O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

NÁVŠTĚVA SOCIÁLNÍ PRACOVNICE PDF Tisk E-mail
Čtvrtek, 31 leden 2008

 Dobrý den, mám dotaz, kam až může zajít sociální pracovník z Odboru sociálních věcí? Skončila mi v listopadu mateřská a musela jsem se teď nahlasit na odboru socialních věcí pro pomoc v hmotné nouzi, protože jsem samoživitelka. Řekli mi, že mě příjdou navštívit u mě doma. Chtěla jsem jenom vědět, kam až mohou zajít při "prolézání " bytu.

Slyšela jsem, že koukají do skříní a do všeho soukromého. Kde jsou jejich hranice a co jim vše musím ukázat? Děkuji za odpověď,

 

Petra

 


ODPOVĚĎ:

 

 

Milá Petro,

 

     práva a povinnosti sociálních pracovnic (přesněji řečeno pracovníků orgánu sociálně právní ochrany dětí) upravuje především zákon o sociálně právní ochraně dětí č. 359/1999 Sb.Ustanovení  § 52 v tomto zákonu mimo jiné stanoví, že

 

 

  • Zaměstnanci orgánu sociálně-právní ochrany a zaměstnanci obce s rozšířenou působností zařazení do obecního úřadu jsou oprávněni v souvislosti s plněním úkolů podle tohoto zákona navštěvovat dítě a rodinu, ve které žije, v obydlí a zjišťovat v místě bydliště dítěte, ve škole a ve školském zařízení, ve zdravotnickém zařízení, v zaměstnání nebo v jiném prostředí, kde se dítě zdržuje, jak rodiče nebo jiné osoby odpovědné za výchovu dítěte o dítě pečují, v jakých sociálních podmínkách dítě žije a jaké má dítě chování.

 

  • Zaměstnanci orgánu sociálně-právní ochrany a zaměstnanci obce s rozšířenou působností zařazení do obecního úřadu jsou oprávněni pořídit obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy dítěte a prostředí, v němž se dítě zdržuje, je-li to třeba pro účely ochrany a zaměstnanci obce s rozšířenou působností zařazení do obecního úřadu práv dítěte.

 


     Pravděpodobně mají sociální pracovníci na jednotlivých úřadech nějaký podrobnější manuál nebo vnitřní řád, jak se mají chovat a co konkrétně mohou nebo nemohou dělat, ale myslím si, že zákon jim dává plné právo nahlížet i do šatníku nebo do ledničky, podívat se, jak je doma uklizeno, zda mají děti to, co potřebují, v jakém jsou stavu, jaké je jejich prostředí atd. -  to vše totiž dává obrázek o tom, jak se rodič o dítě stará, jestli má dítě co jíst a jestli má na sebe vhodné oblečení...

 

     Takže je na Vás, jaký dojem si udělají...

 

pr@vník

 

 

 

 

 

 

Komentáře (50)add feed
a jaký máš problém : kolejdoucí
tak at si lezou kam chcou-nebo pěstuješ doma marihuánu a v mrazáku máš milence?
únor 02, 2008 13:11
jj to znám : Nella
Pěkně nás tu takhle ponižují samoživitelky, on¨nejde o to, že by měla nějaký problém, ale je to nepříjemné když vám takhle někdo vleze do bytu. Pokud bude slušná nikam koukat nebude, prostě přijde, podívá se na byt asi tím způsobem jako kupující na inzerát a půjde. Ale slyšela jsem i o jiných případech, kdy prolézají skříně atd.
únor 02, 2008 14:52
No, ono to je asi o něčem jiném.... : ivanka
když mám doma celkem ucházejícně uklizeno, v lednici nějaký to jídlo (a ne jen pizzu a flašku vodky), když je jakžtak ustláno, dítě není špinavý a nepřebalený, když tě ta sociální baba netahá ve 4 odpoledne z pelechu...
Tak si myslím, že není čeho se bát.
Prostě pokud vejde do normální běžný domácnosti. Určitě nečeká, že tam budeš mít od rána do večera všude vygruntováno, ale...
No - a její povinností je opravdu to zkontrolovat, jinak by tam přeci nemusela vůbec chodit!!!

