O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

JEDNOU NOHOU V EVROPĚ, DRUHOU V AMERICE PDF Tisk E-mail
Čtvrtek, 17 říjen 2019
Tohle není jen metafora pro imigranty pendlující mezi USA a Evropou, ač se to zdá nemožné. Kdo by se dokázal rozkročit přes Atlantik, který oba kontinenty odděluje? A přesto existuje místo, kde můžete pouhým okem pozorovat oba. To místo se nachází na Islandu a jmenuje se Thingvellir. V pět kilometrů širokém údolí, na břehu největšího islandského jezera, se zde setkávají americká a eurasijská zemská deska. Nebo, lépe řečeno, rozestupují se a vzdalují.


 

 

 

 

Z geologického hlediska je Thingvellir unikátním "švem" v zemské kůře, tvořeným četnými puklinami. Ostrov je totiž přímou a vlastně nejvyšší součástí Středoatlantického hřbetu, který se táhne celým Atlantikem mezi dvěma kontinenty, a je nejdelším horským masívem planety. Island vděčí za své bytí riftu, který probíhá právě v ose tohoto hřbetu. Na ostrově pak vede riftové údolí -  od Reykjavíku přes Thingvellir a míří severovýchodně, až do poloviny vnitrozemí, odkud se stáčí přímo k severu. Turista díky tomu může stát na vysokém návrší a pozorovat, jak se Evropa vzdaluje od Ameriky, a to tempem dva centimetry za rok.

 

 

Výsledek obrázku pro Thingvellir

 

 

 

Snad ještě malý dodatek, že to není místo zajímavé jen z geologického hlediska, nebo pro své přírodní krásy, ale i z hlediska historického.

Že jde o místo jedinečné, nepotvrzuje jenom fakt, že UNESCO před 15 léty zařadilo tuto sněmovní pláň na svůj seznam. Jeho mimořádnost vytušili svou intuicí již první osídlenci Islandu.

 

Jistý Grímur Geitskor, který dostal za úkol nalézt vhodné místo pro parlament, sice nevěděl nic o geologii, roku 930 však veden geniálním instinktem zamířil na magické místo, plné podivných rýh v pláni. Ta největší z nich, tzv. Skála zákonů, je ve skutečnosti několik kilometrů dlouhý obří schod z šedivé vyvřeliny, který posloužil jako nejstarší megafon na světě.

 

 

Výsledek obrázku pro Grímur Geitskor

 

 

Související obrázek

 

 

 

 

Zde začal zasedat Althing, nejstarší parlament v Evropě i na světě.

 

Zatímco svobodní muži Islandu, ať už velmoži, nebo sedláci, se shromáždili na pláni u majestátního jezera Thingvallavatn, hlasatel zákonů stál zády k nim a své poselství vykřikoval nahlas proti kamenné stěně.

 

O zbytek se na tomto akusticky jedinečném místě postarala mohutná ozvěna.

 

 

 

ZAJÍMAVÉ, ŽE?

Musím ještě upřesnit, že píšu o geografické Evropě a o geografické Americe.

Historicky, politicky, kulturně a ekonomicky patří celý Island a dokonce i Grónsko k Evropě.

Přitom Grónsko geograficky leží na Americkém kontinentu.

 

LIBUSE PALKOVÁ

 

 

Komentáře (1)add feed
... : doktor
Libuško dík za informace.Zajímavé.Ahoj
říjen 17, 2019 12:50
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]