O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

OD SAMETU K REALITĚ - II. PDF Tisk E-mail
Čtvrtek, 14 listopad 2019
Dnešní reptání na polistopadový vývoj je jen jakési „bzučení mouchy“ nemající žádný význam. Tenkrát se mohli lidé rozhodnout. Pokud by někdo namítal, že byl manipulován, můžeme mu odpovědět, že byl hloupý, když se nechal manipulovat. Informace měl k disposici a rozhodoval se svobodně. Lidé si vybrali současný směr. A to neplatí jen pro listopadový převrat, ale pro všechny další volby.
 
 

 

 

 

Lidé mohli vytvořit velkou polickou stranu s mnoha členy bez nutnosti financování sponzory, aby nebyla korupce, lidé mohli volit známé morální osobnosti, které by vytvářely opravdovou demokratickou politiku. Lidé to nedovedli, nedovedou se takto sdružit ani dnes. Je to výsledek procesu individualizace, odloučení od přirozených kolektivů, od národa, obce, rodiny. Nechali se ovlivnit univerzalisty, věřili jim, svoje děti nevychovali k lásce k vlasti, k nutnosti zajistit trvalou existenci národa, k nutnosti sounáležitosti.

 

Získali jsme svobodu proto, že jsme se zařadili do západního světa, který má jiné parametry. Moc není vykonávána totalitní vládou, vysvětlující svoji nadvládu ideologicky, ale penězi; zároveň svoboda jednotlivce vládnoucí struktuře nevadí, pokud jej zbaví peněz, stane se neškodným. Tento režim je tedy mnohem mírnější, jeho metody nepotřebují koncentrační tábory, většinu lidí si získá tím, že je zařadí do pracovního nebo podnikatelského systému a odpůrce trestá nezaměstnaností a bezdomovectvím, nebo alespoň životem v marginalitě; nedá jim prostředky se projevovat (viz dnešní cenzura na facebooku, selekce osob vyskytujících se v pořadech na ČT a ČR). Rovnost příležitostí je tedy jen v jisté ideologicky dané oblasti.

 

 

Vztah Listopadu k dnešku

 

 

Dnes můžeme děkovat Listopadu za svobodu, kterou nám přinesl.

V podstatě jsme mohli být opravdu svobodným národem, kdybychom uvažovali vlastním rozumem, kriticky hodnotili současné ideové trendy Západu, nepodléhali jim a opřeli se o naše tradice. Což znamená, kdybychom navázali na Masarykovu ideu národního státu, obnovili v té době ještě nepříliš narušené vlastenectví, nenechali se tak hluboce zatáhnout do evropských struktur. V hospodářské oblasti jsme nemohli v podstatě dělat nic jiného; pouze zachovat cla na hranicích a zachránit ledasco z našeho zemědělství, bankovnictví a vybudovat síť supermarketů z našich kapitálových zdrojů.

 

Listopad sám o sobě lze hodnotit pozitivně jako převrat, který byl přinesen přirozeným vývojem, nikoliv ovšem figury, které přinesl, které byly připraveny nás zatáhnout tam, kde jsme.

 

Je otázkou, do jaké míry ovšem za to disidenti mohou, do jaké míry byli schopni věci rozeznat a předvídat. Disidenty lze také hodnotit pozitivně pouze jako bojovníky proti totalitě, mnozí si užili pronásledování a věznění. Ale v době převratu nebyli bezpodmínečně nutní, nevíme, jak by se chovali, kdyby šlo o skutečný boj, a nevím, kdo z nich by s automatem a praporem šel na barikády. Stali se však přirozenými vůdci po příchodu převratu, protože chyběly přirozeně vzniklé občanské organizace.

 

Havel byla osobnost, která ukázala zcela jasně, o co jde, a mohl nám být prorokem nové doby, jakési nihilistické éry: Člověk, který nikdy nepracoval, rád užíval alkoholu a sexu, který nezaložil svoje ideály na ničem tradičním, který se nechal manipulovat svými přáteli bez ohledu na státní zájmy, který odmítl mít děti (s Olgou mít děti nemohl, ale se svojí milenkou – Jitkou Vodňanskou, dítě čekal, ale nechtěl je).

Prorok morálky rozkladu, morálky univerzálního člověka, odloučeného od zodpovědnosti k přirozeným kolektivům (rodině, národu, státu) do morálky falešných řečí o lidských právech, bez povinností ke společnosti.

 

Jeho neuznávání kolektivní viny je nesmysl, kterému dodnes mnozí věří; je to vlastně odmítnutí potrestání viníků totalitních režimů kolektivně, jako osobám se jim přeci nic nedokáže, zločiny byly totiž páchány tak, aby svědci nebyli. To platí pro jakékoliv zločince, jak nacistické, tak komunistické vyšetřovatele StB. S takovou výbavou se stal onou postavou, kterou akceptovali i komunisté a která vyhovovala německé politice.