únor 02, 2008 15:55
Nella : kolemjdoucí
Další...mohla by mi prosím některá z kudlanek sdělit, co je ponižujícího na otevření skříně? Já bych měl asi větší problém s prohlídkou u gynekologa ale ukázat skříň?
únor 02, 2008 16:21
Kolemjdoucí : Nella
Mně bylo nepříjemné jako že mě jdou zkontrolovat jako nějakého sociála jen proto, že jsem se ocitla v nepříznivé finanční situaci. Vždyť co je komu do toho co mám doma, když to mám možná lepší než ten , který mě jde kontrolovat. Prostě takový zásah do soukromí.
únor 02, 2008 17:13
Nello : kolemjdoucí
nerozumíme si. Narážím na to, že se opakovaně objevuje otevření skříně jako problém. Nechápu co je na tom za problém. Kromě toho, když žádám o podporu v hmotné nouzi, tak jsem asi sociál....
únor 02, 2008 17:27
Kolemjdoucí : Nella
No víš ono se ti to může stát ani nevíš jak, stát tu matky co zůstaly s dětmi moc nepodporuje a sehnat s malým děckem práci...no nevím asi jsi nebyla v podobné situaci.
únor 02, 2008 17:36
Nello : kolemjdoucí
Stále neodpovídáš na otázku, proč je pro někoho problém otevřít skříň. Zato já ti odpovím - opravdu jsem v podobné situaci nebyl, proto se ptám. Asi se to už nedovím.
únor 02, 2008 17:48
kolemjdoucí : Nella
Jo ty chlap? Tak to mnohé vysvětluje. s gynekologií se sociálka porovnávat nemůže. No kdybych teď u vás zazvonila a prošmejdila bych u vás skříně a všechno tak asi by to zrovna tobě nevadilo. Mně prostě jo, byt je moje soukromí a ve spodním prádle, když to řeknu s nadsázkou se mi nikdo hrabat nebude to prostě nemám ráda.
únor 02, 2008 17:55
kolemjdoucí : Nella
a když jsi nebyl v podobné situaci, těžko to posoudíš, ono představit si co bys dělal a pak to mít naostro jsou dvě naprosto odlišné situace. U nás stát místo, aby matky s dětmi podpořil tak je ještě ponižuje a pak se všichni diví, když zůstávají s chlapama, který se k nim chovaji hrozně. a všude je, proč neodejdete?....
únor 02, 2008 17:58
Nello : kolemjdoucí
nevím, proč by stát měl podporovat matky s dětmi. Dítě si můžu pořídit teprve když mám jistotu, že si to mohu dovolit. Co se týká skříně - otevřít skříň anebo hrabat se někomu v prádle je snad rozdíl.
únor 02, 2008 18:07
kolemjdoucí : Nella
Jistotu, že si můžeš dovolit dítě nemáš nikdy. Nikdy nevíš co bude.Kdyby si měly ženy pořizovat děti až budou mít 100 procentni jistotu tak vymřeme. A proč by je měl stát podporovat?? Protože někdo ty děti vychovat musí že, musí být s nimi když jsou nemocné a tak nějak se těžko rozdělí na dva a přijde mi to opravdu nefér tohle ženám vyčítat a podporovat jen podnikatele jak se to děje zrovna teď. O skříni je zbytečné polemizovat. To není jen ta skříň prostě už ten princip.
únor 02, 2008 18:14
Nello : kolemjdoucí
dobře, skříň vynechám. Proč si ženy pořizují děti? Protože mají touhu mít děti. No, já mám zase touhu mít letadlo. A s tím jsou taky starosti, udržovat se musí, opravovat se musí, proč mi stát na to nepřispějě? Pochopte už konečně, že mít dítě v dnešní době je za prvé nerozum, za druhé luxus, který si může dovolit jenom ten, kdo na to má.
únor 02, 2008 18:30
kolemjdoucí : Nella
Mít děti je normální pud ženy, to je jako by ses ptal proč potřebujeme sex. Je to prostě dané, chlap to těžko pochopí, protože není žena. Já myslím, že mít dítě je to nejvíc co může žena mít, muž nemůže pochopit ten pocit, když se malé narodí, to prostě předčí všechno. Já s tebou nesouhlasím v tomhle a porovnávat dítě s letadlem to je úplně mimo. Docela by mě zajímalo, jestli máš děti.
únor 02, 2008 18:37
kolemjdoucí : Nella
To já mám taky touhu mít na Floridě barák s bazénem smilies/smiley.gif, když už jsme u toho.
únor 02, 2008 18:42
Nello : kolemjdoucí
to co píšeš je všechno pravda, ale proč by tu vaši touhu měl podporovat stát a tu moji ne? Děti samozřejmě mám, ale ještě za socializmu, kdy mít děti bylo výhodné - třeba jenom abys dostal přednostně byt.
únor 02, 2008 19:10
kolemjdoucí : Nella
Možná proto,že je to budoucí generace, která nás bude živit. Letadlo tě ve stáří nepohladí, ať se budeš snažit sebevíc.
únor 02, 2008 19:15
kolemjdoucí : Nella
Možná proto,že je to budoucí generace, která nás bude živit. Letadlo tě ve stáří nepohladí, ať se budeš snažit sebevíc.
únor 02, 2008 19:15
Kolemjdoucí : Nella
Víš a já nestojím o nějakou podporu, almužnu nebo jak to nazvem, mě by i stačilo, kdyby byl zaměstnavatel tolerantní a nevyhodil mě když budu třeba někdy doma a nebo nebudu dělat přesčasy a taky kdyby se alimenty vyměřovaly půl napůl, podle skutečných potřeb dítěte a ne, že otec platí směšnou částku a mnohdy ani tu ne. Udělat zákony takové, aby fungovaly, ale to by musela udělat ženská v politice, to muž nikdy nepochopí nebo spíš nechce.
únor 02, 2008 19:18
Nello : kolemjdoucí
to je jenom mýtus, že nás budou živit. Nejvíc dětí mají ti, kteří nepracují, nikdy nepracovali a pracovat nebudou. Co se týká populační politiky, doporučuji si o tom něco prostudovat. Z hlediska naší země třeba tady:

http://www.cepin.cz/cze/prednaska.php?ID=495

z hlediska historického a globálního třeba tady:

