O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

JAK ZÁKONY KÁŽOU NÁM... PDF Tisk E-mail
Středa, 26 prosinec 2018
„Nekuřáci dobří v práci, zdraví jsou a neutrácí!“ Jednoho dne se objevilo toto heslo na krabičkách sirek, když jsem si je šel koupit do trafiky, ráno, v 5:15 hod, neb šichta začínala 5:45 ve Vysočanech a já jel tramvají z Kobylis. Coby čtrnáct a půlletý učeň v chemičce, kupoval jsem svoji denní krabičku „hřebíčků do rakve“, jak se jim říkalo, cigaret zvaných „Lípa“.
 

 

 


 

 

Lipa

 

Dělníci v práci mě a mé soudruhy spoluučně považovali za změkčilou a rozežranou mládež, která ví prd, co bylo a co se kouřilo za protektorátu, a nezřízeně si užívá. V přestávkách jsme si odskočili od výroby barev (míchání práškových pigmentů, fermeže a lakového benzinu, případně u hlubotiskových barev i xylenu a toluenu) zakouřit na dvůr anebo do svačinové šatny. Starší kolegové vyklepali z krabiček své partyzánky, olízli na jednom konci a s chutí si zapálili. Vůně toluenu, lakového benzinu, olejů a podobně se mísila s oblaky tabákového kouře. Prostě pohoda.

Dílenský mistr Jan K. nás přesvědčoval, že člověk by měl šetřit a ne rozhazovat, páč Lípy stojí strašné 2,- Kčs, zatím co partyzánky jen 1,60 Kčs. Poněkud jeho hluboké přesvědčení rušila skutečnost, že mu cigáro hořelo „na žida“. Tedy jen po straně a zprostředka trčel kůl řapíku z tabákového listu, který jen doutnal. Takže se muselo opakovaně zapalovat. Na Partyzánky byla taková hádanka: „Jaký je rozdíl mezi partyzánkami za války a dneska? No, za války byly partyzánky v roští a dneska je roští v partyzánkách.“


Olizovat se to muselo, protože jinak byl tabák v cigaretách tak vyschlý, že jste vykouřili partyzánku na tři „prásky“, lípu pak na čtyři. Poklud jste měli dobrý dech.

 

 

Image result for cigarety Detva a Bystrice

 

 
 

 

Pro pamětníky jen že na Slovensku, které bylo chudé, a byly tam sice, jak po letech zpívala skupina Elán, chalani „mocní z bryndze, a rýchli z žinčice“, ale měli akorát tak na „Detvy“ anebo „Bystrice“. Ovšem co v nich bylo, je mi dodnes záhadou. Tabák těžko!Reakce dělníků-kuřáků na idiotské krabičky byla v trafice a pak ve fabrikách dosti drsná. Na desetiminutovkách místo čtení stranického tisku nadávali soudruzi dělníci, která svině si to vymyslela. Že oni makají celý den a nějaká p.ča jim bude vykládat, že v práci nejsou dobří. Když jsem se podivoval, co tak řvou, pravil soudruh mistr, za přitakávání ostatních soudruhů, že tohle na ně už zkoušel Hitler. A aby s tím šli „soudruzi nahoře“ do pr.ele. Neminul ani týden a krabičky s „dobrými nekuřáky“ z trafik zmizely.

 

Soudruzi měli totiž sevřený konečník, neb nedávno před tím musela armáda zasahovat proti dělníkům ze Škodovky v Plzni, v NDR v Lipsku a Berlíně, v Poznani vypuklo v červnu 1956 povstání a v Budapešti stejný rok věšeli dělníci „soudruhy“ na kandelábry. Tak to rychle odpískali.

 

Po letech jsem hledal, jak to bylo s tím kouřením a Hitlerem, až jsem našel tento text, tuším vyšel v knize „Ekofašismus – poučení z německé historie“ (J. Biehlová, P.Saudenmaier) původně AK Press San Francisko, česky Votobia):

 

Říká se, že Adolf Hitler byl tak silný antikuřák, že nemohl vystát, když si někdo ve stejné místnosti zapálil cigaretu, a často kouření označoval za plýtvání penězi. (V mládí Hitler sám kouřil 20 až 25 cigaret denně).

 

Tak vzniklo jedno z nejnákladnějších a nejefektnějších protitabákových hnutí v historii. Zatímco během 30. a 40. let minulého století ostatní protitabáková hnutí v jiných zemí selhávala, v nacistickém Německu bylo bráno smrtelně vážně. Nacisté zakázalo kouření v restauracích, v systému veřejné dopravy a taktéž zavedli omezení reklamy na tabák a cigarety. Rovněž byla zavedena velká daň na tabák a zásoby cigaret ve Wehrmachtu byly na příděl. Několik zdravotnických organizací v nacistickém Německu začalo dokonce tvrdit, že kouření zvyšuje možnost potratu u těhotných žen, což se dnes vydává za skutečnost.


Na obrázku z doby nacistické propagandy se píše „Nehltá cigarety, cigarety hltají jeho!“

Nakonec zmizel Hitler a jeho nacisti a zmizel „boj proti tabakismu“.

 

Dnes je ovšem „doba nová, doba Gottwaldova....pardón,... eurová“ a milovníci totality vládnou všude kolem.

