O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

Syndicate


PRAŽSKÝ SEMMERING PDF Tisk E-mail
Úterý, 28 květen 2019
Železniční trať mezi pražským Smíchovem a Řepy je právem považována za nejkrásnější na území hlavního města. Vlaky po ní jezdí od roku 1872 a kvůli svému profilu a okolním přírodním scenériím si železnice záhy vysloužila označení Pražský Semmering - podle rakouské horské železnice zapsané na seznamu UNESCO. Ten náš Semmering je zase chráněný jako kulturní památka.

 

 

 

 

 

 

Úsek byl vybudován v letech až 1872 společností Buštěhradská dráha jako součást trati, která spojila tehdejší Smíchovské společné nádraží a Hostivice. Provoz na Pražském Semmeringu byl pro nákladní dopravu (hlavně uhlí a dřevo) zahájen 3. července 1872. Osobní vlaky se zde rozjely od 16. září 1872. Zestátněny byly Buštěhradské dráhy 1. ledna 1924.

 

 

Image result for Pražský semmering

 

 

V sedmdesátých letech 20. století se z této trati stala dvoukolejka. Dokonce měla být výhledově i elektrifikována. Nicméně koncem devadesátých let téhož století se objevily úvahy o jejím zrušení a došlo k redukci spojů. Při povodních v roce 2002 sloužila trať jako forma náhradní dopravy za nefunkční trasu B pražského metra, zároveň byla využívána i pro odkloněné nákladní vlaky.

 

Zajímavosti na trase

 

Ojedinělý výhled na Prahu  Pokud pojedete vlakem ze Smíchova, sedněte si vpravo po směru jízdy. Až vlak překoná Dalejské údolí po dvou obloukových viaduktech, pozorně se dívejte z okna. Za zastávkou Praha-Žvahov se před vámi otevře poutavý výhled na metropoli. Uvidíte Vltavu s podolskou vodárnou, Vyšehrad s věžemi chrámu Petra a Pavla, mrakodrapy na Pankráci i žižkovský vysílač.

 

Malebná příroda  Uznáváme, že přírodní krásy se lépe vychutnávají na jaře nebo v létě. Ale jestli se tentokrát meteorologové nespletou, mohli bychom si v lednu užít sněhové nadílky. A oblast mezi zastávkami Praha-Cibulka, Praha-Stodůlky a nádražím Praha-Řepy, kdy vlak projíždí Přírodním parkem Košíře – Motol, pokrytá bílou peřinou by jistě byla nezapomenutelným zážitkem i v zimě. Tento úsek tratě snese srovnání s romantikou venkovských lokálek, a tak dost možná při rytmické jízdě motoráčku zapomenete, že jste stále ještě v Praze.

 

Hlubočepské viadukty – Souhrnné označení pro dva železniční mosty. Delší a vyšší z viaduktů, jihovýchodní (označován též jako dolní) je 115 metrů dlouhý a 23–25 metrů vysoký. Most má sedm oblouků a částečně leží v oblouku. Pole mezi třetím a čtvrtým pilířem je vyplněno ocelovou konstrukcí. Severozápadní viadukt (označován též jako horní) leží 500 metrů od jihovýchodního a překlenuje Hlubočepskou ulici v místě před začátkem Prokopského údolí. Most má pět oblouků a je 92 metrů dlouhý a 20 metrů vysoký.

 

 

Related image

 

 

Železniční zářez – Toto chráněné území bylo vyhlášeno v roce 1988 především díky tomu, že je zde významné naleziště fosilní fauny a flóry. Pokud jste tedy fandové do hledání trilobitů, určitě se sem vyplatí procházka. Ale dávejte pozor. Trať je stále v provozu, tak ať se vám něco nestane. Jestli vám stačí pokochat se pohledem, železniční zářez je dobře viditelný právě z Pražského Semmeringu a to v místech křížení s tratí ze Smíchova do Slaného.

 

Image result for Pražský semmering

 

 

 

 

Pokud si chcete užít tuto jedinečnou železniční trať, můžete na ni nastoupit buď na Hlavním nádraží nebo na Smíchově. Platí zde klasické předplacené kupony nebo si můžete koupit lístek na MHD. Ze Zličína se vrátíte zpátky buď metrem, nebo počkáte na zpáteční jízdu.

 


Krásný nápad na výlet s dětmi (i bez dětí), ne?

Výhled z okna motoráčku stojí za to,

i když vítr fouká a po oknech stékají kapky deště...

 

d@niela

 zdroj:  internet

 

 

 P.S.

Horská dráha Semmering (německy Semmeringbahn) je 41,7 kilometrů dlouhá rakouská železniční trať, která vede z Gloggnitz přes Semmering do města Mürzzuschlag. Semmeringbahn byla první evropskou horskou železnicí s normálním rozchodem. Je považována za první skutečnou horskou železnici na světě. V současnosti je plně funkční součástí rakouské Jižní dráhy a je také jednou z nejvíce vytížených horských tratí v zemi. 

Na trati je 14 tunelů, 16 viaduktů (i dvoupatrové), vlaky přejíždí i 118 menších kamenných a 11 železných mostů.