 

Vlastimil Podracký

 

 

 

 

Komentáře (13)add feed
... : NČ
Jen jsem začal číst: "Tenkrát se lidí mohli rozhodnout." Sorry jako, pane Podracký, nejsem sice spisovatel ani myslitel, ale jsem přesvědčenej, že ůvaha (článek) by neměla začínat nesmyslným, nepravdivým, tvrzením.
listopad 14, 2019 03:56
... : NČ
Jsem to odklepl bez zdůvodnění.
Člověk se může rozhodnout jen, když má dostatek informací. Jinak je to jen otázka důvěry ve slova někoho, o kom si myslím, že "do toho vidí" líp než já a současně, že mi nelže, že už apriori nemá postranní úmysly.
listopad 14, 2019 04:05
... : Mikin4
Získali jsme svobodu proto, že jsme se zařadili do západního světa, který má jiné parametry.
Ty parametry byly i nasimi parametry a zase budou. Takze uz abyste si Vlastimile dali odchod. smilies/wink.gif
listopad 14, 2019 05:23
... : mila1
Nechápu, kdo financuje články pana Podrackého. To je taková demagogie, že se k tomu nemám ani chuť vyjadřovat.
listopad 14, 2019 09:52
... : Krakonoš
Fakt by mě strašně zajímalo, kam by nás zatáhly figury typu pana Podrackýho, kdyby dění po listopadu měly ve svejch rukách. Trochu to naznačuje uprostřed textu: Byl by to takovej malej vostrov svobody vobehnanenj žiletkovým drátem, se sítí supermarketů Jednota, národní podnik. No, Vlastimile, dějiny bohužel či bohudík "kdyby" neuznávaj, figury byly takový, jaký byly. Jednou z nejmocnějších a nejvlivnějších byla taky figura Klaus (st.) a další zase figura Zeman. Ty ale, nejspíš z vrozený skromnosti, ve svým textíku nezmiňujete, jako by nebyly, nepůsobily, nerozhodovaly. A jejich kámoši. Vám leží v žaludku ten Havel, tak si při každým výročí přispěcháte do nebožtíka kopnout. Zřejmě má Daniela shodný vidění světa s vaším, jinak si fakt nedokážu představit jinej smysluplnej důvod, proč vám tu ty vaše neuvěřitelný dílka s železnou pravidelností publikuje. Světu mír!
listopad 14, 2019 11:22
... : NČ
Jenže TEN Havel byl symbol!!! Symbol toho dění a s tímhle vším souhlasil. Ne, že by nic nemohl. Tenkrát měl tak ohromnou autoritu, že kdyby chtěl, kdyby něco řekl, mohl úplně všechno. Ale nechtěl, beze špetky studu lhal, kryl lumpárny, sem tam i nějakou přímo udělal. Abych mu nekřivdil s tím "beze studu", skoro myslim, že se možná občas i zastyděl, jenže musel sekat dobrotu a plnit nařízený zadání. Jinak šmitec (Dubček, Kryl). Takže jestli označuješ za lumpy Klause a Zemana, Havel k nim nerozlučitelně patří!
listopad 14, 2019 12:03
... : Mikin4
Havlovi se nejcasteji vycitaji veci, ktere nemohl coby prezident zmenit. Ze narozdil od Zemana neprekracoval prava prezidenta a neporusoval ustavu, to je mu jenom ke cti.
----------------------------
Podracky me s tim neustalym recnenim o vlasti a narodu, ktere naroubuje uplne do vseho pripomina starickeho Šumichrásta Malbohána, predsedu Clubu zabudnutých Sláwuów z knihy Bohatyrska trilogie.
listopad 14, 2019 13:34
... : NČ
Meleš dokola furt stejný bláboly. Coby prezident změnit nemohl, to s tebou, zcela výjimečně, i souhlasím.
Ale coby Havel, mohl všechno! Tenkrát! Pak už ne!
listopad 14, 2019 14:14
... : Kikinos
Já jsem s Havlovou prací přišel do styku při příjezdech, jednáních a prezentacích jím jmenovaných velvyslanců v 90. letech. Byli to vesměs komunisti vystudovaní v Kyjevě a Moskvě s rychlokurzem angličtiny.
Pracovní morálka mizerná stejně jako jazyk. Za Klause se již více dbalo na profesní znalosti.
Čs. daňový poplatník ty šarády, které byly v podstatě turistikou vesele financoval a oslovená business komunita odcházela rozčarována.
Takže jeden spíše pracovní návyky nemění a třeba někdo ví o co dobrého se prezident zasloužil.
Mně by taky nevadilo, kdyby mi Mikin naložil auto zbožím z obchodu, jelikož se chlubí, že umí nakládat kamení. Ale těžší práci bych se rozpakoval mu svěřit.

listopad 14, 2019 15:12
... : andrea
kikinosi, tohle jsou podpásovky hodný tak kluka z třetí obecný.
To máš fakt zapotřebí?
O politice se hádej, ale takhle trapně někoho zesměšňovat... O tobě se nic neví, ale každopádně ti nikdo nic podobnýho nepíše.
A jak se říká: "Co nechceš, aby jiní činili tobě, nečiň ty jim."
Zkus dospět...
listopad 14, 2019 16:56
... : andrea
Mj. Kikinosi, když tak napiš, čím se živíš ty... třeba jen přibližně.
listopad 14, 2019 16:57
... : NČ
Fór je ale v tom, že toho dotyčnýho nikdo zesměšňovat nemusí ........
listopad 14, 2019 17:21
... : Kikinos
Napíšem si až budeme oba dva mít noční. Do té doby - puff.
listopad 14, 2019 17:37
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]