O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

JÁ, MOJE MÁMA A VIRTUÁLNÍ SVĚT PDF Tisk E-mail
Úterý, 25 červen 2019

Jitka GotterováS mojí mámou to bylo vždycky těžké. S tátou se rozvedla, když jsem byla ještě malá holka a její další tři partneři vzali nohy na ramena sotva si stihli vybalit. Ale jo, proč to nepřiznat. Utekli. Všichni. Však mě už taky kolikrát napadlo sbalit si těch pár švestek a jednou pro vždy zavřít dveře zvenčí. Jenže tady je malý brácha, kterému jsou dva roky, a já vím, že ho tu s ní nechat nemůžu. S ní a s těmi jejími záchvaty vzteku a vymyšleným světem. 

 

 

Strašně mi leze na nervy. Strašně. Neustále má potřebu někomu organizovat život. Mám přesně nalajnované, co mám dělat, co mám komu říkat, co říkat nikomu nesmím, a co si mám o někom nebo o něčem myslet. Ve dvaceti.

 

Když se jednou děda zmínil, že už dlouho neviděl Petra, řekla jsem popravdě, že od nás odešel. Máma dostala záchvat vzteku, křičela, že to není pravda, a že ho ve skutečnosti vyhodila, protože to byl línej debil. A hned se pochlubila, že už má nového děsně fajnového chlápka, který ji prý hrozně obdivuje. Že tak nějak není ještě úplně rozvedený, mi samozřejmě říkat zakázala.

 

Nesnáším ho. Je to takový moula s pěšinkou uprostřed hlavy, bez vlastního názoru, a když vidím to jeho „retro“ oblečení, stydím se, že k nám patří. Nemá ani auto, takže když máma naplánuje nějaký výlet, musíme autobusem. Protože však nemá velmi často ani na ten autobus, konají se nejčastěji výlety pěškem do nedaleké stromovky.

 

Celé léto trávíme na chalupě a já se těším, až konečně začne škola a někam vyrazím s holkama z vejšky. Tady je hrozná nuda. Ještě štěstí, že tu mám internet. Moula tady měl minulý týden svoje děti a máma po mně chtěla, abych si s nimi šla hrát. „Bože, je mi dvacet, nebudu si hrát s desetiletýma dětma,“ snažila jsem se vysvětlit naší máti, ale dostala zase ten svůj hysterický záchvat vzteku, tak jsem raději šla.

 

Moulovy děti se koupaly v rybníce a náš malý pobíhal po břehu v zimní kombinéze. Nekecám. Když jsem se mámy zeptala, proč má na sobě Matýsek v srpnu zimní kombinézu, pravila, že potřebuje, aby ji dotrhal, a pak ji vyhodí. „No jo, ale v létěěěě?“ nechápala jsem, načež mi moje drahá maminka vysvětlila, že vzhledem k tomu, že v zimě nejezdíme na chalupu a po Praze v ní chodit fakt nemůže (co by si lidi pomysleli?), musí ji holt odnosit v létě.

 

Máma má takovou jednu hrozně špatnou vlastnost, že si neustále vymýšlí různé příběhy, které vůbec nejsou pravda, ale ona nás přesvědčuje, že to tak prostě je. A když se s ní hádáme, trvá na tom, že nechápe, jak je možné, že si to nepamatujeme, a tak už nikdo ani neprotestuje. Děda s babičkou to vzdali už dávno a já jsem konečně taky přišla na to, že je pohodlnější žít v tom jejím vymyšleném světě bez protestů.

 

Už od června vypráví všem sousedům a známým, že právě balíme a odjíždíme k moři. Pokoušela jsem se jí vysvětlit, že její rodičovské příspěvky, jež pobírá na malého, stačí tak akorát na skromný život, a že k žádnému moři nepojedeme, pokud nesbalí nějakého normálního chlapa, který nebude zadlužený až po uši a v patách mu nebudou neustálé exekuce. Marně. Už zase balí. A moula s ní.

A já už se úplně stydím potkat některého ze sousedů, který se mě neustále ptá, jak bylo u moře, a kdy že už teda pojedeme.

 

Všem našim známým vypravuje máma o mém příteli, popisuje, jaký je to milý chlapec a jak mě má rád, a on přitom žádný neexistuje.

Někdy celé noci nespím a přemýšlím o tom, jaké by to asi bylo žít nějaký normální život. Opravdový. Skutečný.

 

A ráno se probudím, máma sedí v kuchyni, malý se cpe chlebem se sádlem a já vím, že tohle je moje rodina.

 

Mám je ráda.


Jitka Gotterová

 


 

Komentáře (3)add feed
... : doktor
Co dodat? Život není peříčko,ale fakt je to život náš.
červen 26, 2019 12:12
... : toulavejV
Mám pocit, že je to jen literární dílo, ne nic k radění. Tak jen zamyšlení nad příběhem.

Podívej se autorko, máma je vlastně nešťastná, že nežije, jak by chtěla. A patří k ženským, které nedokáží žít bez mužů, bojí se samoty, protože děti nemohou být rovnocenní partneři, nejsou dospělí. A tak berou i mouly, když není zbytí.

To povídání sousedům o moři je proto, aby zakryla, že se stydí, že je chudá, aby to nikdo nepoznal! Stejně jako povídá o tvým klukovi, protože se stydí známým přiznat, že žádnýho nemáš. Nežije ve virtuální realitě, jen nechce, aby cizí věděli, jak (špatně) na tom z jejího pohledu je - jste.
Chápu, že to ještě nechápeš, ale já v tvým věku taky hlídal a hrál si s dětma sester a nijak mě to nepohoršovalo. Před pár měsíci jsem potkal neteř, dneska je jí přes 40, vdaná, má 3 děti a vzpomínala, jak jsem si s nimi hrál. Už jsem na hodně z toho dávno zapomněl a překvapilo mě, že si to pamatuje a má z toho dobré vzpomínky. To potěší.

A na závěr – ten normální opravdový skutečný život právě žiješ. Přesně takový je nebo může být. A může být i jiný, lepší i horší.
To záleží na štěstí kde se narodíš, čím tě příroda vybavila a jak si ten základ umíš sám vylepšit . . .
červen 27, 2019 09:43
... : *deeres*
Mohlo by to být horší a ty je máš ráda.
Jsou špatné i zlé mámy, dokonce vražednice. Mám kamarádku, která, když začne vzpomínat na mámu a mámu její mámy, tak je jí dodnes do breku. Ty dvě měly rády pouze jejího vymodleného bráchu- dědice a ona byla otloukánek. Chodila jsem s ní do školy,náš třídní učitel, když na ní viděl ty modřiny od výprasku, tak to i šel k nim sám řešit. Přitom se kámoška výborně učila a rozhodně to nebyl typ, co by si dovolil zlobit a odmlouvat, jenže podle mámy a babičky nic nebylo dobře a mohla za všechno.
Někdy se to tak stane, že některý z rodičů se upne pouze na jedno dítě a druhé nemá rád. Hrozné je, když mu to setrvale celé dětství dává sežrat.
červen 27, 2019 10:27
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]