Celková délka údolí a propastí přes které vlaky projíždí po viaduktech a mostech je 1,6 km. 

Celková délka tunelů je 4,5 km, nejdelší z nich jsou vrcholový starý Semmeringtunnel s délkou 1 431 metrů a nový Semmeringtunnel 1 512 m, nejkratší je pouze čtrnáctimetrový Krauseltunnel (13,55 m). 

V roce 1959 byla celá trať kompletně elektrifikována. 

 

 

Komentáře (6)add feed
... : *deeres*
Tenhle vláček jezdí skoro každou hodinu z Hlaváku, až do Rudné u Prahy, jednou z nejkrásnějších částí Prahy. Ze Smíchova vyjede přes viadukt na Žvahov, kam pravidelně jako rodina chodíme na Štědrý den na hřbitov zapálit svíčku a pak na vánoční zpívání na hlubočepském náměstíčku, které se tam tradičně pořádá pčed malovaným Domečkem už od roku 2007.
Jednu už starou, ale jednu z nejhezčích vánočních vzpomínek mám právě na tenhle motoráček. Máma tehdy ještě žila na Vinohradech, odkud jsme seběhli na Hlavák na vlak. Přišli jsme brzy, vagon byl ještě prázdný a byl tam jenom mladičký průvodčí, který byl naštvaný z toho, že v podvečer Štědrého dne bude sám někde ve vlaku. Před odjezdem se ale vagon začal plnit hudebníky, kteří stejně, jako my, si jeli zazpívat koledy. Zavládla vánoční nálada, preludovalo se už cestou a vzájemně ochutnávalo cukroví. Stejně skvělá atmosféra pokračovala i před Domečkem hudebníka Jana Střížovského, který s manželkou akce opakovaně pořádají. Baráčky pod skalami Prokopského údolí si zachovali vesnickou atmosféru, s hezkými, ne zrovna běžnými sousedskými vztahy.

květen 29, 2019 10:54
... : doktor
Moc hezké,povídání,fotky i samotný Pražská horská dráha Semmering.Děkuji za informaci.Znám jen z doslechu.
květen 29, 2019 12:26
... : Milene
Tak to se mi hodí. Minulý týden jsme byly s kamarádkou v Prokopském údolí podívat se skalničkovou zahradu. A říkaly jsme si, že projet se vláčkem, který jede po viaduktu, by mohlo být hezké. Tak nemusím hledat odkud a kam. smilies/grin.gif
květen 29, 2019 15:00
... : NČ
Nechci kazit zdejší retro - pohodu. Ale asi teda dobrý, nojo. Mě vlaky vždycky zajímaly jen, když jsem potřeboval někam doject, a co nejrychlejc. Takže nic pro mě. To si radši vyvalim pupek někde u vody na slunci (jsem orthodoxní sluníčkář).
Kdybysem teda náhodou musel ject tímhle retro (ale nevím proč a nevím kam), dost by mě zajímalo, jestli na každý zastávce jsou chlapi s pultem na kšandě a s řevem "chladné pívo, nanuk za 50 hal., hórké párky …". Tak to bysem teda bral. Tojo, to jediný! Jak se tomu dneska říká "zážitkovej vejlet".
Ale o tom tady ani zmínka! Tak dík za info, ale dokud nebudu mít jasno aspoň v těch horkejch párkách, kašlu zvejšky na nějaký údolí!
květen 30, 2019 12:38
... : *deeres*
To bys´ měl fakt smůlu, k vodě tě tenhle spoj nedoveze a nejenom, že ve stanicích nejsou žádné knajpy s pivem a horkým párkem, ale už ani ty nádražní budovy nejsou veřejné, dráha je prodala. Jízdenku ti už neprodají ani na zastávce Smíchov sev.nádraží, stejně tak na Žvahově, v Jinonicích, na Cibulce, Stodůlkách......, vlastně v žádné ze stanic mimo Hostivice. A vůbec nejlepší je, když tam není průvodčí a musíš se poprat s automatem na jízdenky, najít čudlík na otevírání dveří dovedně ukrytý a pokud chceš vystoupit, tak většina zastávek je na znamení. Ten vlak jede krásnou krajinou často jím jezdí cizinci a nic nechápou. Kdyby znali Slunce, seno, jahody, tak by věděli, že se dá vystupovat i za jízdy.
Vede tam ještě jedna trať ze Smíchova, spodkem přes Hlubočepy, Holyni, Prokopským údolím podél Dalejského potoka do Řeporyjí, končí až v Nučicích, totéž v bleděmodrém.
květen 30, 2019 17:01
... : NČ
Jo, Deer. Do Řeporyjí, to bych se snad tak podíval akorát na starostu a jeho holou **del (dobrej řízek), jen zase až tak o ten pohled fakt nestojím. Tak zůstanu ještě dva týdny na samotě v Jílovym a pak zase hurá do víru velkoměsta. Třeba zase bude nějakejch milion chvilek nenávisti. To bych se přidal, ale určitě na druhou stranu - PROTI NENÁVISTI.
květen 30, 2019 18:34
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]