O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

DÁM OSKARA ZA MOUDROU RADU! PDF Tisk E-mail
Úterý, 11 únor 2020
Tohle, o čem vám dnes budu  psát, se na Kudlance už párkrát přetřásalo, a stejně tak se občas řeší i jinde. Dokonce si myslím, že to v současné době leží v hlavách mnoha dalších lidí - a nejen jako drobný problém. Ptáte se co? KNIHY. Ty krásné papírové, brožované i vázané, beletrie i naučné, knihy nejrůznějších kvalit, stáří, oborů, cen... Všechny ty, které máte doma.

 

 

 

 

 

U nás v rodině je čtení víceméně dědičná zátěž. Moje maminka i táta četli ještě před nástupem do školy, já svoje první knížky milovala už od pěti. A taky jsem v pěti nastoupila do první třídy. No, šest mi bylo až za tři měsíce po nástupu do školy. Moje knihovnička mi velmi brzy přestala stačit, respektive nebylo tolik peněz, aby mi ji rodiče doplňovali tak často, jak bych potřebovala. Nejprve jsem přelouskala všechno čitelné ve školní knihovně (moc tam toho tehdy nebylo), poté jsem asi čtyři roky jezdila vždy po škole do čítárny Dětského domu na pražských Příkopech. 

 

Dokonce jsem velmi brzy měla fantastickou funkci, že jsem směla sedět za stolečkem, ke kterému si chodili tamější čtenáři půjčovat knížky. Ne, ty se nenosily domů, to si jen děti, "odložené nakupujícími rodiči", tam mohli klidně pár hodin sedět a číst. Pochopitelně, že to bylo velmi výhodné jak pro mne, tak pro onu paní, která měla to vyhledávání a zapisování půjčených knížek na starosti - ona si mohla jít v pohodě nakoupit, případně si jen v tamější úžasné cukrárně vypít kafe s kamarádkou.

 

A já byla po tu dobu paní nad veškerým tím zákulisím, hlavně nad knížkami, které byly v "zadních" regálech, které nebyly ve veřejném seznamu. A tak jsem četla a četla a četla... Všechno možné a hlavně i nemožné. Hltala jsem ty úžasné knihy přímo náruživě.

 

 

 

 

Stejně tak ráda jsem chodila do Městské knihovny a o něco později, tak od čtrnácti, do velké knihovny univerzitní, v pražském Klementinu. V tamější studovně jsem se cítila jak ryba ve vodě, brzy jsem věděla, co kde je, co všechno ještě čeká, abych si to přečetla... 

 

Jednu dobu jsem nesmírně ráda četla staré časopisy. To vám byla taková nádhera... 

Byl to úplně jiný svět než ten, který mne tehdy obklopoval.  A navíc - mohla jsem to vyčtené ještě konfrontovat s maminkou, která v té době  byla "holka mladá".

 

Ale už musím k tématu - točím se stále okolo a ne a ne "o tom" začít psát -  o tom, že si nevím rady s knihami.

A vlastně i s časopisy ...

 

 

 

Za ta dlouhá léta se mi toho všeho doma nashromáždilo... Po mamince jsem zdědila obsáhlou sbírku knih, sama si je celý život kupuju. I když - asi před pěti lety jsem si vydala "vlastnoruční zapřisáhlý zákaz jakéhokoliv dalšího nákupu" - který mohu překročit jen ve velice nutném případě.

 

Jo, o tom by se dalo taky debatovat... Ale už si opravdu nekupuji knížky 4x do měsíce, tak párkrát do roka. Ale je fakt, že jich celkem stejně tolik, minimálně, dostávám prezentem.

