O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

MÁ JEŠTĚ ŘEMESLO ZLATÝ DNO? PDF Tisk E-mail
Pondělí, 14 říjen 2019
Přejít na obsah
MÁ JEŠTĚ ŘEMESLO ZLATÝ DNO?
Strana 2
Strana 3
Strana 4

 

 

 

 

Patentka – neboli stiskací knoflík - je spojen se dvěma jmény. Prvním byl velký český podnikatel baťovského formátu a nefalšovaný světový král knoflíků, Jindřich Waldes, a druhým zručný mechanik Hynek Puc, bez kterého by nevznikl automatický stroj na výrobu patentek.

 


 

Tito dva pánové založili společně v roce 1902 firmu Waldes a spol. Následně již v roce 1903 konstruktér Puc uvedl do chodu převratný vynález – zakladačku, tedy přístroj na zakládání pružin do stiskacích knoflíků, jinak patentek, která nahradila deset dělnic při výrobě stiskacího knoflíku. A to znamenalo převrat v jejich výrobě, růst obliby v textilním průmyslu i u domácích švadlenek, a tím samozřejmě i zvýšenou poptávku. Nejen u nás, ale v celé Evropě a posléze i ve světě. Výroba se rychle rozrůstala a v roce 1907 postavili novou továrnu ve Vršovicích, která zaměstnávala 300 dělníků a záhy se stala největší v Rakousko-Uhersku.

 

Související obrázek

 

 

Nejznámější a nejprodávanější patentka se prodávala pod jménem Koh-i-noor, podle údajně největšího diamantu na světě, který vážil 186 karátů. Stará pověst vypráví, že drahokam stejného jména byl umístěn v oku staroindického boha. Když kámen poprvé viděli perští dobyvatelé Indie proti slunci zvolali "KOH-I-NOOR" - česky "hora světla".

 

 

 

 

Známé logo firmy – “Miss KIN“ – vzniklo prý na lodi plující roku 1912 do Ameriky, kdy si Waldesova společnice Elisabeth Coyens žertem vložila do oka patentku a malíř František Kupka ji zvěčnil na plátno. Grafik Vojtěch Preissig pohotově vytvořil logo firmy.

  
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]