O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

CHYBÍ NÁM KRYLOVÉ PDF Tisk E-mail
Pondělí, 11 březen 2019
Výsledek obrázku pro KAREL KRYLZačátkem letošní března to bylo už čtvrt století, kdy náhle a nečekaně zemřel na infarkt myokardu československý písničkář a básník, hlavní představitel československého protikomunistického protestsongu. Jsem z generace, pro kterou byl Karel Kryl světlem na konci nekonečného tunelu, jeho písně nám mluvily z duše.

 

 

 

 

 

Jenom se v našem národě nikdy nenašel onen legendární bratříček, který by dokázal zavřít pomyslná vrátka. Nezavřel je 15. března 1939, 21. srpna 1968, ani po 17. listopadu 1989.

 

Po šedesátém osmém jsme si alespoň tajně pouštěli překopírované Krylovy písně na magneťácích a poslouchali jeho vstupy na komunistickými rušičkami přerušované Svobodné Evropě, a doufali.

 

 

Výsledek obrázku pro KAREL KRYL

 

 

Krylův návrat se stal symbolem 89. roku, dveří otevřených do svobody, jak jsme si tehdy naivně mysleli. Jeho koncerty navštěvovaly tisíce lidí. Netrvalo dlouho a stal se nepohodlným pro svojí kritiku společenských změn svými písněmi i novinářskými texty.

 

Jen něco málo z jeho myšlenek:

 

  • Z celé slavné přestavby zbyl nedostatek alkoholu. Ne, nejsme na kolenou, ryjeme držkou v zemi.
  • Nevěř ostnatému drátu, byť by se stokrát tvářil jako stonek růže.
  • Přílišná oddanost ideálům končí tím, že v rámci boje proti alkoholismu zastřelíš dítě se sáčkem rumových pralinek.
  • Úloha osobnosti v dějinách sestává prakticky z ochoty dotyčné osobnosti zemřít nebo nechat se zabít dříve, než stačila odvolat.
  • Demokracie rozkvétá - byť s kosmetickou vadou: ti kteří kradli po léta, dnes dvojnásobně kradou.
  • Někomu velmi dobře pasuje do hry, že se lidé nenávidí, že se kalí voda. Mezitím, co se hádáme o hloupostech, se totiž výborně krade – prodává, kupuje, kšeftuje a podvodničí  - neobyčejně nádherným způsobem.
  • Sametem se dá krásně škrtit. A do sametu se koneckonců balily sťaté hlavy. Já nenavrhuji, aby se stínaly hlavy. Tady ale jakoby nikdo nebyl vinen zradou, stavem této země.
  • Lidi vidí bývalého tajemníka, jak si hoví dál, momentálně coby podnikatel. Jak chcete, aby vyrostla nová, lepší generace, když se každý může přesvědčit, že se vyplácí lumpárna, a ne poctivost. Žádné přikázání není svaté, morálka je přežitek.

 

V 39. roce i 68. roce náš národ sklopil uši a čekal na to, kdy přijde jeho den. Ale naše doufání a důvěra v nové obrození byla vždy znovu zklamána. A tak jenom někteří z nás, spíše ti starší, vzpomínáme a klademe květiny na Krylův hrob na Břevnovském hřbitově, nebo k jeho pamětní desce na Letenském náměstí.

 

 

 

 

Výhradní autorská práva na Krylovy písně s českou duší, drží jeho manželka Marlen Krylová – Němka, která neumí česky. Jak absurdní, když vyhrožuje Janu Krylovi, bratru Karla Kryla, soudním sporem pro zneužití zpěvákova jména na festivalu Novojičínských Krylonocí…

 

DEERES

 

 

 

 

Komentáře (12)add feed
... : NČ
Náhle a nečekaně. Hm. Náhle a nečekaně zamřel i Dubček, když byl Havlovi nebezpečnej. Já na takový náhlosti a nečekanosti nevěřim!!!
březen 11, 2019 06:21
... : Sidon
No, to jsou pěkný paradoxy, kdyby to chudák Karel věděl, určitě by s tím něco udělal. Jenže - "pozdě honit býka", jak říkával táta jednoho mého známého, který přišel do Čech po II.sv. válce z Ukrajiny a o "bychovi" neměl ani ponětí, co to je.