fse.ujep.cz/~pavlik/texty/dilemata_populacni_politiky.doc
únor 02, 2008 19:32
kolemjdoucí : Nella
To už je zase o něčem jiném ,co se marně pokouší naše republika řešit, ale nevím proč bych na to měla doplatit i já, která jsem vždycky pracovala a postarala se. no a kdo myslíš, že bude pracovat, až budem v důchodu? Další generace,tím myslím to živit.
únor 02, 2008 19:42
Vlezou naprosto všude... : Radka03
S babami ze sociálky mám bohaté zkušenosti, díky pravidelným udáním ze strany mého ex-manžela, že se řádně nestarám o dítě. Při prvních 2 návštěvách prolezly dům od sklepa až na půdu, aby zjistily "sociální postavení matky". Samozřejmě se poptaly u sousedů, ve škole, ve školce a u dětské lékařky. Při dalších šťárách (již se omlouvaly, že na udání fakt chodit musí) je zajímal už jen dětský pokojík, kde si zkontrolovaly, zda-li májí děti dostatek oblečení.
Sousedka žádající o jakousi sociální výpomoc loni absolvovala nechutnou prohlídku domácnosti, kde je zaujal počítač, barevná televize a hifi-věž. Prý není sociálně slabá, když tohle má doma. Jsa poučena, zažádala za půl roku znovu a přité příležitosti zařízení "bohatých" odstěhovala k nám. Babice dorazily a výsledkem je, že byla uznána "sociálně potřebnou". smilies/grin.gif
únor 02, 2008 23:54
kolemjdoucí : Kamila
nedá mi to zareagovat - tak tys měl děti proto, že to bylo výhodné? Tak aby pro ně pak nebylo výhodné tě šoupnout do domova důchodců smilies/angry.gif
únor 03, 2008 08:58
jasně : Kamila
nedá mi to NEzareagovat... a ještě dodatek - když tys měl děti, protože to bylo výhodné, proč se navážíš do Nelly, která říká, že by stát mohl matky s dětmi trochu více podporovat? To je skoro demagogie...
No nic, ono to není k věci, tak se omlouvám. Jo - a naprosto chápu, že je nepříjemné, když mi někdo leze do skříně, nemám se zač stydět, přesto je to zásah do soukromí. Něco jako když je narvaná tramvaj - vím, že to musí být, což neměni nic na tom, že je mi velice nepříjemné, že se na mě tlačej cizí lidi.
únor 03, 2008 09:01
Kamilo : kolemjdoucí
já jsem nikde nepsal, že jsem měl děti protože to bylo výhodné. Ale pravda je, že to bylo výhodné za režimu, který to podporoval. Teď máme jiný režim a v jednom z odkazů které jsem dával výše se můžeš dočíst např.:"že vytvoření příznivých podmínek pro reprodukční chování může vést k tomu, že se lidé budou častěji rozhodovat mít více dětí. Není to však považováno za cíl, ale za vedlejší příznivý efekt vhodně koncipované rodinné politiky". A k tomu já jenom dodávám, že nevidím nejmenší důvod k tomu, aby stát podporoval matky, které mají nebo touží mít dítě. Z minulého režimu jste zvyklé na pocit, že mít dítě je zásluha. Už to neplatí. Je to stejné jako s tím letadlem, když na něj nemám, nemůžu si ho dovolit a taky nemůžu chtít od státu, aby mi na něj přispíval.
únor 03, 2008 10:23
kolemjdoucí, : bb
to je naprosto nesmyslné srovnání. Ne že bych podporovala vizi sociálního státu, který se stará o všechny a o všechno, ale - stát si stvořili lidi, pro lidi, čili pro sebe, stát zajistí (měl by) ochranu lidí,řád a pořádek, lidi za to odvádějí daně. Nebude-li dětí, budoucích poplatníků daní, nebude státu. Ochrana mláďat pro zachování rodu je přirozená u zvířat i u lidí. Takže to je odpověď na tvou otázku, proč by měl stát chránit matky s dětmi -je to přirozené, a navíc velmi rozumné smilies/smiley.gif

Ale tady ten případ přece je příkladem ochrany matky s dětmi, ne? Nello?
Do nouze se může dostat i matka, která si pečlivě rozvážila pořízení dítěte a měla pro to všechny podmínky, jako je zajisté měl i kolemjdoucí a mají je nachystané i jeho děti.
Pak tedy nastupuje pomoc státu, ale stát má právo zjistit, jak je její požadavek oprávněný, jinak by se stalo, že si o dávky řekne každý a dostane je každý.
No a pak už dojde na to, co se tu stokrát omílalo - zákon je zákon, vždy ale záleží na tom, jak ho provádějí lidi. Že prohlédnou všechno, alespoň poprvé, podruhé, mi přijde v pořádku. Neschopenku taky přijdou zkontrolovat domů, jestli marod zatím nenatírá na chatě okapy.
Na druhou stranu, jako se podvádí s neschopenkami, podvádí se s dávkami. Český člověk je spořivý, shánčlivý a vynalézavý. Zkušenosti jsou různé, jsou lidi, co mají dost a nestydí se žádat o dávky. Tady se to třeba praktikuje tak, že kdo žádá výjimečně, poprvé v životě, dostal se prostě do takové situace a předtím nebyly problémy s péčí o děti apod., tak se to neprověřuje. Nijak. Pokud je ale sebemenší podnět ze školy, od pediatra apod., tak to prověřujou. Zkušenosti jsou takové, že maminky, které se dostaly do obtížné situace, tohle berou jako to nejmenší zlo, ani ne zlo, prostě nutnost, hlavně že dostanou nějaké peníze.
Nejvíc vykřikují ty druhé...
Já si myslím, že kdybych se dostala do takové situace, že bych žádala o sociální výpomoc v nouzi, tak bych prostě s nějakým omezením, kontrolami apod. počítala. Jako mi nepřišlo ponižující, když mi na neschopence zaklepal kontrolor na dveře a já šla otevřít zpocená, rozcuchaná, v županu, hadr na krku.

