O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

ROZEZNÁTE - POZNÁTE - NAJDETE? CO BY TO MOHLO BÝT? PDF Tisk E-mail
Úterý, 12 únor 2019
Dnes vám přináším hádanku hudební - pokuste se uhodnout jméno a příslušnost tohoto nástroje. První zmínky o něm přinesli řečtí kronikáři již v 6. stol. n. l., kdy do svých zápisů popsali válečníky jisté země, kteří hráli na nástroj podobný loutně. Tito válečníci (hudebníci) byli později nazývání právě podle onoho nástroje. Ten nejstarší - původní - neměl tolik strun jako má dnešní a celkově byl mnohem menší.
 

 

 

 

 

 

 

 

Na jaké hudební nástroje naši předci hráli? Řada nástrojů změnila od středověku svou formu a mnohé ustoupily do pozadí, a dnes už je slyšíme jen výjimečně. Mandora, psalterium, niněra – názvy některých z nich nám mohou znít jako tajemná zaklínadla.

Kromě všemožných bubínků a jiných ozvučných nástrojů hráli středověcí hudebníci hlavně na flétny (příčné i zobcové), rohy, loutny, kvinterny, dudy, trombóny, niněry nebo harfy.

Hudební nástroje středověké Evropy se vyvíjely s velkým přispěním vlivu vyspělejší arabské a perské kultury (ostatně i původ názvu „loutna“ – jednoho z netypičtějších trubadúrských nástrojů – je pravděpodobně arabský a znamená „dřevo“).

 

 

    

 

 

Na toto "drnkadlo" se hraje dodnes, jak ostatně vidíte na obrázku z jednoho města  v Belgii...

Jak se vám hra nas banduru líbí? 

 

příjemné hádání

 

D@NIELA 

 


 

Komentáře (8)add feed
... : Sidon
Jeden můj kamarád by to nazval "harfotympán". On tak nazýval každý nástroj, který byl nějak bizarní a který neznal.

Sám za sebe bych řekl, že je to předchůdce kytary ...11-25-20-1-18-9-15-14.

smilies/cheesy.gif
únor 12, 2019 22:37
... : mia I
tak neznám, strýček google pomohl a našel. B-----a. U nás se tak kdysi pojmenovávaly malé housky ve tvaru vdolku. Akorát bez písmene A na konci názvu.
únor 13, 2019 06:47
... : *deeres*
Já si myslela, že je to citera, ale ta není od "B". Od béčka znám jenom balalajku a banjo, ale ty vypadají jinak. A citera se při produkci nedrží na stojato, tak nevím.
únor 13, 2019 10:01
... : d@niela
ještě jedna drobná nápověda - tedy, myslím, že to od toho slova pochází:
když někomu vynadáte, tak na něj spustíte b....rskou

no, tak to teď?

únor 13, 2019 10:19
... : mia I
Stalin dokonce hru na tento nástroj zakázal, protože prý podporovala národní sebevědomí Ukrajinců.
únor 13, 2019 10:34
... : mia I
sebeuvědomění
únor 13, 2019 10:36
... : d@niela
BANDURA je ukrajinský národní nástroj. A to dokonce tak národní, že hru na něj Stalin zakázal, neb příliš podporovala ukrajinské národní sebeuvědomění a mohla tak ohrozit jednotu se Sovětským svazem.

Původ tohoto nástroje sahá zřejmě až do 7. století, ale největšího rozkvětu hra na banduru dosáhla v období tatarského útlaku v 15.-18.století.
Tehdy krajem chodili potulní hudebníci "kobzari" a zpívali epické balady o hrdinství kozáků i lidských vztazích v tomto těžkém období.

- A ještě: dříve se o člověku, který se choval hlučně, rámusil (především v opilosti), někdy říkalo, že dělá bandurskou. Slovo bandurská je vlastně zpodstatnělé přídavné jméno z původnějšího spojení bandurská hudba, což byla hlučná, břeskná hudba, doprovázející kdysi pěší vojsko pandurů.
únor 13, 2019 16:04
... : doktor
Dle obrázku nástroj znám,ale jméno se dovídám až dnes.Díky.
únor 14, 2019 12:12
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]