 

A teď baby a chlápkové - raďte! (Ty ne, NČ, ty jsi mi už několikrát řekl, že bys to všechno hned a fofrem vyhodil, já vím, tak ty mi to už sem nepiš :- ))).) Napište mi, jak řešíte vy - přebytek knih v domácnosti.... Mj. probírám a probírám a rozdávám a rozdávám... Ale nějak to stále moc neřídne.  Mám v ložnici celou jednu dlouhou stěnu coby knihovnu - od země po strop, od okna ke dveřím. Z druhé strany jakbysmet. V předsíni je také ta dlouhá stěna "zaknihována". V obýváku také...

 

Ohledně časopisů jsem to už vyřešila - prostě jich občas dám štůsek ke kontejnerům... ale ještě jich stále mám hoooodně....

 

Jo, pokud byste některá měla zájem o

 

BURDU,

VYŠÍVÁNÍ,

HÁČKOVÁNÍ,

PLETENÍ,

PRAKTICKOU ŽENU,

NEUE MODE,

NÁŠ ÚTULNÝ DOMOV,

PRAKTIK

atd. atd.

 

- a další podobné časopisy  - mám jich vždy několik ročníků...

Tak pokud chcete, ozvěte se - jinak to holt půjde "do pryč".

 

d@niela

 

 

 

 

Komentáře (14)add feed
... : Markéta
Krásné ráno. Řešila jsem podobný problém před lety a tak jsem začala chodit do knihovny, kde jsem si knihy už jen půjčovala. A teď před přestěhováním jsem zanesla spustu knih tady kousek do domu s pečovatelskou službou. Po knihách se jen zaprášilo a já měla radost -jsou opět využity a dělají radost dál.
Jinak třeba na Florenci v metru je knihovnička, kde knihy kolují
únor 12, 2020 07:15
... : d@niela
Jéje, to je super nápad - asi si najdu pár adres, kde jsou tyhle "extra" knihovničky. Jednak se cestou tam zas trochu dostanu mezi lidi, druhak se pokusim to trosku udat.
♥️
únor 12, 2020 07:40
... : Michal
U nás je knihovnička na nádraží.
únor 12, 2020 07:50
... : mamča
d@niela : Není to super nápad. Protože 10 knih tam odneseš a 11 jiných si přineseš domů ! smilies/cheesy.gif
Já takhle nosím knihy do knihovničky na nádraží, do místní knihovny do vestibulu, do knihovničky pod schody na OÚ, a nijak se mi zásoba knih nezmenšuje...
únor 12, 2020 08:40
... : Iris
Včera jsem byla na výletě vlakem s přestupováním. Protože ještě po vichřici vše nefungovalo tak, jak mělo, cesta se díky zpožděním zkomplikovala, návazné spoje ujely a bylo nutno improvizovat. Tak jsem asi třikrát uvízla asi na necelou hodinu na různých nádražích. Všude jsem našla knihovničku s knihami - jednou jsem se i začetla tak, že se mi chtělo knihu odnést, což je možné - pak ji zase jinde necháš. Byla ale těžká na můj batoh. Ovšem byla tam i spousta časopisů - např. National Geographic, které já