O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

Syndicate


ŽE BY TU UŽ BYLA VÁLKA? PDF Tisk E-mail
Čtvrtek, 21 březen 2019
Přejít na obsah
ŽE BY TU UŽ BYLA VÁLKA?
Strana 2
Strana 3
Strana 4

 

 

 

 

HOSPODÁŘSKÁ - Má mnoho podob, od konkurenčního boje a průmyslové špionáže na úrovni firem po válku celní, měnovou, sankce a blokádu na úrovni států.

Moderní technologie dramaticky posunuly „meze růstu“ subjektů. Globální firmy mají vyšší obrat než menší státy. Stále naléhavější je potřeba změn globálních regulací, např. kontrola finančních toků odhalující financování terorismu, zločinnost a megakorupci. (Je třeba šeptem zmínit, že významné změny globálního uspořádání se v minulosti odehrávaly především formou velkých válek). Velmoci mají větší šanci tyto regulace měnit a pouze demokracie je mění k lepšímu.

Blahobyt vyspělých zemí je výsledkem dělby práce a globálního obchodu. Demokracie stojí a padá s oddělením moci politické a hospodářské. Její nepřátelé nepřestali snít o koupi „provazu, na němž kapitalistu oběsí“. Kontrolu mají v rukou občané skrze volby, média, antimonopolní úřady, policii a soudy.

Globální obchod je silným argumentem proti válce. Bezpečnost námořních cest zajišťují spojenci. ZATÍM!

 

 

O ZDROJE - Surovinová a energetická bezpečnost jsou funkcí státu. Závislost na ruském plynu, ropě a uranu je bezpečnostním rizikem. Jednotný globální trh je kolbištěm obchodníků s komoditami. Prosazuje se využívání místních obnovitelných zdrojů (voda, slunce, vítr, bioplyn atd.) Boj o vodu, energie a suroviny se může stát rozbuškou totální války. Technologický pokrok ale přináší nová řešení (továrny na pěstování potravin, odsolování vody apod.).  Naftu, plyn, jídlo a vodu ještě máme a nejsme energeticky závislí na Rusku jako např. Maďarsko. ZATÍM!

 

 

TECHNOLOGICKÁ - Bezpečnost demokratických zemí stojí a padá s technologickým náskokem. Spolupráce mezi vojenským a civilním sektorem je klíčová, výsledky vojenského výzkumu jsou brzo využity v civilu (kosmický průmysl, internet atd.) a naopak. Sovětský svaz byl „uzbrojen“, protože svůj potenciál nevratně umrtvil v armádě. Rusové se ale nepoučili, jejich dnešní zbraní je vytváření chaosu. Motorem pokroku nejvyspělejších zemí je věda a vzdělání. Na méně vyspělé země připadnou podřadnější úkoly: levná výroba a montáž, zemědělství a těžba surovin. Ceny určuje globální trh. Může se to někomu nelíbit, to je ale všechno, co s tím lze dělat.

Technicky vyspělá země je zranitelná jako hodinový strojek. vláda práva a ochrana vlastnictví včetně duševního je nutností. Pirátský přístup Číny k autorským právům není s liberální demokracií slučitelný.

Hegemonie západní civilizace v čele s USA dnes nemá alternativu. ZATÍM

 

 

KYBERNETICKÁ  - í to je válka na novém bojišti – v kyberprostoru. Vítejte v Matrixu. Pro skupinku vysoce kvalifikovaných odborníků to není sci-fi, ale realita. Jaká bude jejich motivace: Peníze? Moc? Národ? Pokrok? Civilizace? Jsou známy případy kdy vědci zničili své objevy, aby nepadly do rukou zločinců a naopak, kdy největší odborníci dali své znalosti do služeb záchrany demokracie (Einstein, Oppenheimer, Fermi).

 

 

INFORMAČNÍ - V době železné meč, v době informační desinformace. S novými technologiemi se učíme pracovat za pochodu, ba přímo v úprku. Informační revoluce má během 30 let totálně změnit způsob života. Vzniká umělá inteligence, která má lidem sloužit. (Stojí za připomenutí vliv dřívějších „mediálních revolucí“: vynález knihtisku následovalo 200 let válek. Po vynálezu rádia přišla nejkrvavější světová válka. Všechny objevy mohou být využity nebo zneužity. Ve hře „na četníky a na zloděje“ bývají často zločinci o krok napřed).

 

Svoboda informací je v zastupitelské demokracii klíčová pro oddělení moci výkonné, zákonodárné, hospodářské a justice. Jedině nezávislá média mohou plnit roli „hlídacího psa demokracie“, jedině informovaní občané mohou správně rozhodovat ve volbách a v občanském životě. Dokonce i komunisté mají právo na názor, pokud se neschovávají za něco jiného a pokud nepřejdou od slov k činům. Dokonce i  Formanův Lary Flynt.

 

Ideální občan je mediálně gramotný. U nás si jen 20% občanů vyhledá pravdivé politické informace. Celých 60% buď nemá zájem, nebo jim stačí média oligarchizovaná, bulvární, a desinformační.

Informací je mnoho a ověřování je pracné. Pravda a lež jsou v desinformacích důmyslně propleteny. Cílem informační války není přesvědčit o jediné pravdě, ale znejistět, legitimizovat lži. Boj je to nerovný. Zatímco pravda bývá jedna, často banální, lží jsou stovky, jedna barvitější než druhá.

 

Nástroje informační války jsou lži, lživá média, oligarchizace a útoky na nezávislá a veřejnoprávní média. V první linii jsou novináři, v době sociálních sítí ale TAHLE VÁLKA PATŘÍ VŠEM... ( A je to v diskusích na Facebooku a jinde znát. Co lze čekat od lidí podepsaných „John Silver“ nebo „Jack Rozparovač“?)

Ruská desinformační kampaň nikdy nezmizela, přežila tam, kde zůstali zaháčkovaní komunističtí „agenti“. Dnes Rusové ovládají řadu evropských médií od tištěných přes internetové po televizní. Tato média chrlí „ruskou pravdu“ o Evropské unii, o USA, o uprchlické krizi, o konci světového pořádku. Jejich desinformace přebírají média jako Parlamentní listy a bulvár. Pomáhají jim spousty „užitečných idiotů“. Stovky ruských trollích farem na internetových sítích ovlivňují veřejné mínění a volby v Evropě i v USA. 

 

Samostatnou kapitolou je sběr informací o občanech. V Číně experimentálně ověřují tzv. „SOCIÁLNÍ KREDITNÍ SYSTÉM“, jedná se o dokonale centralizované špehování občanů státem, nepřetržité hodnocení, odměňování loajálních a trestání neposlušných. George Orwell by žasnul!

U nás se ověřuje první fáze centrálního sběru dat – EET. Jeho důsledky pro drobné a střední podnikání mohou být rovněž fatální, data nejsou nijak zabezpečena a jsou v nich citlivé informace o podnikání.

 

Informační válka a střet o média u nás v současnosti kulminuje. Je to zápas o charakter budoucí civilizace. Část médií nové normalizaci odolává.  ZATÍM

 


 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]