O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

MÁ JEŠTĚ ŘEMESLO ZLATÝ DNO? PDF Tisk E-mail
Pondělí, 14 říjen 2019
Přejít na obsah
MÁ JEŠTĚ ŘEMESLO ZLATÝ DNO?
Strana 2
Strana 3
Strana 4

 

 

 

 

Jak pokroková byla konstrukce strojů mechanika Hynka Puce, dokazuje právě automatická zakládačka. Tento stroj po několika málo úpravách nikoli zásadního rázu vyhovuje i dnešním, velmi náročným požadavkům výroby a totéž platí i o řadě postupových nástrojů, jejichž konstrukce nebyla ani vývojem mnoha desetiletí předstižena. Ve třicátých letech dvacátého století vyráběly Waldesovy firmy polovinu veškeré světové produkce kovových spínadel.

 


 

Waldes byl vlastenecky založen a jeho židovský původ ho za okupace začal ohrožovat na životě. Prozíravě již dříve poslal svou rodinu za moře, avšak sám zůstal. Zapojil se do ilegálního odboje, ale nakonec byl zatčen a dva roky vězněn v koncentračních táborech Dachau a Buchenwald. Poněvadž peníze nesmrděly ani okupantům, podařilo se jeho rodině za 8 miliónů korun vykoupit mu svobodu a letecky se dostal do Lisabonu.

Plavbu do New Yorku však nepřežil, zemřel za nevyjasněných okolností v květnu 1941 při zakotvení lodi v kubánské Havaně.

 

 

Po válce byla firma na základě Benešových dekretů znárodněna. O továrnu Waldese připravili už nacisti, a proto nešlo majetek v plném rozsahu restituovat zpět Waldesovým potomkům. Jindřich Waldes se mj. věnoval celý život sběratelství. Založil ve Vršovicích Waldesovo museum šatních spínadel, ale lákalo ho také umění.

 

Vedle knoflíků sbíral obrazy, grafiku a sochy, zejména plátna svého přítele, malíře Františka Kupky nebo grafické listy Josefa Váchala. Také zakoupil unikátní soubor gotických klenotů a spínadel, nalezený koncem 19. století zazděný na Karlštejně.

I přesto, že Waldesovi dědici celý mqjetek v restituci nezískali, věnovali tento „Karlštejnský poklad” z Waldesových sbírek v roce 1995 našemu státu a nyní je vystaven v Uměleckoprůmyslovém muzeu.

 

 

 

 


 Jindřichu Waldesovi byla v roce 2000 posmrtně udělena medaile Za zásluhy.

 


 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]