O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

KAPE TI NA KARBID! PDF Tisk E-mail
Středa, 27 březen 2019
Výsledek obrázku pro krtkové na zahraděSlyšeli jste to někdy? Kapalo vám někdy? A víte, proč se vlastně tato zvláštní věta některým lidem, co nám zrovna nepřipadají, že spolkli moudrost světa, říká? Tak nejprve, co to ten karbid je: například vápenatý je předurčený k odpuzování krtků z nežádoucích míst – protože při styku s vlhkostí (např. v půdě) se uvolňuje ohavně zapáchající plyn, který má silné odpudivé účinky na krtky a jiné hlodavce.

 

 

 

 

 

 


Dneska je samozřejmostí jakákoliv svítilna na elektriku. Nebylo tomu tak vždy, A ani se zaváděním elektrifikace nebylo možné svítit elektrikou všude. Například různé těžební šachty byly bez proudu i světla. Lidé si tu tedy často svítili karbidovými lampami.

 

Co to bylo?

 

Výsledek obrázku pro karbidová lampaV podstatě plechovka, která se skládala ze dvou částí, nádrže na vodu a nádrže na karbid. Navíc měla trysky vedoucí do reflektoru a nějaké zapalování a knoflíky pro regulaci. Fungovalo to tak, že voda pomalu kapala na karbid (sloučenina uhlíku s kovem) a z jejich reakce vznikal hořlavý plyn acetylén. Ten se tryskou dostal do reflektoru, kde po zapálení hořel jasným plamenem. Jistě chytrý vynález, jen při hoření dost páchnul, asi jako po česneku.


Karbid vápníku (CaC2) je iontová sůl která se při hydrataci rozkládá za vzniku acetylenu.

 

CaC2 + 2 H2O → Ca(OH)2 + C2H2

 

Karbid se dá koupit v některých drogeriích za přijatelnou cenu. Čerstvý karbid je ve formě malých, do hněda zbarvených kamínků, později se vlivem vlhkosti vzduchu pomalu rozkládá a mění v bílý prášek. 

 

 

Z něj se pak uvolňuje již jen minimum acetylenu. Proto, aby nám vydržel co nejdéle, je nutné karbid skladovat v uzavřených a utěsněných nádobách.

 

 

 

Stejně jak pomalu voda kapala na karbid,

tak pomalu i nám někdy docházejí jasné věci,

než se v naší hlavě rozsvítí…

 

d@niela

 

 

 

 


 

Komentáře (2)add feed
... : *deeres*
Takové svícení bylo v dolech pěkně nebezpečné

https://youtu.be/2DqE7bgWhe0

Těm rakeťákům opravdu kape na karbid a soutěží o Darwinovu cenu za blbost.
březen 27, 2019 08:54
... : doktor
Pamatuji karbidové lampy na železnici.Táta byl ved.posunu a tyto lampy v nočních směnách používali.Jako kluci jsme schopnost reagovat na vodu využívali k výrobě dělobuchů.Karbid jsme si "půjčovali" právě na dráze.Bylo to o hubu,ale dávalo to děsnou pecku.Potřeba? Voda,plechovka s víčkem,karbid a nezapomenout se schovat.
březen 27, 2019 12:33
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]