Já si pamatuju z jedněch našich setkání, když byl Karel tady u nás, na břehu Pacifiku (několikrát), jak jsme spolu zpívali. Zrovna to bylo v den narozenin jednoho našeho herce, který tady v tu dobu taky setrvával ve "vyhnanství". Bylo to v jednom lepším hotelu, kde hrál taky jeden "zrádce vlasti", slovenský džezový muzikant, Ivan Nagy. Ma snímku je vidět vlevo, ta zpěvačka je jeho dcera Nina.
https://www.youtube.com/watch?v=EtZRudfvPoc
No, a když už jsme byli v mírně (možná ale více) podroušeném stavu a zpívali jsme moravské lidovky, tak mně Karel objal, ale spíš to bylo, že se na mě zavěsil, jeho výška byla vlastně nevýška, a povídá - "Ty kurvo, já bych chtěl mít tvůj hlas!"
Jenže, on ho vlastně nepotřeboval, jeho síla byla v textech, v melodii a aranžmá, jimiž dovedl perfektně vyjádřit všechno, o čem zpíval a na tu jeho frekvenci se "naladily" spousty posluchačů a přes časovou bariéru má i dnes stále plno fandů, vyznavačů a interpretů svých písní, které pořád mají co říct vnímavému posluchači. Myslím, že za nějaký čas bude jeho tvorba považována za klasiku. Jak je tomu u některých autorů z dřívější doby. Ať žijí jeho písně a čest jeho památce! Snad se ta německá Brunhilda umoudří a prokoukne, co je pro Karla lepší.
smilies/cool.gif
březen 11, 2019 07:10
... : Míša šíša
Pro mě byl a vždy bude géniem.

Někomu velmi dobře pasuje do hry, že se lidé nenávidí, že se kalí voda. Mezitím, co se hádáme o hloupostech, se totiž výborně krade – prodává, kupuje, kšeftuje a podvodničí - neobyčejně nádherným způsobem.

Bohužel dnes to platí daleko víc než v době, kdy to vyslovil.
březen 11, 2019 08:11
... : Michal
NČ, obávám se, že máš pravdu.
březen 11, 2019 08:36
... : *deeres*
V 89.roce jsme všichni, kteří na vlastní kůži prožili sovětskou okupaci a byli tehdy ve věku, kdy už pobrali rozum, znali Kryla a Dubčeka. Oba znala i mladší generace, hlavně Kryla, kdy jeho písně zlidověly a tajně se šířily mezi námi.
Skoro nikdo z nás neznal Havla a kdo znal, tak věděl, co je zač. Ale teď v Praze máme jeho letiště. Zasloužil se o to Slovák, režisér Fero Fenič, který v roce 2011 inicioval petici za přejmenování ruzyňského letiště v Praze na Letiště Václava Havla. Teď se nechal slyšet, že musel zrušit internetovou stránku s peticí, pod kterou byly podepsány tisíce lidí. Důvodem jsou podle jeho slov požadavky signatářů, kteří mají kvůli svému podpisu problémy.
Můj názor? Jedna taková říkanka "jména hloupých na všech sloupích".


březen 11, 2019 09:44
... : *deeres*
Nemyslím si, že Kryl byl někým přímo odstraněn. Nemocné srdce, to byla v jejich rodině dědičná zátěž a tak mu tak dlouho nasazovali psí hlavu, až ho uštvali.

