O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

ROSÍ SE VÁM OKNA? PDF Tisk E-mail
Pondělí, 25 únor 2019
Výsledek obrázku pro OROSENÉ OKNORosení oken se týká jak rosení okenních výplní, tak křídla nebo rámu. U oken se slabší tepelnou izolací (dvojskla) se objevuje především na vnitřní straně okna a trápí nás především v zimě a v přechodných obdobích. Špičková okna s trojskly se rosí hlavně zvenku, zejména po noci a po rozbřesku, a to nejen v zimě, ale i v létě. Z pohledu tepelné izolace bývá často nejslabším článkem celého okna nikoliv zasklení, ale rám a křídlo. Platí to zvlášť pro moderní okna s izolačními dvojskly a zejména trojskly.

 

 

 

 

 

Na vnitřní teplé straně se tato okna rosí jen výjimečně při vysoké vnitřní vlhkosti a tuhé zimě. Nejvíce se pak rosí rám a křídlo okna (plus místa v okolí kontaktu zasklení a křídla), zatímco zasklení může díky své vyšší tepelné izolaci zůstat suché a tudíž i na vyšší povrchové teplotě. 

 

Orosená okna nikoho nenadchnou. Faktem je, že všude tam, kde se dlouhodobě koncentruje vlhkost, hrozí riziko vzniku plísní.

 


 

Výsledek obrázku pro OROSENÉ OKNO

 

 

Z venkovní strany to je opačně. Více se rosí zasklení (nebo pouze zasklení), které je na venkovní straně díky vyšší izolaci chladnější, než okenní rám a křídlo.

 

Pohled na čerstvě zabudované okno v novostavbě s vysokou vlhkostí, říjen, ráno. Je patrné, že se rosí nejen zasklení (trojsklo) na vnitřní straně v dolní části okna, ale ještě více plocha křídla a rámu okna, jejichž izolační schopnost je mírně horší, než u trojskla. Vznikající kondenzát skapává na parapet. V místnosti o běžné relativní vlhkosti cca 50 % by k vnitřnímu rosení nedošlo.

 

 

 

Rosení okna na vnitřní straně

 

Běžná okna před nějakými 20 či 30 lety samozřejmě také chránila před úniky tepla, ale většinou z poloviční až třetinovou účinností oproti dnešku. Když se venku ochladilo nebo dokonce udeřily mrazy, klesla teplota na vnitřní straně okenního zasklení i rámů tak nízko, že se okna a rámy orosily, někdy i vydatně.

 

Rosily se proto, že se teplý vnitřní vzduch v těsné blízkosti chladného povrchu okna ochladil a v důsledku toho se „zbavil” vlhkosti, kterou jako chladný již nedokázal pojmout. Z tab. 1 je dobře vidět, že s klesající teplotou rychle, tj. exponenciálně klesá schopnost vzduchu nést či jímat vodní páru. Vlhkost vysrážená z chladného vzduchu vytvoří rosu nebo jinovatku.

 

Srážení a kondenzace se ještě zintenzivní, když v noci vypneme vytápění a tím ochladíme vzduch v celé místnosti. O to víc ale klesne teplota na vnitřním povrchu oken a zvýší se jejich zarosení

 

 

 

Proč se dobrá okna rosí zvenku

 

Správnou odpověď lze zformulovat a přesně spočítat jen tehdy, započítáme-li do energetických úvah tepelné záření. Venkovní povrch okenního zasklení nebo rámu sálá při povrchové teplotě 5 °C do venkovního prostoru tepelné záření o intenzitě (podle Stafanova-Boltzmannova zákona) necelých 400 W/m2. Je absurdní si představovat, že tuto ztrátu vyrovná ovívání venkovním vzduchem o teplotě 5 °C, zejména za bezvětří. Tuto ztrátu může vyrovnat jen sálání okolních povrchů (od ostění či celé špalety okna, od okolních budov, zemského povrchu a od oblohy). Jenže jasná obloha bývá velice chladná i v létě může klesnout pod 0 °C.

A v důsledku sálání chladné noční oblohy může venkovní povrchová teplota okna klesnout o mnoho °C pod teplotu vzduchu, zejména v místech, kde je obloha nejméně cloněna předměty v okolí okna.

 

Závěr

Kvalitní okna s účinným tepelněizolačním zasklením pomocí izolačních dvojskel a trojskel řeší z velké části, nebo až úplně rosení oken z interiérové strany. Cenou za tuto výhodu bývá rosení nebo ojínění venkovního povrchu oken, které se vyskytuje za vlhkých dní a v podstatě celoročně. Venkovnímu rosení lze předejít venkovními stínícími předměty (markýzy, okenice, rolety, žaluzie) nebo vhodnou architekturou, tj. umístěním okna do lodžie nebo pod pergolu. Nebo řešením prostoru před oknem (stromy, stavby apod.).

 

Literatura a zdroje:

Hejhálek Jiří: Difúze vodní páry – veličiny, hodnoty a jednotky

www.stavebnictvi3000.cz.

 

 

 

Komentáře (1)add feed
... : doktor
Špatná okna,špatná firma a mizerná práce.
únor 25, 2019 12:56
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]