DÍTĚ SAMO DOMA? A CO ALIMENTY?
Čtvrtek, 07 srpen 2008

 Kudlí právník si dovoluje mít dovolenou, ale problémy, které je potřeba řešit, přicházejí bez ohledu na nějaké to dovolování. A tak tu dnes čtěte trápení jedné maminky s desetiletou dcerkou. Věřím, že se mezi námi najdou ti, kteří radu budou znát. Tak tedy: "Dobrý den, prosila bych vás o řadu. Žiji s dcerou v domku na vesnici, a jsem s ní sama.

 

 

 

 

 

      Přítel odešel a já mám dnes velký problém: moje holčička je bázlivé povahy. A v době, kdy mám odpolední, je sama doma až do 22.45 hod. a když jdu na noční, tak celou noc. Začala se hrozně bát a i s učením má problém. Nemáme zde žádnou rodinu a peníze na placení hlídání to taky nemáme. V podníku mi nechtějí vyjít stříc, zájemců o práci tu mají hodně, jelikož je to asi jediný dobře platící podnik v dalekém okolí Snažím se najít práci na ranní směnu, ale pořád se to nedaří. Přiznávám, že jsem z toho už docela zoufalá.

 

     Alimenty nedostávám, takže žijeme jen z toho, co vydělám.V podniku chodí některé ženy jen na ranní a to jsou svobodné, ale můj mistr o tom nechce slyšet. Pracují zde 1,5 roku a smlouvu mám do dubna příštího roku. A tak bych se vás chtěla zeptat: mám jako samoživitelka nějaké výhody? A můžu nechávat 10leté dítě celý týden samotné (odpolední)? Moc vám děkuji předem za odpověď,

 

Lena

 

 

 

 

Komentáře
Leno : kolemjdoucí
právník sice nejsem, ale nějaké životní zkušenosti snad mám. Jestli máte smlouvu na dobu určitou, tak si nemůžete moc vyskakovat. A co praví zákoník práce je úplně lhostejné. Nemá dcerka nějakou spolužačku nebo kamarádku, se kterou nebo u které by mohla odpoledne být? Třeba by to uvítala i její maminka. V deseti už jsou holky poměrně samostatné a potřebuje jenom překonat ten strach.
srpen 07, 2008 13:24
A co výměnný program? : opas
Ve dne pohlídám já tobě, v noci zase ty mě...
srpen 07, 2008 13:38
... : karl
mám stejný názor, nejdřív bych zkusila kamarádky popř. jejich rodiny, holky můžou být vlastně u vás. Pořád lepší být jako samoživitelka zaměstnaná než bez práce. No a když bys šla na pracák tak si to spočítej, 50% z platu, plus výživné?,plus přídavky, pokud to bude na životní minimum tak sociální příplatek, přídavek na bydlení, no a pak jsou tu ještě dorovnávací příspěvky,ale to co na tebe vytasí za papíry tak tě přejde chut´to chtít.
srpen 07, 2008 13:41
Náhradní babi : Milena
Na vesnici by se nenašla nějaká starší paní v důchodu, která je osamělá? Třeba by ti holčičku ráda pohlídala. Třeba za menší finanční úhradu nebo za nějaké protislužby. Těžké nákupy apodobně. To jsou jenom takové laické porady.
srpen 07, 2008 13:48
Mileno a další: : d@niela
tak (asi je to tím, jak sem tč. "na hrnci") jsem úplně až dojatá. Myslím, že takhle suprově by asi neporadil žádný právník. V podstatě je tu řečeno a vyřešeno vše...
Teď jen, aby to Lidce vyšlo...

držím palce
srpen 07, 2008 13:53
... : Vodoměrka
§ 156 Úprava pracovní doby
(1) Zaměstnavatel je povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám žen pečujících o děti.
(2) Požádá-li žena pečující o dítě mladší než 15 let nebo těhotná žena o kratší pracovní dobu nebo o jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět její žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody (§ 86); přitom zaměstnavatel postupuje v součinnosti s příslušným odborovým orgánem.

srpen 07, 2008 13:56
... : karl
ještě taky můžeš jít na zdravotní poj. zaregistrovat se jako pečující o dítě do 15 let, ale nic ti pak nezapočítají na důchod, to jen na pracáku. Škoda, že tady nebydlíte někde kousek od nás, máme 4 děti, 4,6,8,10, hlídat další by nebyl problém. O jedno víc nebo míň smilies/grin.gif smilies/grin.gif smilies/grin.gif
srpen 07, 2008 13:58
Beru zpět : Vodoměrka
To bylo ve starém zákoníku práce, vnovém to jaksi není... sorry...
srpen 07, 2008 14:02
Tady je ta platná verze... : Vodoměrka
§ 241
(1) Zaměstnavatel je povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti.
(2) Požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, těhotná zaměstnankyně nebo zaměstnanec, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o převážně nebo úplně bezmocnou fyzickou osobu, o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.