únor 03, 2008 12:49
tak tedy : Kamila
píšeš "jste zvyklé", tak např. já nejsem zvyklá vůbec na nic, neměla jsem ani mateřskou, protože v době, z které se to počítá, jsem byla v zahraničí. Házet všechny do jednoho pytle je též příznak demagogie.
únor 03, 2008 16:44
Souhlasím s bb, : ivanka
že je nutno kontrolovat, že ty ženský to nedělají z nějakého osobního plezíru...
A pochopitelně, že to mají dokonce předepsáno ze zákona.
Stejně tak si myslím, že nejvíc řve potrefená husa - takže, mám-li domácnost jakž takž normální, tak je tam pustim, nabídnu kafe (asi si ho stejně nevemou) a pak se rozloučim.. Proč z toho dělat problémy?

A ještě jedno: ano, stát potřebuje děti, ale stejně tak je nerozum, "udělat" si děti a nemyslet na to, že budou potřebovat bydlet, jíst, atd. Snad i proto to mají dělat dospělí lidé, u kterých se uvažuje o tom, že by už mohli mít rozum. (To myslím samozřejmě v tom případě, kdy např. dívka nemá nic, kluka moc nezná, nebo je to nějaká levota, ale nemyslí na to, protože je táááák pěknej, nebere antikoncepci, kašle na to... on pak na ni...
NEMLUVÍM O TAZATELCE - TO JEN DÁVÁM PŘÍKLAD!
Takže - když něco chci, musím něco dát - třeba jen určitou toleranci k zákonům a nařízení.
Mít jen nataženou ruku, to dokáže každej.


