti nesebrali. Krom rodičů (nás)jim nechybělo nic. Vesnická parta kluků je přijala. Na statku bydlela i manželky sestra, vzdělaná dáma, jež se o chlapce s matkou staraly. O financích je zbytečné mluvit. Těch byl dostatek.
duben 27, 2020 07:48
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]