osobně nikdy neumím vyhodit do kontejneru - a pro cestování báječná alternativa. Také v kavárnách jsou knihovny. Je ale zajímavé - vlastně ani ne tak úsměvné - že se takto dává výpověď báječným knihám klasické literatury, které za našeho mládí patřily ke zlatému fondu a sháněli jsme je. Thomas Mann, Dickens, Stendhal, Balzac a další. Leží zejména v kavárnách a moc o ně není zájem. Dnes se to nečte. Až odejde moje stará maminka, vím, že plná knihovna těchto knih mi připadne - pak budu muset řešit co s nimi, když už i moje knihy nemám kam dávat. Takže za mne - nádraží, kavárny, knihovny - v naší funguje na chodbě odkladový stolek. Dětské knihy jsem udala doktorům s malými dětmi, možná čekárny dětských oddělení, časopisy, hezké časopisy lze "utrousit" v čekárnách doktorů specialistů, kde nesedí lidé s chřipkou. Mám problém s různými encyklopediemi, v době internetu to není věc, která by byla moc užitečná. Pokud jde o ty časopisy na fotografii, to by bylo jistě do antikvariátu. My máme i čtecí budky v parku.
Ale souhlasím, je to problém a vyhazovat knihy do smetí pořád asi naše generace považuje za nemožné. A stejně jako Markéta už velmi zvažuji, jestli si knihu koupit i poté, co jsem ji přečetla půjčenou z knihovny. Už jen málokdy to udělám.
únor 12, 2020 08:58
... : *deeres*
Předevčírem, když nešel proud, tak jsem ráda vzala za vděk papírovou knihou.
Krásný nápad, co udělat s vyřazenými knihami, měla Městská knihovna v Praze. Postavila z ní tubus, až ke stropu a na dno umístila zrcadlo. Do tubusu se dá nahlédnout a optickým klamem, díky zrcadlení, se zdá, že koukáte do hluboké studny.Tak hluboké, až se vám hlava zatočí
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/54/MPK_tubus_2.jpg/340px-MPK_tubus_2.jpg
V Praze vezmou za vděk knihami všechny nemocnice.
Další nápad, co udělat s knihami, které už nikdy neotevře, dostala jedna moje kámoška, která má velikou zahradu na skále a už je starší ročník a tak se jí ztuha ohýbají kolena. Tak si udělala vyvýšené záhony vysoké 80cm v dřevěných bednách a ty do půl metru vyložila nepotřebnými knihami, zbytek zemina.
Existuje web sbazar.cz, kam můžete vložit svoji nabídku. Ale jestli jste jako já, tak tam raději ani nekoukejte, neprodáte nic, ale koupíte.
únor 12, 2020 09:36
... : *deeres*
A nezapomínejte na DIY projekty. Tady najdete hodně bizarní nápady, jak využít staré knihy.
https://living.iprima.cz/bydleni/ostatni/jak-vyuzit-stare-knihy-policka-kvetinac