únor 03, 2008 19:39
taky deám příklad : Alena Puntíkovaná
rozváděla jsem se a měla jsem zažádáno - nikoli o sociální dávky - ale i svěření dětí (svých vlawtních, o které jsem se celou dobu starala) do péče. Abych mohla vyprat - jednomu chlapečkovi byl rok a druhému dva a půl - vstávala jsem ve čtyři ráno. Prádlo jsem vyvařila v šedesátilitrovém hrnci v noci a ráno začla prát v pračce WM 410 - z NDR - tedy nikoli v automatce. Ždímala jsem v malé ždímačce a máchla ve vaně. Bylo asi půl sedmé ráno, všechno prádlo vypráno, vymácháno a v poslední vodě ve vaně - a já se šla podívat na své miláčky, zda jsou již vzhůru. Byli. Píťa měl rozepnuté dupačky a Mitreček vybíral zlatavý obsah jeho plínek a pomazával jím postýlku, Píťu, sebe a okolní zeď. No tak jsem vypustila vanu, ručně vyždímala namočené prádlo, nanadala ho do umyvadla, kýblů, lavorů - do všeho co jsem našla, naházela do vody děti a za velmi sprostých nadávek jsem jim vymývala hovínka z nosánků, oušek, vlásků atd., pak jsem každého synka zauzlovala do osušky a vrazila jim do ručičky rohlík a šla likvidovat následky katastrofy. svlékla jsem celou postýlku a povlečení a dětská pyžámka jsem nandala do valy, zasypala práškem na praní a zalila vodou. Pak jsem vzala lavor s vodou a jarem a šla mýt tu postýlku.Bylo sedm dvacet, když někdo zazvonil. Otevřela jsem dveře a do bytu vkráčela sociální pracovnice. nO NEMĚLO TO CHYBU! Po celé podlaze rozťapaná voda, smrad jako v Cařihradu, všude nádoby s mokrým prádlem, postýlka od hovínek a na gauši dvě vyjevený děti, zamotaný jen v osuškách, žvýkající suchý rohlík.
No, to co jsem si tenkrát musela vyslechnout niákomu nepřeju. Od téí doby tam baba chodila ob týden a vysloveně hledala vši. Lezla mi do skřžíní a kontrolovala kolik mají děti oblečení a jaké - měla jsem na děti tenkrát nádherný věci od kamarádky ze Švédska. Něco takovýho tu nikdo neměl - ale údajně jich bylo málo - lezla mi do ledničky, do špajzu, pod postele, jestli tam mám vytřeno, atd.atd. a vyhrožovala mi, že mi děti seberou a daj do děcáku...no byla to noční můra. že by se snad ta hlavní hygienička někdy zula, když vešla do bytřu, kde jsou dvě malý děti - tak to ani omylem . Až jednou přišla a byla doma naše máma a ta s ní vyběhla takovým způsobem, že bába brala schody dolů po dvou a víckrát se neukázala.No a pak to šlo rychle, běhenm měsíce mi děti přiřkly do péče (takže je jasný, kdo byla ta žába na prameni) a já si mohla konečně požádat o slevu na dani a přídavky na děti - které dostávali všichni - tedy i bohatí. Faskt je, že by si tohle ona sociální úpracovnice nikdy nedovolila, kdybych byla cikánka nebo někdo vlivný. Takže byhc řekla, že když je někdo obyčejná chudá máma bez prostředků, která dělá co může , aby uživila děti - tak že si na ní tahleta děvčata smlsnou. Takže vy, kterým se nikdy nic podobného nestalo, které vychovaly dvě i více dětí, vždycky při tom měly doma vyšůrováno a aspeticky čisto, nikdy se jim nepřihodila podobná příhoda - hoďte kamenem. Ale přísahám, že jsem nechtěla okrást stát ani vás osobně a ani jsem nenatahovala ruku pro neoprávněný zisk - nebo něco podobného.Jo a když jsem si "pořizovala děti" (fak naschvál, neb jsem je chtěla), tak jsem byla vdaná a netušila jsem, že se manželství rozpadne.Proto s Petrou hluboce cítím a vím, čím musí projít. Ivanko a BB - fakt si myslíte, že by bejvalo pomohlo, kdybych té sociální pracovnici nabídla kafe?
únor 03, 2008 20:42
ale no tak, zase špatně čteš ? : bb
neradila jsem žádné kafe, ani neprohlašovala, že sociálky jsou dokonalé a bez předsudků, ani že mám doma skvěle naklizeno apod.
U nás máme se sociálkami jinou zkušenost, jsou to rozumné paní. A dokonce chápou i ty matky, co se rozčilují. Většinou to nejsou špatné mámy, jen prostě momentálně nemají situaci plně ve svých rukou, tak se stane, že jim dítě omdlí párkrát ve škole hlady, protože svačinu nemá a na obědy nechodí, neb nemá stravenky. Nebo v zimě přijde v letních botech, věčně nastydlé nebo zameškává až moc. Tohle se prostě musí prošetřit.
Tys měla smůlu, nebo jste si nepadly navzájem, těžko říct, zda jí to šlo vysvětlit, nebo to jen snášet a čekat, až zasáhne babička.
Nevím jak to chodí dnes, když se narodila moje starší, dnes 20letá, dcera, chodily tady na okrese po porodu domů k maminkám ženské sestry, celé 6nedělí. Asi 2x přišel i dětský lékař, ale ta sestra častěji. Zkontrolovala maminku i dítě, doktor jen dítě. K prvorodičkám chodila ta sestra i 2x týdně, když to byla hodně mladá maminka a v domě bez starší ženy, tj. bez maminky, bez tchýně apod., tak i obden. Což jsem ale netušila. Jen jsem slýchala hrůzostrašné historky o tom, jak proleze domácnost, výbavičku, nechá si vyndat a přepočítat pleny, prošmejdí koupelnu, kuchyň, spíž, spoustu řečí a kárání, prostě metrnice.
