O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

KAM SE PODĚJE „DROBOTINA“? PDF Tisk E-mail
Neděle, 05 leden 2020
Výsledek obrázku pro zlatohlávek zlatýZima převzala pevně svou moc nad krajinou a bude ještě trvat, než ji opustí síly a vládu znovu získá jaro. Ale nás počasí nezaskočí. My nevytáhnem nos z domova, zahřejeme se u hicujících kamen, ale co ta drboť v přírodě? Myslím tím naši bohatou rodinu hmyzu, s krovkami i bez nich, či s polokrovkami, lezoucí i létající. Prostě a jednoduše brouky.

 

 

 

 


 

Výsledek obrázku pro střevlík zlatitý

 

Tato nejpočetnější rodina živočišné říše si však poradí i bez našich kamen, kamínek a krbů.

 

Nejčastěji se zahrabou pod zem, do lesní hrabanky, velice často vyhledávají úkryt před zimou a nepohodou v útrobách ztrouchnivělého dřeva (pařezů, suchých stromů a silných větví), myslím tím například larvy fešáka – zlatohlávka zlatého, střevlíka zlatistého.

 

Takto chráněni před nečasem přežijí imaga (jak se říká dospělcům), jejich vajíčka i larvy.

 

 

Zimní spáči procházejí dvěma částmi zimního spánku, tedy zpomalení životních funkcí včetně jejich metabolismu – diapauzy a klidové fáze - kviescence. Nu, a pak, až pominou nepříznivé podmínky, mohou zas být aktivní.

 

 

Výsledek obrázku pro žluťásek řešetlákový

 

Ale tento nástup diapauzy nemusí být nutně vázán na příchod podzimu a zimy. Řada druhů se do ní dostává  již na konci léta (například žluťásek řešetlákový; přezimuje tak i známá babočka paví oko). Do klidové fáze se velice často dostávají již během července, a to proto, aby co nejčasněji z jara mohli opustit své úkryty.

 

Dalším způsobem, jak se brouci snaží přečkat zimní měsíce, jsou takzvané hromadné přezimovací shluky - agregace. Nejznámějšími druhy, využívajícími přezimovací shluky, jsou berušky, nebo ploštice ruměnice (koncem léta či teplých podzimních dní je můžete vidět v celých trsech na fasádách a patách domů, u obrubníků chodníků atd.)

 

Můžeme jim v přežití pomáhat i my. Jak?

 

Související obrázek

 

 

 

Neničme jejich přirozené prostředí k přezimování, naopak můžeme na své zahradě, zahrádce či v okolí -  u plotů, chatek, kůlen – jim nechat k dispozici ztrouchnivělá polena, hromádku ztrouchnivělých prken, větví atd.

 

Jen tak málo stačí, abychom zachránili část přírody. Stačí si uvědomit, že i hmyz si zaslouží naši pozornost a pomoc.

 

                                                                                                                                                - doktor –

 

 

Komentáře (4)add feed
... : mia I
Hezký článěk doktore. Zvětšením (makro fota) brouci vypadají zajímavě. K nám domů se nastěhovaly asijské berušky. Po jaru jich vypadává velké množství z prostoru mezi rámy oken.
leden 06, 2020 09:03
... : *deeres*
Tuhle kudlanku znáte? Nádherná Kudlanka květová se smajlíky, ale je to mrcha zákeřná, tváří se jako nádherná květ, jenže její objetí je pro přilákanou oběť smrtelné.
http://www.ddmorlova.cz/sites/default/files/oddeleni/prirodoveda/5f6ae6b51b1f30e2fd6c00647044b08e.jpg
U nás jí v přírodě nenajdete, museli byste za ní na jih Afriky.
Asijské berušky,( říká se jim také řetězník očkovaný), bez milosti ničím, protože koušou a smrdí. Zůstává po nich štípanec a mohou způsobit i alergii, ale to není to nejhorší. Podle britských expertů mohou východní slunéčka přenášet houbu, která je pro ta česká smrtící. Zatímco východní berušky jsou proti houbě imunní, organismus českých slunéček si s ní nedokáže poradit a uhyne.
Pomůže od nich sprej na létající i lezoucí hmyz. Já používám Mospilan, podle návodu zamíchat do vody a postříkat. Citlivější jedinci je zametou a zahodí do lesa.
leden 06, 2020 10:16
... : doktor
Mio díky.Největší tragédií jsou tato cizí slunéčka.Přivandrovaly a jsou pro naše krásné berušky sedmitečné velkým nebezpečím.Nemilosrdně je likvidují a proto naše berušky jsou pomalu,ale jistě vytlačována z přírody.To co nám leze do bytů a na fasády domů jsou z velké části tito přivandrovalci.
leden 06, 2020 12:34
... : kyttka
Krása, doktore. Díky za fajn počtení.
březen 12, 2020 23:10
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]