Írán prý přehodnotil dlouhodobý zákaz přístupu žen na stadióny a dovolí jim (při dodržování striktních pravidel) sledovat muže sportující na veřejných místech. Státní televize oznámila, že prezident nařídil hlavě sportovní organizace, aby na stadiónech vytvořila ženám podmínky pro sledování národních zápasů. "Nejlepší místa na stadionech, na kterých se konají národní a důležité zápasy, by měla být určena ženám a rodinám".
Prominentní iránské aktivistky za ženská práva tuto zprávu okamžitě přivítaly. "Jsem šťastná, protože nám bude poprvé dovoleno vstoupit na stadión jako normální lidské bytosti," řekla Parastoo Dokouhaki, spisovatelka, která se po léta účastnila kampaně za přistup žen na stadióny. "Předtím nám prodávali lístky, ale pak nám na ně nedovolili vstoupit. K zákazu nebyl žádný důvod a tímto nařízením nám to bude, doufejme, povoleno. Jsem šťastná." "Naše úsilí přineslo konečně plody. Toto rozhodnutí je pozitivní a logickou reakcí.", řekla Mahbubeh Abbasgholizadeh, další feministická aktivistka, která byla jednou zraněna policií, zatímco pořádala protest před Teheránským stadiónem.
Od vzniku Islámské republiky po revoluci v roce 1979 je iránským ženám zamezen přístup na podobné akce. Na menších sportovištích bylo výjimečně ženám dovoleno, aby sledovaly mužské sporty jako basketbal nebo volejbal. Jen nepatrnému počtu žen bylo dovoleno být uvnitř stadiónu; tyto ženy byly vykázány do oddělení VIP a mohly vstoupit pouze, pokud měly oficiální pozvání. Týkalo se to především novinářek, měly tak k hlavním sportovním událostem jasně omezený přístup.
Autority ospravedlňují zákaz tím, že by se ženy neměly dívat na muže v šortkách, a před nedávnem úřady zdůraznily, že je nevhodné, aby byly ženy v davu, kde se dají očekávat silná slova či nevhodné chování. V rozporu s tím a ke zlosti místních žen, fanynky zahraničních týmu měly vstup na sportovní události povolen. Občas se některé ženy pokoušely projít dovnitř v přestrojení za muže nebo vklouznout mezi zahraniční fanoušky.
Někteří analytici říkají, že současná umírněná linie může být proto, že si vláda nechce znepřátelit žádnou skupinu populace v době, kdy je pod stoupajícím mezinárodním tlakem díky svému jadernému programu.
Když ve volbách minulý rok zvítězil současný prezident a po návratu konzervativních duchovních a náboženské milice, tlačí stoupenci tvrdé linie na pevnou kontrolu nad tímto „nemorálním chováním“. Očekává se proto, že stejně budou stanovena přísná a tvrdá pravidla. Prezident Ahmadinedžad byl zvolen poté, co slíbil návrat k duchovním hodnotám a politickému vedení nastolenému během revoluce v roce 1979 Ajatolláhem Chomejním.
(Podle pramenů z Aljazeera.net)
|