Dobrý den, přátelé, už nevím, kde se zeptat. Snad najdu odpověď tady. Mám trvalé bydliště u přítele, já i mé děti. Ale náš vztah po dvou letech už skončil, a nemůžu si teď hned, když je teď takováhle situace, najit jiné odpovídající a hlavně levné bydlení. Tak se chci zeptat, jestli mě může i s dětma jen tak vyhodit, když tady ale máme trvalé bydliště…
Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak je to se změnou jména. Nemyslím tím jen svatbu, ale jestli je možné si změnit příjmení na jméno jiné. Například po rozvodu. Případně, jestli je možnost změnit jméno i dětem. A ještě nakonec, zda je možné si změnit i jméno křestní. Důvody mám, nechci už s oním jménem mít nic společného a nechci, aby se stejně tak jmenovalo i mé dítě.
Zemřel mi otec. Byl ženatý, ale ne s mou matkou, a z tohoto vztahu mám bratra. Oba jsme zletilí. Otec si ještě před sňatkem se současnou manželkou pořídil byt. Navíc si pořídil za dobu tohoto manželství další byt, oba pronajímá. Bohužel, zatím nevím, je-li závěť, a když ne, jak je to vlastně s děděním?
Dobrý den, ráda bych se poradila v následující věci. Můj partner má dvě už dospělé děti, na které platí bývalé manželce alimenty (jsou mu strhávány přímo od zaměstnavatele a z částečného invalidního důchodu). Celý tento rok byl v pracovní neschopnosti, část alimentů byla nadále hrazena z částečného důchodu, z výplaty mu však nebylo nic strháváno (pobíral nemocenskou). Tudíž dluží za každý měsíc. Teď je evidován na úřadu práce.
Dobrý den, chtěla bych se poptat, na jakou výši mám
nárok na výživné od bývalého manžela, protože mi nepřispívá ani korunou.
Rozvedení jsme od 7. 10. 2017 a já jsem v invalidním důchodě 3. stupně už
čtrnáct roků a měsíčně dostávám 8444 Kč, on má výdělek 38 000 Kč, plus
vedlejší živnostenskou činnost, ale on tvrdí, že to není pravda, a že má velké
náklady.
Dobrý den, měla bych následující dotaz: moje dcera chce s dalšími dvěma kamarádkami podnikat. Vybraly si zajímavý obor a věřím, že budou úspěšné. Chtějí založit s.r.o. Zeptala se mě proto, jestli bych byla ochotna dovolit jim napsat vlastně fiktivní sídlo firmy na adresu našeho bydliště. Máme rodinný dům, kde žiji s manželem a našimi třemi dětmi - i s touto dcerou.
Dobrý den, mám následující problém: soud
rozhodl o svěření dětí do mojí péče. Nicméně výživné, které mi stanovil je
velice nízké (6.200 Kč na naše dvě děti na střední škole - manžel příjem průměrně kolem 50.000 Kč,
já 17.000 Kč), a já již nejsem schopna zajistit dětem běžnou životní úroveň.
Manžel mi od prosince 2018 bude posílat pouze výživné na děti a jakékoliv společné závazky
odmítá hradit.
A zase zpět k manželským smlouvám - Obecně lze manželskou smlouvu doporučit např. v situaci, kdy si chtějí manželé usnadnit i případný rozvod. Zejména je-li jeden z nich majetnější. Nicméně záleží vždy na úhlu pohledu, ne pro každého bude smlouva vždy výhodná. Například pro ženu, která se bude starat o děti i dům a nebude mít delší dobu odpovídající příjmy, není ideální sjednat smlouvu s odděleným jměním.
Počet uzavřených
manželských smluv láme poslední dobou rekordy. Řada párů se chce chránit
především před dluhy. Právě v tomto případě je ale třeba udělat jednu důležitou
věc, aby byl majetek druhého z manželů skutečně ochráněn. Uzavřou-li dva lidé manželství, automaticky vše, co po vyslovení
společného „Ano“ získá jeden z manželů nebo oba společně, spadá podle zákona do
společného jmění manželů (SJM). Prvním společným jměním tak bývají svatební
dary.