O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

RADOST Z DÁRKŮ NA DLUH? PDF Tisk E-mail
Neděle, 16 prosinec 2018
Aktuální číslo časopisu dTest 12/2018Adventní čas je v plném proudu a mysl většiny zaměstnává otázka, čím letos obdarovat své nejbližší. Jen co naleznou odpověď, vystřídá ji velmi často úvaha - z čeho dárky zaplatit.. Potřeba pořízení hodnotných či drahých prezentů je u některých lidí tak veliká, že si za tímto účelem neváhají vzít úvěr.

 

 Pochopitelně – na vánoční dárky byste si rozhodně půjčovat neměli.

Půjčky, které spotřebitelé nejčastěji využívají k zakoupení spotřebního zboží, vybavení domácnosti či právě nákupu nejrůznějších dárků, se řadí do kategorie spotřebitelského úvěru. Ten se dá stručně charakterizovat jako finanční obnos zapůjčený klientovi (dlužníkovi) na nepodnikatelské účely. Takové prostředky spotřebitelům může poskytnout banka, nebankovní společnost či družstevní záložna.

O lichvářských praktikách některých nebankovních společností, které si za poskytnutí peněz mnohdy účtují až dvojnásobek zapůjčené částky, jsme již informovali mnohokrát. Přemrštěné úrokové sazby však nejsou jediným faktorem, který svědčí v neprospěch spotřebitelských úvěrů.

Jaká další negativa půjčky přináší?

Spotřebitelský úvěr nemusí mít vždy podobu bezhotovostních peněz zaslaných na váš účet. Příkladem úvěru, kdy půjčené peníze nikdy „fyzicky“ neuvidíte, je koupě zboží na splátky sjednaná rovnou v obchodě. V takovém případě si úhradu pořizovací ceny zboží rozložíte do delšího časového období. Kupujete-li si nějaké zboží na splátky, finanční prostředky na něj si de facto také půjčujete, a v tomto případě se jedná o takzvaný spotřebitelský úvěr vázaný.

 

Čím se liší od klasické formy úvěru?

  • Spotřebitelský úvěr vázaný je určený výhradně k financování daného zboží či služby a obvykle se uzavírá přímo u obchodníka v místě prodeje. Příkladem může být nákup mobilního telefonu na splátky. Pokud jej koupíte v e-shopu a svou volbu chcete změnit, můžete telefon do 14 dnů obchodníkovi vrátit, tím automaticky zanikne i úvěr. Musíte to dát ovšem věřiteli vědět. Pokud jste mobil koupili v kamenné prodejně, odstoupení od kupní smlouvy není možné. Vždy však úvěr můžete předčasně splatit.

  •  Běžný spotřebitelský úvěr je poměrně jednoduché zrušit. Pokud není spotřebitelský úvěr sjednán jako úvěr na bydlení, lze od něj odstoupit do čtrnácti dnů od jeho uzavření bez udání důvodu. Oznámení o odstoupení musí být v písemné podobě zasláno na adresu úvěrové společnosti a vypůjčené peníze musí zákazník pochopitelně vrátit. Lhůta pro takové vrácení činí maximálně třicet dnů od odstoupení a úroky mu jsou účtovány pouze za dobu, kdy měl peníze skutečně u sebe.
 
 

Pokud vás uvedená úskalí od spotřebitelského úvěru přesto neodradila či je pro vás rychlá finanční injekce skutečně nevyhnutelná, alespoň si pečlivě prostudujte všechny parametry finanční služby.

K vyhodnocení výhodnosti nabídek na trhu zdaleka nestačí porovnávat jen výši „klasické“ úrokové sazby. Ty vám udávají pouze jakousi odměnu věřitele za půjčení peněz, kdežto procentuální výši vyjadřující skutečnou průměrnou cenu za úvěr hledejte pod zkratkou RPSN. Tu si můžete jednoduše spočítat a ověřit na www.dtest.cz/rpsn. Dozvíte se tak, kolik zaplatíte ročně ještě navíc za půjčené peníze.


 
 
 
 
 
 

 

Komentáře (0)add feed
Napsat nový komentář

    Upozornění: Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky nevhodné, vulgární a obsahující neplacenou reklamu

quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Tyto znaky opište


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]