O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

KAŽDÝ DESÁTÝ MÁ CUKROVKU! PDF Tisk E-mail
Čtvrtek, 29 listopad 2018
Přejít na obsah
KAŽDÝ DESÁTÝ MÁ CUKROVKU!
Strana 2
Související obrázekŽe je cukrovka neboli diabetes nemoc z přemíry konzumace sladkého, si už dnes nemyslí snad ani největší zdravotnický laik. Víme, že cukrovka II. typu hodně souvisí s životním stylem a stravováním. Oproti tomu cukrovka I. typu bývá vrozená.

 

 

 

Cukrovka se začíná rozvíjet pomalu a nenápadně a dokud člověk nezačne mít silné příznaky, jako jsou časté močení, pocit žízně a nadváha, nemusí o svém onemocnění vědět. Některé příznaky byste ale neměli podceňovat. Které to jsou? 

 

Paradentóza

 

 „Spojení mezi onemocněním dásní a cukrovkou není nic nového. Je to spojení oběma směry – lidé s cukrovkou 2. typu mají častěji paradentózu a lidé s paradentózou mají častěji cukrovku 2. typu. Zánět v dásni, který paradentózu způsobuje, vzniká totiž ze stejných důvodů jako vysoké hladiny cukrů v krvi, které způsobují diabetes.“

 

 

Podivné pocity v nohou

 

Asi 10 až 20 procent lidí, kterým byl diagnostikován diabetes, už mělo nějaké poškození nervů související s onemocněním. V časných stádiích to může být sotva znatelné, ale projevuje se to jako zvláštní brnění v nohách, ztráta citlivosti a zhoršená koordinace a rovnováha.

Samozřejmě, že tyto pocity mohou být i příznakem jiné nemoci, jako je například roztroušená skleróza nebo banálnější třeba přílišné nošení vysokých podpatků, je však dobré se o nich zmínit před svým lékařem a případnou nemoc nezanedbat. Poškození nervů totiž může postupovat a být trvalé.

 

 

Poškození nebo ztráta sluchu a zraku

 

Zvýšené hladiny cukru v krvi mohou poškodit sítnici a způsobit kolísání množství kapaliny kolem bulvy oka, takže můžete vidět hůř nebo rozmazaně. Jakmile se hladina cukru v krvi vrátí k normálu, zrak je obvykle obnoven. Pokud však neléčíte cukrovku příliš dlouho, poškození zraku může být trvalé.

Stejně tak vysoká hladina cukru v krvi může také ovlivnit nervové buňky v uchu a způsobit zhoršení sluchu. Je to něco, o čem většina lidí a dokonce ani lékařů neví, ale zkušený lékař na ORL by měl hledat souvislosti.

 

 

Výsledek obrázku pro jak se projevuje cukrovka

 

Změna zbarvení kůže

 

Dlouho předtím, než vám lékař diagnostikuje diabetes, si můžete všimnout tmavého zabarvení na zadní straně krku. Tento jev se nazývá akantóza a je to obvykle známka inzulinové rezistence – ztráty citlivosti na hormon, který tělo používá k regulaci glukózy v krvi.

Ve vzácných případech může být akantóza také způsobena cystou na vaječníku nebo hormonálními poruchami štítné žlázy či rakovinou. Může ji vyvolat i užívání antikoncepčních pilulek a kortikosteroidů.

 

 

Zvýšená potřeba spánku

 

Lidé, u kterých byla později objevena cukrovka, měli přes den zvýšenou potřebu spánku, to znamená, že spali více než hodinu i ve dne. Dát si „dvacet“ během odpolední siesty samozřejmě automaticky neznamená, že máte cukrovku, ale zvýšená potřeba spánku a například i s tím spojená deprese či spánková apnoe jsou hodnoceny jako jedny z příznaků diabetu.

 

  
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]