O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

TAJEMSTVÍ NĚKOLIKA RČENÍ PDF Tisk E-mail
Čtvrtek, 04 duben 2019
Výsledek obrázku pro ČESKÝ JAZYK PNGČeština je úžasný jazyk. Je pro cizince velmi těžká, ale my, co ji máme jako řeč rodnou, ji můžeme jen a jen obdivovat. Například ta naše kouzelná přísloví, co je v nich životní moudrosti… Dnes si přečtěte zajímavost o některých rčeních. Mj. víte, co přesně znamená slovo “rčení”? Je útvar lidové slovesnosti, krátká průpovídka vyjadřující určitou životní zkušenost, např. „Nechá si pro krejcar koleno vrtat“ či „má obě ruce levé“.

 

 

 

 

 

1. O sto šest

Dělat něco o sto šest znamená dělat to naplno. Vše začalo u sázky dvou přátel uzavřené v roce 1880, kde jeden se vsadil s druhým, že do svátku sv. Jana Nepomuckého získá přízeň dívky, do které byl zamilovaný. V den, kdy započalo jeho úporné snažení o srdce své vyvolené, zbývalo do 16. května, kdy se slaví Nepomuckého svátek, 106 dní. Dnes například kverulanti o sto šest zasílají na úřady veřejné správy žádosti o poskytnutí informací podle zákona č. 106/1999 

 

 

2. Jdi do háje

Dnes velmi nevinně znějící nadávka, kterou nejspíše v konkurenci vulgárních termínů, kam můžete někoho poslat, nikoho nepobouří a neurazí. Dříve ale slovo háj znamenalo hřbitov, tudíž pokud jste někoho poslali do háje, naznačovali jste mu tím, že by měl zemřít. To už tak mile nezní.

 

 

3. Být z něčeho jelen

Rčení, které poukazuje na něčí zmatenost a nedostatek důvtipu, vzniklo za první světové války, když čeští vojáci museli v rámci císařské armády Rakouska-Uherska bojovat po boku Maďarů. Ti se během nástupu hlásili při vyvolání svého jména právě vykřiknutím slova: "jelen", což je maďarský výraz pro: "přítomen". To, že maďarština používá slovo, které zní jako české jméno zvířete, spolu s často nízkou inteligencí maďarských branců, přišlo Čechům legrační a celé se to ujalo a používalo i po válce.

 

 4. Houby s octem

Když se Ježíšovi dostalo houby s octem, neprojevoval velké nadšení.  Když se o někom řekne, že o něčem ví houby s octem, znamená to, že neví o dané věci vůbec nic. S nějakými hříbky v láku to ale nemá nic společného, původ rčení je nutno hledat v bibli, kde ukřižovanému Ježíši, který trpí žízní, římský voják posměšně podá na kopí napíchnutou houbu namočenou v octu, tedy něco, z čeho se rozhodně nenapije a je tedy úplně k ničemu.

 

Související obrázek

 

 

 5. Oslí můstek

V přeneseném významu označení spojení dvou nesouvisejících témat vzniklo v dobách, kdy byla jízda na oslu levnější formou jízdy na koni. Osel ale na rozdíl od koně neuměl přejít nebo přeskočit ani sebemenší příkop a všude se tak musely stavět malé lávky, aby se jezdec vůbec někam na oslu dostal. Zmapováno je i první použití sousloví oslí můstek v dnešním významu, které použil ve 14. století filosof Jean Buridan.

 

 

6. Dávat si bacha

Takto vypadal obávaný kancléř Alexandr Bach, podle kterého si bacha nedáváme. Poměrně rozšířené vysvětlení je, že synonymum k tomu, když si má někdo dávat pozor, vzniklo podle jména absolutistického kancléře Alexandera Bacha, před kterým se každý musel mít na pozoru. Realita je ale prozaičtější, "bacha" si totiž lidé dávali už dávno před Bachovým narozením, jedná se o českou zkomoleninu německého "Obacht!", což znamená v žargonu zlodějů právě "dej si pozor".

 

 

7. Je to na draka

Prohlášení, že je něco k ničemu, je v této formě takové téměř až pohádkové. Nenechte se ale mýlit, místo pohádek o dracích je původ rčení nutno hledat tak leda ve slovníku německých vulgarismů. Drak totiž není ničím jiným než zkomoleninou německého "Dreck", což znamená výkal. Tudíž když je něco na draka, je to zároveň na ho*no.

