O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

Syndicate


ŠUNKA, O KTERÉ SE VÁM BUDE ZDÁT! PDF Tisk E-mail
Neděle, 18 listopad 2018
Když si tak jeden přečte seznam éček na obalu šunky, kterou koupíme v obchodu, tak není divu, že se mnoho lidí rozhodne si v domácích podmínkách uvařit šunku vlastní. Recept, který dnes budete číst, je od autorky Pekárnománie, Ivy Trhoňové. Vlastně … „Nechci se chlubit cizím peřím, proto hned hlásím, že tuhle šunku (a všechny následující, stejně výborné i stejně lákavě vypadající) vyrobil manžel. Já obstarávám pečivo, on tu „přílohu“ k němu. Šunka je opravdu výborná, šťavnatá, vhodná i jako nářez.“

 

 

 

 

 

Domácí šunka

 

Suroviny:

 

1 kg vepřového masa z plecka
15 g soli
5 g Pragandy (speciální sůl)
lžička cukru
50 g vody

 

 

 

Postup:

 

očištěné maso bez blanek a tuku rozdělíme na třetiny. První nařežeme na větší kusy, druhou část nakrájíme na kostky o hraně 1-1,5 cm a poslední třetinu velmi jemně umeleme.

Sůl, Pragandu (rychlosůl, koupíte v drogerii. Můžete ji nahradit solí, ale připravte se na to, že šunka nebude růžová, ale šedivá. Na kvalitě jí to neubere, bude výborná, jen ta barva nebude to pravé)  a cukr smícháme a celou směs rozdělíme na tři masové hromádky, k umletému masu přilejeme i vodu. Vmasírujeme do masa a všechno uložíme v dobře uzavřených obalech na 3 dny do lednice.

 

V den výroby všechny tři části masa promícháme dohromady (dobře to jde v robotu, hákem na těsto). Do šunkovaru vložíme mikrotenový sáček, masovou směs do něj urovnáme, natlačíme, šunkovar uzavřeme, a dáme vařit.

 

Ruce v mouce

 

Šunka se vaří při 75°C, přibližně hodinu na kilo hmotnosti masa.
My nemáme šunkovar,

takže na její vaření používáme elektrický zavařovací hrnec s nastavitelnou teplotou,

takže těch 75°C nemusíme hlídat. Vaříme ji 70-80 minut.

Krájíme až po 12 hodinách, dobře vychlazenou z lednice.

 

Přeji dobrou – báječnou chuť,

IVA

 

 

 

Komentáře (10)add feed
... : *deeres*
Takže rychlosůl? Ví ta Iva, co Praganda obsahuje? Ti, cv mají zkušenosti se zabijačkami rychlosůl moc nedoporučují, jde to i jinak.
Jedna zkušenost, nikoliv moje:
Pokud jsem v dobách minulých natrefil na Pražskou šunku v plechu, tak jsem jí koupil, neboť bývalo dobře mít něco doma pro případ kolapsu zásobování. Jednou jsem konzervu otevřel a obsah proti očekávání nebyl růžový ale šedý až béžový. Záruční doba trvala po následující dva roky. S krajní nedůvěrou jsem šunku ochutnal, avšak chuťově nebyla vůbec špatná, spíše vynikající - až na tu barvu. Ex post jsem tuto zkušenost často probíral mezi laiky i odborníky a dostalo se mi ponaučení. Patrně ona Pražská šunka měla směřovat do USA, kde již v sedmdesátých letech zakázali aromatizaci a kolorizaci potravin, chuťové stabilizátory a zvýrazňovače chuti neboť se jedná o rakovinotvorné látky. Není důvod k používání rychlosoli!
listopad 18, 2018 20:58
... : klara789
Praganda je obyčejná sůl s příměsí maximálně 0.3 % dusitanu sodného. "Ředit" ji ještě další solí je nesmysl. Takže pokud chcete dělat šunku s rychlosolí, stačí rovnou solit Pragandou.

Jinak dusitan sodný možná udělá to, že je šunka krásně růžová, ale jeho hlavní účel je ten, že vybije v mase všechny živé zárodky. Takže maso naložené 2 - 5 dní v rychlosoli pak vydrží relativně dlouho poživatelné. Obyčejná sůl toto neudělá. Pokud čerstvé maso naložíte na 2 dny do obyčejné soli, už se tím dostáváte na hranici zkažení. Poté uvařenou šunku je pak asi potřeba zkonzumovat během jednoho dne.

Jinak pokud se člověk vyloženě necpe uzeninama nonstop denně 3x, tak čas od času mu to nejspíš neuškodí. Pokud bych se rozhodla dělat domácí šunku, jednoznačně bych použila rychlosůl.
listopad 18, 2018 21:37
... : *deeres*
Klaro, to je jeden z názorů, opsaný z diskuze na hobby.idnes.cz
Ale pokud se podíváš na diskuzi na webu labužník, kde jsou názory na Pragandu, tak se tam dozvíš, že to jde i bez ní, aniž by se lidé otrávili botulotoxinem.
Kdo zavařuje houby, maso, luštěniny, tak ví, jak na to, aby se neohrozil na zdraví a přitom sanytr nemusí používat na zabíjení choroboplodných zárodků.
listopad 18, 2018 21:51
... : NČ
No, já teda nevim. Když si ale představim, že bych musel mlejnek pak zase rozebrat a umejt, radši upeču kejtu v troubě, pak hodinu dovařím v osolený vodě. Po vychladnutí jsou tenký plátky vynikající.
listopad 19, 2018 06:22
... : Míša šíša
NČ, ten tvůj recept mě zajímá. Můžeš podrobněji popsat celou úpravu masa?
Solíš už před pečením nebo vůbec, když pak maso vaříš v osolené vodě? Pečeš na nějakém tuku nebo jen podléváš? Používáš ještě nějaké koření?
listopad 19, 2018 08:03
... : doktor
Prosím NČ,jako šíša.Děkuju.
listopad 19, 2018 12:20
... : MartinZahn
Taky by mn e to zajímalo!
listopad 19, 2018 12:31
... : NČ
No nazdar, teď jsem si zasolil. Vlastně to dělám, jak mě to zrovna napadne. Taky ne příliš často. Ale nějak přibližně asi takhle:
Vomeju, krapet po povrchu naříznu, prosolim celkem dost, propepřuju trochu, podleju vodou, prdnu do trouby na dvě hodiny asi na 150°C, pak zaleju vařicí vodou, vosolim a vařim pomalym varem asi hodinu. Pak už jen vytáhnu z vody, nechám zchladnout a je to.
Rozhodně nechci nikomu namlouvat, že jde o šunku, nikdy to nebude chutnat jak vyuzená šunka nebo Romka (dříve nekorektně cikánka). Ale je to výborný k jakýmukoliv pozření.
listopad 19, 2018 14:07
... : Míša šíša
Super, díky.
listopad 20, 2018 07:20
... : NČ
Nechval dne před večeří
listopad 20, 2018 07:45
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]