A mně bylo 19, tchánovi 75, manžel od rána do večera v práci, v domě tekla jen studená voda, pračku jsem měla tu co ty, půjčenou, vyvářela jsem v kotli ve verandě, kam mi tchán natahal z kuchyně studenou vodu. Záchod přes dvůr v kadibudce. Mamce bylo 45, právě se přestěhovali na chalupu, taktéž bez koupelny, voda ze studny od sousedů. Oba rodiče pracovali a současně přestavovali dům, švagrové v práci, sestra taky, zkrátka všechny ženské příbuzné fungovaly jen o víkendu, přes týden jsem na mimino a to ostatní byla sama. Takže jsem tam tu sestru měla první tři týdny skoro denně. Jsem noční pták, takže když se holčička budila v noci na kojení ob dvě hodiny a pauzy mezi nakrmením, přebalením atd. se zkrátily na hodinu a půl, prostě jsem nespala. Usínala na 4-5 hodin ráno kolem páté, a já s ní. Naprosto běžně se stávalo, že mě, 19letou, budila ta statná 50nice přezdívaná "rachejtle" v 10-11 dopoledne, ve verandě za závěsem kbelík namočených plen, na stole v našem pokoji talíře od večeře, protože po koupání, žehlení plen zatímco manžel houpal plačící mrně, hygieně v lavoru v pokoji atd, jsme na nádobí neměli nějak sílu. Podlahy se vytíraly až o víkendu, když dorazila švagrová, navíc jsem nebyla zrovna v kondici a byla ráda, že žiju. Prostě těch pár prvních týdnů bylo dost krušných. Občas dostala princezna nevyžehlené pleny, vydezinfikované pouze slunečními paprsky smilies/smiley.gif
Ta paní zvaná Rachejtle, postrach žen a matek, mi NIKDY nic nevyčetla, nezkritizovala, zajímala se jen o to, jak to zvládám, jak mi je. Rozbalila malou, zvážila ji, zkontrolovala ji i mě, a to bylo vše. Pochválila krásné pletené oblečky (práce příbuzných), zeptala se kde jsem sehnala luxusní froté soupravičky apod. (práce příbuzných mimo ČR). Od ní jsem slyšela to, s čím se ztotožňuju - dítě musí mít doma čisto, a to ve všem, v jídle, v prádle, ve vztazích. Pak je to šťastný dítě a může tam být i bordel. Povzbudila, že ty první týdny jsou těžké, ale až se to ustálí, bude to krásné, klidné období, na které budu ráda vzpomínat (měla ve všem pravdu). Kontrola trvala pár minut a pak mi vyprávěla půl hodiny povídala o svých dětech, o problémech se zuby, o potížích v práci atd.
Už nežije, ale dodneška na ni vzpomínám s úctou a respektem. Když se o tři roky později narodil syn, měla jsem všechen komfort nově zařízeného bytu, automatické pračky, manžel si vzal 3 týdny dovolenou, maminka s babičkou vozily na střídačku jídlo a domácí moučníky, švagrová mi zařídila zdravotní obědy ze školní jídelny, abych se moc nenamáhala .) atd. atd. Ale ta sestra už nechodila, chodila jiná, a na tu už si vůbec nepamatuju. Na Rachejtli jo. Takže je to hodně, hodně, hodně na lidech, Aleno. Rozumná ženská nevidí předem v té ženské fúrii, a rozumná ženská se nechová jako fúrie, když nemá důvod.
únor 03, 2008 23:35
tady swe nejednalo o první týdny miminka doma : Alena Puntíkovaná
tady se jednalo a roční a dvouapůlleté dítě a ta sdociální pracovnice "prováděla vyšetřování" , zda mi soud může dát mé vlastní děti do péče. Hlady mé děti zcela určitě neomdlévaly, ale omdlévala jsem únavou já. A můžu ti říct, že mi dotyčná dáma udělala i scénu kvůli hračkám poházených po zemi. Nikdy nenašla NIC v pořádku a takhle mě chodila dusit skoro rok. Já si na ni teda s respektem a úctou nevzpomínám. Takže záleží na koho kdo zrovna narazí. Jestli Petru ovšem navštíví něco podobného jako tenkrát mě - tak to ji fakt lituju. A hele - tys tenkrát byla vdaná, že? Já se rozváděla - což je z hlediska sociálních pracovnic dost podstatný rozdíl. Teď už sice ne takovej - ale v sedmdesátých letech tomu tak rozhodně bylo.
únor 04, 2008 02:34
... : Nella
Pravda je,že pokud se rozvádíš, najednou získáš cejch neschopného idiota a začnou se starat.Pokud máš muže a i když ti vůbec nepomáhá a je doma k ničemu je všechno v pořádku. Jak zažádáš o rozvod je to najednou jinak.To, že jsi se starala o děti normálně od jejich narození nikdo najednou nebere a něco se hledá.... Já myslím, že aby děti omdlévaly hlady,to už musí být nějaká sociální rodina. Normálnímu člověku se tohle nestane,dokáže se o děti postarat. Jenže pak na tebe koukají stejně, jen proto, že se rozvádíš - fakt nechápu. Tak ať zvýší dávky pro samotné mámy, daji vyšší alimenty a nemusí se starat, jestli máte na oblečení, to přece není řešení, vzít někomuděti, že má málo peněz. Nezdá se vám, že u dloho je v našem státě někde chyba aže si chlapi ve vládě dělají zákony tak, aby to vyhovovalo jim?
únor 04, 2008 08:43
Aleno Puntíkovaná : Nella
Dovedu si to představit... A je nesmysl, srovnávat to tu s prohlídkou v šestinedělí. To ti sestra přijdespíš poradit a zkontrolovat, jestli máš vše vrë tvůj prospěch. Mně teda doma nic neprohlížela pokud se pamatuju jen mě myslím.... A nejde oto, že by někdo cítil předem averzi, ale to co pipisuješ je fakt zásah do soukromí a to by naštvalo každého.
únor 04, 2008 09:01