srpen 07, 2008 14:10
souhlasím : vusha
s vodoměrkou......máš nárok na to, aby jsi dělala jen ranní směny popř. upravené. Jsi rodič samoživitel - já se tuto věc dozvěděla až když jsem byla nucena odejít z třísměnného provozu, též slušně zaplacené, ale nebyly ochotni mi vyjít vstříct. Mám v péči dvě děti - už jsou sice velké, ale bohužel tenkrát jsem nevěděla co všechno lze.
Neboj se a jdi do toho, nezeptat se znamená nevědět.
srpen 07, 2008 14:43
... : Kamila
no jedna věc je, na co má Lena nárok, ale bylo by to poněkud Pyrhovo vítězství, kdyby jí tedy směny upravili, ale kvůli tomu jí neprodloužili napřesrok smlouvu, tak na to bych si dala pozor.
Určitě bych zkusila ty kamarádky - vzájemná pomoc je ideální nebo tu starší paní jako vzájemnou výpomoc. Jako další krok bych se zkusila domluvit, až ti bude končit smlouva, zda by ti neprodloužili smlouvu na dobu neurčitou, ta nejistota musí být hrozná. A tedy - píšeš, že nedostáváš alimenty - jak to? Nejde s tím něco dělat? Pokud opravdu ne, tak určitě si ohlídej všechny možné dsociální dávky, na které bys měla nárok, penízky jsou třeba, to je mi jasné.
srpen 07, 2008 14:49
Vodoměrko : Nella
Zaměstnavatel je sice povinen, ale víme jak to chodí. Takže s tímhle bych na zaměstnavatele nešla, myslím, že by následovala výpověď.
srpen 07, 2008 18:40
Taky si myslim, : Giussi
ze vzajemna vypomoc je nejlepsi. Mozna ta starsi pani spis, protoze pri nocnich i tech dlouhych odpolednich (do 22:45) by musela dcera u nekoho spat. Tezko chtit po mamince od deti, aby za hlidani pres den spala nebo cekala do 22:45 u nas.

Jinak taky souhlasim s tim, ze po predlozeni zakoniku prace by ji zamestnavatel byl povinnen vyjit vstric, ale jak znam ceske pomery, urcite by to znamenalo neprodlouzeni smlouvy v dubnu. Jeste bych jakz takz chapala, kdyby chtel mistr merit vsem stejne at matkam s detmi, tak bezdetnym, ale pokud jsou nektere bezdetne jen na rannich smenach, tak je to proste sprostarna.
srpen 07, 2008 19:11
... : Francina
Napadlo mě ještě něco....jako malá jsem měla psa a s ním jsem se nebála, nevím jaký máte možnosti,ale možná nějaký zvíře by to částečně vyřešilo.
srpen 08, 2008 06:38
Ohledně toho vyjednávání se zeměstnavatelem - : saffron
obrať se na inspektorát práce (kontakty najdeš na internetu), ať Ti poradí, jak postupovat při jednání s ním a jaké nároky můžeš ze zákona uplatňovat.
srpen 08, 2008 06:55
Sám doma? Už může? : Lenča
Milé Kudlanky,
nejprve bych vám ráda objasnila moji situaci ... jsem rozvedená, mám 9 letého syna, pracující rodiče, takže skoro žádné hlídání a plácáme to jak se dá. Zrovna jsou jarní prázdniny a jeden den na hlídání nám schází. Vím, že je syn šikovnej a že to sám doma zvládne, když si určíme pravidla. Jenže je tady pan ex......, který s hlídáním nepomůže, ale mluvit do toho samozřejmě bude. Tvrdí, že pokud syna nechám doma samotného, že mě nahlásí na sociálku, že se o něj nestarám atd. Prý si dokonce zjišťoval, že ho můžu nechávat až od 12 let samotného doma. Tak jsem se s váma chtěla poradit, zda náhodou někdo nevíte jak to je, jestli je to opravdu zákonem nějak určeno, nebo ne. Předem moc děkuji za vaše rady
únor 12, 2009 11:28

Powered by Azrul's Jom Comment
busy