Možná někam na chatu?
únor 12, 2020 09:42
... : Milene
Já už jsem před lety začala chodit do knihovny a téměř přestala kupovat knížky. Když si chci nějakou zajímavou přečíst, tak si dám v knihovně rezervaci a za čas mi dají vědět, že ji mám připravenou. Jestliže není jen na naší pobočce, ale na jiné je k dispozici, mám ji připravenou do dvou dnů. Když jsem se stěhovala, tak jsem potřebovala knížky opravdu zregulovat, zůstaly mi i knihy po manželovi, tak jsem je odnášela do knižní telefonní budky na Novém Smíchově, tam denně přestupuji. Teď mám ještě spousty knih, které zůstaly po tcháníčkovi. Romány on nečetl. Knihy odborné jsem udala do technické knihovny. Potom jsem napsala seznam a rozeslala příbuzným a taky pár knih udala. Jsou to knížky filosofické, historické a hlavně o Praze. Co šlo, jsem si nechala. Ale už to potřebuji také zlikvidovat, protože překáží.
únor 12, 2020 09:44
... : Krakonoš
Návod nemám. Mně se to podařilo vyřešit elegantně tím, že jsem změnil bydliště - když jsem prodával barák, vybral jsem si z knihovny jen asi 10% nejcennějších kousků a zbytek jsem nechal novejm majitelům - voni navopak skoro žádný knihy neměli a byli neskutečně šťastný, že takto přijdou k hotovýmu. No a pak už jen stačilo skutečně nový knihy nekupovat, vobčas něco dostanu darem - nechávám si jen v případě, že je to fakt takovej skvost, že se k němu budu chtít vracet. Jinak se snažím posunout knihu dál - darovat zase někomu dalšímu. A vobčas se tu vobjeví i takovej kousek, že mi není vůbec líto ho přemístit do konteneru na papír. A pár vyloženejch škvárů už skončilo i v kotli smilies/cheesy.gif. Jsou fakt "knihy", který snad ani neměly spatřit světlo světa...
A inzerát typu "daruju bezpočet knih za vodvoz" dnes už nefunguje?
únor 12, 2020 10:26
... : Iris
Krakonoši - no je pravda, že některé si ani nezaslouží slitování, stejně mi to ale moc nejde - hodit to do kontejneru, to je nějaký blok nebo co.
Jinak teď opakují F.L.Věka, i tam už ten problém řešili. Prodat jako papír na balení, deset zlatých za cent smilies/wink.gif
únor 12, 2020 11:20
... : Krakonoš
Nojo, jsou knihy a "knihy" - teď jsem se zrovna dočtl na novinkách vo "Jedovatý houbě" - žasnu, co je v týhle zemi možný. Ale pak se ukáže, že se divim zbytečně, vždyť velký části mejch spoluvobčanů vůbec nevadí, že něco takovýho může vyjít a bejt prodávaný (a to nemluvím vo další produkci toho pseudovydavatelství - tohle bych neměl problém spálit v celým nákladu). S projevama antisemitismu se v internetovejch diskusích potkávám taky čím dál častějc. Fakt nevim, kde má člověk dolovat nějakou aspoň zbytkovou "hrdost na svůj národ", jak po mně český vlastenci chtěj. Vomlouvám se za vodbočku, ale tohle se mi dnes vybavilo při slovu "kniha". smilies/sad.gif
únor 12, 2020 12:05
... : *deeres*
Já pořád nechápu, jak se někdo může vymezovat proti konkrétnímu židovi, pokud ten nenosí pejzy a na hlavě kipu, nebo to o sobě nehlásá. Moje v dětství nejlepší kámoška Jája byla židovka, oba její rodiče přežili koncentrák a byla to drobná blondýnka a měla ty nejhezčí modré oči, jaké jsou k vidění. Jejich židovská víru byla nulová, zcela určitě to byli ateisté, nikdy by mne nenapadlo, že to jsou židé, dozvěděla jsem se to až v dospělosti.
Stejně jako nepoznám žida, nepoznám cikána, klidně to může být Maďar, nebo třeba Řek. Těžko generalizovat, soudit mohu jedině podle chování dotyčné osoby a nikoliv podle toho, jak kdo vypadá. Myslím, že jsou na tom podobně ti,co na sociálních sítích ventilují svůj antisemitizmus.
Jsou to jenom kecy, pokud jim ve skutečnosti nevadí názory propírané osoby, ale pak to s nějakou rasou nemá nic společného. Je to v podstatě totéž, jako když čeští vlastenci jsou pro svoje postoje v diskuzích nazýváni zaprděnými čecháčky, nebo rovnou nácky. Nálepkování se objevuje ve všech diskuzích na internetu.
Zrovna tak začínají vycházet knihy a točí se filmy , které mění realitu. Nejsou jenom protižidovské. Kniha "Habermannův mlýn, která změnila konkrétní události v Bludově na konci války na fikci, vyšla už v roce 2001. A nikomu nevadilo, jak v knize nepravdivě obvinili obyvatele šumperské obce a pak se ještě podle toho natočil film.
únor 12, 2020 13:56
... : Bara
Nemam problem cist knihy v holandstine, ale neco mi tam proste chybi, takova ta barvitost jazyku jakou je/ma cestina. Tak kupuji a ctu knihy v cestine. Ja mam ceskou knihovnu v obyvaku, muj manzel ma holandskou knihovnu v loznici pro hosty. Neco jsem zaslechla, ze snad nase mestska verejna knihovna ma oddeleni cizojazycnych knih a ze by si ty ceske mozna vzala, to se musim ovsem dojit zeptat. Jinak, ted kdyz koupim knihu a prectu, tak ji dam dal s tim, ze ji nechci vratit.
únor 12, 2020 14:03
... : doktor
Knihy mám rád,jsou to mé poklady.Hlavně historie - antika,beletrie - klasika naše i cizí.Knihy bych neopustil ani při stěhování - srdíčková záležitost.
únor 16, 2020 11:59
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]