to nebylo srovnání, : bb
popsala jsem jinou situaci,kdy jsem také musela akceptovat zásah do soukromí, protože kdyby ta ženská sestra chtěla vidět skříně, aby zjistila,že v nich přebývá jídlo nebo oblečení a ne švábi, tak bych jí je ukázala a asi těžko bych mohla odmítnout. Jsou prostě situace, kdy jisé omezení a zásah do soukromí musíme přijmout, i když je to pochopitelně nepříjemné. Ta situace, co popisuje AlenaP, je přesně taková - ta sociálka přece nemohla vědět, že tehdy to byla výjimečná situace, že Alena není čuně co nechává
únor 04, 2008 11:53
(musím to zase rozkouskovat) : bb
děti ve vlastní špíně. To že to pak přeháněla a kontrolovala až buzerovala ještě rok, je další věc. Protože mám jen AlenyP stanovisko, její pochopitelně subjektivní pohled, tak si netroufám posoudit ani ji, ani tu sociálku. Jsem zvyklá věci hodnotit z obou stran , sociálka mohla jednat na základě svých zkušeností. Mně osobně, protože mě zaměstnává tolik jiných věcí, přijde jako ztráta času a energie zjišťovat PŘEDEM, kam mi může vlézt sociálka na kontrolu a nějak se na to připravovat. Předpokládám, že zlaté cihly doma
únor 04, 2008 12:01
... : bb
nemáš, pračku ledničku potřebuješ, PC máš ke studiu, najití práce a výuce dítěte, kdyby byla jo ostrá, tak televizi máš "půjčenou" od rodičů nebo otce dítěte, tudíž ji nemůžeš prodat. Nic jiného, co bys mohla prodat, abys z toho mohla chvíli žít a jíst, nazbyt doma určitě nemáš, to bys jinak nežádala o sociální pomoc v nouzi. Dítě myješ, sebe taky, psí konzervy mu určitě nevaříš. Tak čeho se dopředu bát? Uvidíš jak to bude vypadat a podle toho se příště zařídíš, ne.
únor 04, 2008 12:04
AlenoP, ano, vdaná, a tím jsi mi taky něco připomněla, malý postřeh... : bb
všimla jsem si, že zatímco vdané ženy bývají při jakémkoli klidnější, jistější, prostě ta krytá záda hrají roli. Rozvedené, opuštěné apod. maminky mají za sebou leccos, chlap je podvedl, ošidil, vyběhl s nimi, neplatí na dítě, nevyrovnal majetek atd., z nich to přímo sálá, jsou nervoznější, ostražitější - pochopitelně. Ale taky podezřívavější, nervoznější, vidí v každém potenciálního nepřítele. Já se ani nedivím, ale ty protistrany to vycítí a častěji vzniká napětí.
únor 04, 2008 12:09
Nello, : bb
divila by ses, velké problémy nemají jen asociálové smilies/smiley.gif ta rodina, co jí omdlévalo dítě hlady ve škole, nebyla "sociální případ". Maminka se rozvedla, zůstala jí dcera z prvního manželství, dvě malé děti z druhého, k tomu platit byt a alimenty od druhého táty opožděně, menší děti se ozvaly, když jim něco chybělo, starší měla strašně ráda maminku, viděla ji ustaranou, nechtěla jí přitěžovat, a už to jelo...
únor 04, 2008 12:13
Nello : bb
naprosto souhlasím s tím, že by měly být ošetřeny alimenty úplně jinak než jsou. Ale nemůže to nahrazovat sociálka, ta je tu právě pro ty sociální případy. Tak se nedivme, že budou prověřovat, jestli skutečně sociální případ jsme, když budeme chtít sociální podporu.
únor 04, 2008 12:15
Tak už prosím vás tomu kolemjdoucímu to letadlo někdo kupte... : wendy
a technická k sociálkám - je rozdíl mezi těmi, které kontrolují dítě a těmi, které jen celé rodině dávky v hmotné nouzi. Ale zase je to hlavně o lidech a jejich přístupu k ostatním lidem....
únor 04, 2008 12:46
wendy, : bb
ovšem, jen se to pochopitelně trochu prolíná, ty které kontrolují oprávněnost nároku na sociální dávky sledují sice něco jiného, ale z pohledu NELLY stejným způsobem, tj. zásahem do soukromí, akorát že jí nebudou prohlížet jak má vyprané prádlo a pro NELLU by v tomto případě bylo lepší, kdyby nevařila nic, nebo chlebovou polívku, zatímco v tom prvním případě naopak smilies/wink.gif
únor 04, 2008 12:55
leda vrtulník, : bb
F16ky podražily...
únor 04, 2008 12:56
bb : Nella
Já si nemyslím, že jsou nejistější. K rozvedené ženě si totiž lidé víc dovolí a určitě mi dají za pravdu ty které byly vdané i rozvedené. Prostě když nemáte krytá záda chlapem , který budí strach, dovolí si k vám. Stačí už třeba jen porod sama a nebo s manželem - nebetyčný rozdíl v chování personálu. Já tu zrovna řeším problé, že můj syn když chodí tak dupe a je to slyšet pod náma. Myslím, že kdybych měla muže, v životě by ke mně soused s takovou blbinou nezašel, prostě by si to nedovolil a vidíte dovolil....
únor 04, 2008 13:24
milá BB : alena tečkovaná
v době kdy tam vkročila sociállka byly moje děti vydrhnuté a zrovna jedly - tedy ten rohlík - takže nehladověly a nebyly ve špíně - aby bylo jasno.Naopak, byly tam všude hlady vypraného prádla - čistého. Buzerace jsem si za život užila sdostatek, abych rozeznala, co je šikanování a co není. Pravda je, že v okamžiku, kdy jsem se opět vdala, jako mávnutím proutku zmizely všechny problémy - včetně malérů dětí (takto z rozvráceného manželství) ve škole. Když jsem třídní učitelce ukázala oddací list, zlepšily se synkovi známky o dva stupně. A když škola zjistila, že jsem si vzala právníka - přestala mě velmi nevybíravým způsobem (včetně otevřeného vyhrožování) nutit, abych dala synka na vojenskou školu.