"V dvaadevadesátém měl jsem problém se státem. V třiadevadesátém s Protektorátem..."
https://blisty.cz/art/72375-kryl-by-byl-sedmdesatnikem
březen 11, 2019 11:05
... : doktor
Velký kluk a člověk s obrovským srdcem vlastence,básníka a písničkáře mi bude stále chybět.Jeho písně budu vždy se zatajeným dechem poslouchat.Škoda,ano škoda,že není mezi námi,protože otrapů máme dostatek.
březen 11, 2019 12:32
... : NČ
No, Derr, ty sice nemyslíš, ale já teda spíš myslim. Nakopnutý srdce lze docela snadno dokopnout. A mrtvej hrdina je vždycky žádoucnější, než živej rebel.
A to píšu s tim, že pro mě Kryl nikdy nebyl kouskem k poslouchání. Zpívat neuměl, na kytaru jakbysmet, mollový melodie na dva akordy a na třech tónech mi ani do ucha nešly. Básně sice dobrý, ale zasejc - k čemu vlastně, když jsme to měli "na věčné časy a nikdy jinak"? Tak jsem držel hubu a krok, pracoval, chodil na noční placený brigády, pak i denně s muzikou, zasloužil jsem se o dvě husákovy děti, staral jsem se, aby nikdy neměly nouzi, ještě 5 let po rozvodu jsem splácel novomanželskou půjčku, když jsem se postaral o děti, staral jsem se krapet o svý sexuální zážitky, ale nikdy na úkor dětí ….
No, nebojoval jsem, byl jsem v SSM i v SČSP, nepodepsal jsem ani Chartu ani Antichartu (hlavně proto, že to po mě nikdo nechtěl). A tak šel život. A dneska si říkám, že byl strašně moc fajn.
březen 11, 2019 13:15
... : mila1
Já jsem sovětskou okupaci v roce 1968 zažila jako dítě. Krylovy písničky mne pak doprovázely celé mládí - studium na vysoké - i potom. Byla jsem i na jeho pohřbu, kde kázal kněz Václav Malý a pamatuji si na tu atmosféru, co panovala. Z těch citátů, co tady deeres uvedla, je nejvýstižnější tenhle:
Někomu velmi dobře pasuje do hry, že se lidé nenávidí, že se kalí voda. Mezitím, co se hádáme o hloupostech, se totiž výborně krade – prodává, kupuje, kšeftuje a podvodničí - neobyčejně nádherným způsobem.
Přesně to sedí na současnou politiku našeho prezidenta. Je dobře, že se toho Kryl nedožil, to by dostal infarkt podruhé.
březen 11, 2019 14:14
... : *deeres*
Magor Jirous o něm kdysi řekl, že zpívá sračky a pak se nachytal, jak si ty jeho sračky notuje.
Máš pravdu, hlas nic moc a ke stáru to bylo ještě horší a přesto, jeho písně jsme znali všichni a po plyšáku na jeho koncertech byla hlava na hlavě.
Po mně to také nikdy nikdo nechtěl, abych něco podepsala, nebo někam vstoupila, nejspíš věděli, kam bych je poslala. A přesto všechno, jsme si žili v tom malém bahnitém rybníčku v pohodě a nikoho nás nenapadlo, že přijde den, kdy každý desátý občan naší republiky bude v exekuci. Ten, kdo v ní ještě není, tak se tam klidně brzy může octnout, většina z nás žije na dluh. Kde jsou ty časy, kdy jsi dostal na vkladní knížku 10% úrok a půjčka byla za pár šupů. Dneska je to obráceně, za peníze, které půjčíš peněžnímu ústavu dostaneš pár šupů ty, ale když si chceš půjčit, tak tě pěkně natáhnou. Půjčit si nakonec musí skoro každý, pokud nedědí po svých předcích, protože někde bydlet musí a hypotéku, tu má pak až do důchodu.
březen 11, 2019 14:23
... : doktor
Deeres,dle mého názoru Kryl odešel smutkem nad vývojem situace.Byl idealista.
březen 13, 2019 12:18
... : NČ
Sorry jako, ale to jsou strašný kecy
březen 13, 2019 13:21
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]