Pravda je, že to tentokrát nepřišlo z Německa, ale z USA, ale Němci se toho chytili, jak říkaly babičky, “jak ho.no košile“. Hitlerův plán a plán jeho „zelených nacistů“ v boji proti kouření je skoro splněn. Jen si vzpomeňme, kdo byli vedoucí hlavy zeleného nacistického hnutí.

 

Otcem zakladatelem byl Darré (Richard Walter, 14.7.1895–5.9.1953, německý nacistický agrární politik, tvůrce hesla Blut und Boden, v norimberském procesu odsouzen na 7 let, předčasně propuštěn roku 1950), dále byl nadšencem a propagátorem Heinrich Himmler, říšský vůdce SS, šéf gestapa, velitel Waffen-SS, říšský ministr vnitra- (spáchal v roce 1945 sebevraždu), dále dr. Ing. Fritz Todt, šéf Todtovy organizace, nacistický ministr zbrojního průmyslu a rovněž důstojník Luftwaffe s hodností generálmajora (odsouzen v norimberském procesu) a mnozí další. Více podrobností naleznete zde.

 

Tím nechci říci, že by bojovníci proti kouření byli nacisté. Jen je faktem, že by se jim hodil nějaký takový režim, kde by mohli vládnout oni sami - ta duševní elita, jak si o sobě myslí - a ostatní by pěkně poslouchali.

A u nás se do toho, tak jako mnohde v EU, nakonec zamotal i parlament. Počítá s tím, že lidé neznají ono staré heslo Olivera Cromwella (1599-1658): “Zasedá-li parlament, není si nikdo jist majetkem, ani životem.”  A tak vytvořili zákon, který zakazuje v hospodách kouřit, hostinský nesmí nalévat „podnapilému“ (to znamená, že každý si může dát jen jedno pivo anebo panáka), jinak mu dají až pětimilionovou pokutu a zavřou jeho i hospodu. Blbost je nekonečná...

 

A jak zní ve Star Wars: v době, kdy zuří klonové války (dnes na Blízkém východě, v Africe a začínají výsadky teroristů v Evropě doplněné invazí jiné kultury), „za bouřlivého potlesku umírá demokracie“.

 

No, a kdybychom měli kliku a vedení EU chápalo skutečnou situaci aspoň tak jako Hitler... Když se ta jejich tisíciletí říše začala po Stalingradu hroutit, nacisté vyhnali v roce 1942 zeleného a antikuřáckého Darrého a jeho fanatiky a nařídili SS, aby místo blbnutí s ekologickou stravou šli všichni bojovat. Velkým úkolem vedení SS od jejího založení bylo totiž zajištění ekologické a přírodní stravy pro tuto elitu nacismu (tzv. ekologické statky SS byly po vyhnání českých obyvatel zřízeny v oblasti cvičiště SS například na Benešovsku, Sedlčansku a Neveklovsku).

 

Přesto však tato ideologie zanechala hlubokou stopu v naší civilizaci a náš parlament - po děsivých zákonech o fotovoltaice, idiotských nápisech na potravinách, po zákonu o EET, ušel zákonem proti kouření a jiným návykovým látkám další kus cesty k totalitě.


Možná by bylo dobré použít Cromwellova slova: „ Za to, co jste učinili dobrého, zde sedíte již příliš dlouho. Odejděte, prosím, a nechte nás zde samotné pracovat. Ve jménu božím, odejděte.“

 

No nakonec, pokud chce Evropa přežít, bude se muset nějaký Cromwell objevit. Systém se rozpadá, Brusel je neschopný a plný bláznů, Německo na to vzhledem ke své historii nemá, a tak se jen čeká.

A vymýšlejí se další a další idiotské zákony.

 

P. S. Jen pro zajímavost - už několik desetiletí nekouřím.

 

VÁCLAV VLK st. 

 

Komentáře (2)add feed
... : doktor
Na vojně jsme fasovali Partyzánky a Detvy a rozdával jsem ten "drahocenný "matroš ,tak jsem začal kouřit.
prosinec 27, 2018 13:33
... : *deeres*
I já jsem už několik desetiletí nekuřák, dokonce jsem militantní nekuřák. Teda doma, v hospodě, ať si klidně lidé kouří, ale já tam pak nepůjdu.
Byly doby, kdy jsem začínala Letkama, časem jsem přešla na něco lepšího s filtrem, třeba Driny, modré Cleopatry, jeden čas byla móda mentolky. Kdo nekouřil, jako by společensky nežil. Na vandru jsme si i balili, z čeho? Přece z Tarase Bulby, protožem jsme byli ideologicky na výši.
V padesátých letech vám klidně v trafice prodali cigarety i když vám bylo pouhých deset.
Máma pracovala v Ústavu sér a očkovacích látek na Korunní třídě a my jí se ségrou chodily do práce naproti. Cestou jsme šly kolem Vinohradského pivovaru. Z vrátnice vždycky vyletěl dědek vrátný a poslal si nás koupit bulharské cigarety Marica a kdyby je neměli, tak požadoval další "exotiku" značku Orient, jenže ty se vyráběly u nás v Kutné Hoře.
prosinec 27, 2018 18:08
Napsat nový komentář

    Upozornění: Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky nevhodné, vulgární a obsahující neplacenou reklamu

quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Tyto znaky opište


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]