únor 04, 2008 13:36
... : bb
hm, tys měla vážně pech
únor 05, 2008 10:15
Do bytu bez pozvání nesmí. : Milan
Domovní prohlídku může nařídit jedině soud.
Když je domů nepozvete, nesmí tam.
Zákon na tom nemůže nic změnit - žádný zákon. Musela by se změnit Ústava.
únor 05, 2008 23:15
Navsteva socialni pracovnice. : samira
Jiz v komunismu,chodily socialni pracovnice do bytu.Ja se rozvadela a synovi bylo pul roku.Taky ke me prisli domu.Chteli videt skrin,kde ma me dite veci,ukazala jsem ,mam ji vzdy srovnanou,rozbalila jsem i syna zda neni opluzelej,otevrela jsem lednici,ukazala synovo osobni veci i postylku.V cem vidis problem??Ja v tom problem nevidim.Nemela jsem moc penez,ale syn mel vzdy co jist,skudlila jsem na sobe.Jsem pro tyto kontroly,je dobre ,ze se nekdo zajima jak ziji deti u svych sverencu.Ze to nikomu neni lhostejne.A nechala bych tyto kontroly delat i u socialek.Kdyz chces brat penize od statu,musi vedet kam je davaj.Nam za komousu nikdo socku nedal.Slo jen o kontrolu dite jak zije ,kdyz jsem pozadala o rozvod.Ja s kontrolou socialnich pracovnic plne souhlasim.
únor 28, 2008 13:35
Sociální pracovnice návštěva : andrea
No ono se to řekne sociální pracovnice ,rozvádím se a měli jsme se s manželem dohodnout na péči o malého a mohu vám říct,že jim vůbec nejde o děti ale o to aby měli další lejstro smetené ze stolu.Za vše snad mluví to když řekli jestli už se konečně dohodneme,že by si rádi taky zašli na oběd,že jim začíná pauza.Manžel trval na střídavé péči ale stím já nesouhlasila maličkej je spokojený a předávat si ho po týdnu jako kus nábytku mi připadá hrozné.To,že manžel neplatí na malého výživné vysvětlil tím,že na to zapoměl,že toho má hodně a jím to stačilo.Vím, že o střídavou péči mu jde jen proto aby nemusel platit protože s maličkým měl vycházky jednou týdně a stejně je rušil.Holt stačí mít dnes z námosti což manželovo rodina má a můžete se snažit jak hlupák a stejně i když bude doma vygruntováno tak vám to nepomůže.Takže k profesionalitě sociálních pracovnic jsem opravdu skeptická.Nechápu jak vám můžou vyhrožovat když se nedohodnete s manželem,tak,že můžou poslat návrh aby byl maličký odebrán i mě a že ho umístí na neutrální místo a tam bude bez nás pozorován jenom abych podepsala tu střídavou péči.Upřímně, nikomu bych nepřála zažít když na vás takhle vyvýjejí psychický nátlak.Už nevěřím nikomu rozhodně né tomu,že by náš stát byl právní spíš z korumpovaný.
březen 18, 2008 04:55
Socprcky a socprcky. : Kaczka
Tak já Vám něco povím. Se sociálními pracovnicemi mám jen ty nejhorší zkušenosti. Teď zrovna mám přidělenu mladou vzdělanou holčinu, takže je to OK, ale co jsem si dosud zažila bych nepřála nikomu krom svých bývalých drahých.
Můj první muž mě mlátil. Vzala jsem si ho v r. 1995 a rozvedlaa se v r. 1998. Policie si s domácím násilím nechtěla pálit prsty, chovala se ke mně otřesně a v tomto psychickém rozpoložení jsem nebyla schopná "prát" se ještě s nimi. Takže jsem od muže prostě utekla, v té době měl náš syn půl roku. Jako pomstičku si můj drahý první muž vymyslel, že mi sebere dítě. Papíry o tom, že mě třískal jsem žádné neměla, on byl ubohý uplakaný a ustaraný invalidní důchodce, pořídil si nové dítě s novou paní (kterou taky třískal) a chodili na sociálku nacvičovat ukázkovou rodinku, když dotyčná paní zrovna nebyla modrá. Kluka mi málem vzali, týden před soudním líčením však ona nová a lepší paní ztratila "trpělivost", mého bývalého udala (měla zlomenou očnici, krunýř na žebrech, obě ruce v dlahách), ten dostal podmínku a bylo vymalováno. Do té doby jsem byla lhářka prolhaná, dokonce mě můj drahý nařkl z užívání drog a sociálku jsem měla doma furt. Po tomto incidentu, kdy se provalilo, co je můj ex zač - co myslíte, omluvil se mi někdo?
říjen 15, 2008 16:01
chovani soc.pracovnice : sonkaja
Dobry den rada bych se zeptala , zda si socialni pracovnice muze dovolit "necekane " navstevy . Stalo se mi ze jsem byla predvolana do kancelare soc. pracovnice , jelikoz u mne byla na "prepadovce" kvuli tomu , ze se dozvedeli ze jsem s miminkem sama. Akorat mne doma nezastihla. Nasledny den jsem se dozvedela od sousedu , ze na ne klepala a ptala se jich jestli nevi kde jsem. Coz mi prijde pritazene za vlasy. a nasledne jsem byla narcena , ze se pred nimy skryvama a nechavam zapirat , coz je hloupost . Presto ze na mne telefon ma tak obtezuje sousedy a okoli meho bytu. Vubec nekomunikuje se mnou ale s okolim. Svym chovanim mi dela problemy se sousedy i s majitelem bytu . Rada bych se zeptala zda se mohu nejak branit proti takovemu jednani?
prosinec 04, 2013 14:26
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]