O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

KAMNA NA KOLEČKÁCH PDF Tisk E-mail
Pondělí, 21 leden 2019
Přejít na obsah
KAMNA NA KOLEČKÁCH
Strana 2

Minulé pondělí mne v jednu v noci vzbudilo cinkání lednice, jak si stěžovala, že je bez proudu. Bez proudu byla celá obec až do rána, dokud neodstranili z vedení spadlý strom. Celkem by mi to nevadilo. Jenomže přestal fungovat i kotel a do rána jsem doma měla celých 14°C. Máme sice pro tyto případy náhradní agregát, ale živě si dovedu představit, co by asi řekl správce, kdybych mu po půlnoci zavolala, aby přijel a agregát zprovoznil. 

 

 

A jak jsem tak pod peřinou klepala kosu a nemohla usnout, začala jsem přemýšlet o tom, jak jsem časem ztratila někdejší otužilost. Do dospělosti jsem bydlela na Královských Vinohradech v rozlehlém bytě, stropy do výšky 4,2 m. Veškeré topení se skládalo z kuchyňského sporáku s měděncem v kuchyni, kde se ohřívala voda a kde se vařilo. Další topení bylo v koupelně, kamna na uhlí s válcem na vodu; tam se topilo jenom v sobotu večer na koupání, jinak se teplá voda na mytí brala z měděnce.

 

lavice stůl dřevo Starožitné patro, podlaha, dno kuchyně plamen oheň krb nábytek pokoj, místnost teplo kuchař kamna hořet horký ohnivé pece podlaha stará pec kamna Kiel kohleherd historický trouba dřevem pec člověkem objekt

 

 

 

A pak už v bytě byla jenom veliká americká kamna značky Musgrave v obývacím pokoji, ale v těch se topilo jenom o vánočních svátcích. Celkem z logických důvodů, kamna to byla krásná a výhřevná, jenže se v nich dalo topit pouze koksem nebo antracitem a obojí se v padesátých letech, kdy se opakovaly uhelné krize, špatně shánělo. S tím, co bylo ve sklepě, se zacházelo jako s šafránem.

 

U dědy na venkově to nebylo jinak. Tam se bydlelo kolem velkého čtvercového sporáku uprostřed kuchyně a jednou za čtrnáct dní se roztopila pec na chleba. V nevytopené sednici na spaní na vás hodili navlhlou peřinu (byla tak těžká, že bez pomoci jsem jako dítě z pod ní nevylezla), a tam jsem pak nějakou chvíli cvakala zuby, než jsem se alespoň trochu zahřála. Tehdy byl normální studený odchov.

 

Začátkem šedesátých let se už nedalo žít po staru, kachlová kamna z kuchyně šla pryč, máma koupila plynový sporák Mora a z kamen se vystřídalo několik typů Club a pak ještě Petry, než nám konečně povolili Wavky, protože už to dovolilo nové vedení i kapacita dodávky plynu.

 

Když jsem se přestěhovala do Holešovic, nebylo to jinak. Nejdříve jsem tahala ze sklepa uhlí, pak od benzinky naftu a nakonec i tady konečně zavedli proud na 220V a já si mohla koupit bojler i normální topení.

 

Ale, když přestane jít proud…  tak si vzpomíným, jak máma pořád ve sklepě schovávala kamna a říkala, že by se nikdy nenastěhovala do bytu bez komína, protože nemůže vědět, jestli si zase nebude muset topení nějak zařídit sama.

 

Jo, kdyby věděla o amerických kamnech na kolečkách...

  
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]