 

 

8. Kout pikle

Nejslavnější pikle kuli proradní rádci v Šíleně smutné princezně. Dnes podobní jedinci sedí v parlamentu. Hovorový výraz pro to, když na někoho vymýšlíme nějakou zákulisní a nekalou věc, kupříkladu spřádáme jakýsi komplot. Pikle je pak množným číslem slova pikel, což byla malá středověká bodná zbraň, která šla lehce ukrýt a pak někomu nepozorovaně vrazit do zad. Její výroba měla tedy s dnešním intrikařením leccos společného.

 

 

9. Být v čudu

Většina lidí chápe tento výraz pro to, že někdo nebo něco zmizelo tak, že se jedná o zkomoleninu "být v čoudu", tedy utíkat pryč tak, že se za člověkem práší. Historie nám nabízí ještě jedno humornější vysvětlení. ČUD neboli Českomoravské úvěrové družstvo byl podnik, který lidem nabízel půjčky. Jeden ze zakladatelů svou kampeličku vytuneloval a s penězi zmizel neznámo kam. Ti, kteří přišli o peníze, tak rázem věděli, že jejich úspory jsou v "ČUDu".

 


 

 

10. Chytat lelky/ lelkovat

Lelek - malý líný pták, jehož chytání je zbytečné. Lelek je malý hnědý pták, který celý den spí a aktivní je jen k večeru, kdy loví hmyz. Líní lidé, kteří nic nedělají, jsou tak stejní jako tento ptáček. Co se jeho chytání týče, ptáčníci věděli, že právě vzhledem k neaktivitě lelků je přes den prostě chytit nemohli a tak úsloví s chytáním lelků používali k naznačení toho, že se zabývají něčím zbytečným a nepotřebným.

 

 

 vysvětlení deseti "záhad"

vám poslala 

 

ALENKA - POLÁRKA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře (8)add feed
... : NČ
Fakt dost dobrý, dík.
Ale nejen čeština … Co taková japonština? "Kolik třešní, tolik višní"
duben 04, 2019 05:09
... : Míša šíša
Taky děkuju za pro mě nové, zajímavé informace. smilies/kiss.gif
duben 04, 2019 07:53
... : Míša šíša
"Kolik třešní, tolik višní"

NČ, o tom se vedou už léta dohady, mimojiné jsem četla názor, že se jedná o ekvivalenci k výroku "Je (mi) to jedno" nebo "Může tak být".
Vtip je v tom, že v Japonsku údajně neroste nic takového, co by připomínalo višně.
smilies/kiss.gif

Zřízenci (Hlinomas a Husák) odvádějí Uko Ješitu z výstavy jeho miniatur do blázince.

překladatel z/do japonštiny (Čepelka): "Pan Ješita říká, že místo pro výstavu bylo zvoleno velmi vhodně."

zřízenec (Husák): "Řekněte mu, že mu ukážeme ještě mnohem lepší místo."

překladatel z/do japonštiny (Čepelka): "Pan Ješita říká ... Je to taková těžko přeložitelná slovní hříčka. Doslova to zní: Kolik třešní, tolik višní. Ale pravý smysl ... ?"

zřízenec (Hlinomaz): "Jen ať si pindá, na to my jsme zvyklí."

Ješita říká japonsky: "Arigató" (Děkuji)

zřízenec (Hlinomaz) zasalutuje a řekne: "Aligátor."

překladatel z/do japonštiny (Čepelka): "Pan Ješita se ptá jestli pojede daleko ?"

zřízenec (Husák): "Řekněte mu, že tam bude co by dup."

překladatel z/do japonštiny (Čepelka) se zamyslí: "Co by dup ... ? Co by dup ... ? To je takový překladatelský oříšek ..."


duben 04, 2019 08:04
... : Míša šíša
Je to nádherný. Dodnes nechápu, jak mohla někoho napadnout tak geniální ptákovina. smilies/grin.gif
duben 04, 2019 08:07
... : *deeres*
Dost často různá rčení používám a myslím si, že i znám jejich význam, z uveřejněných ale kromě dreku, poprvé vím, jak vznikla.
Také jsem se koukla, co to tam je za paragraf a díky za kverulanty. Bez jejich držkování bychom pořád ještě žili v jeskyni a lezli po stromech.
duben 04, 2019 09:27
... : mia I
zajímavý je kape na karbid.
duben 04, 2019 11:39
... : NČ
"Vás nepotěším, paní Dostálová, stále kvoká, stále kvoká..."
duben 04, 2019 13:50
... : doktor
Alenko díky.Hezké a potěšilo mne to.
duben 05, 2019 12:25
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]