O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

DLOUHÉ BABÍ LÉTO PDF Tisk E-mail
Pondělí, 05 listopad 2018
Přejít na obsah
DLOUHÉ BABÍ LÉTO
Strana 2

 

 

 

Babí léto lze rozdělit do několika období. Prvním obdobím babího léta je mariánské léto (mariánské pozdní léto). Pod tímto starým lidovým označením se skrývá pravidelně se opakující několikadenní slunečné, teplé období ve dnech od poloviny první zářijové dekády až po dny na jejím konci.

 

Na tuto část babího léta navazuje další období, které se označuje jako ludmilsko-matoušské pozdní léto. Většinou je datováno na období od dnů na konci prvé zářijové dekády až po dny v polovině poslední zářijové dekády. Toto období je charakteristické nejnápadnějšími a nejvýraznějšími teplotní výkyvy (výskyty poklesů a vzestupů teplot) v dlouhodobém průměru.

 

Třetím obdobím babího léta lze označit léto svatého Václava čili svatováclavské babí léto. Svatováclavské léto nastupuje většinou ve dnech v polovině poslední zářijové dekády a trvá až po dny kolem poloviny první říjnové dekády.

 

 Výsledek obrázku pro witch png

Další částí babího léta je léto svaté Terezie neboli tereziánské babí léto. Toto období je z dlouhodobého pohledu datováno od poloviny první říjnové dekády až po dny na přelomu druhé a třetí dekády října. Pro tereziánské léto je charakteristické, že je z důvodu zkracujícího se dne doprovázeno hustými ranními a večerními mlhami a menší dobou slunečního záření, což má za následek zvyšující se četnost mrazíků a mrazů.

 

Ve dnech na přelomu druhé a třetí říjnové dekády až po poslední dny října se v dlouhodobém průměru dostavuje výrazně chladnější počasí, tzv. šimonská chladna. Tímto časovým úsekem začíná již povětrnostně méně příznivé období plného podzimu, pro který je příznačný zvýšený výskyt sychravých chladných a větrných dnů, nočních mrazíků, mrazů, mlh, jíní a jinovatek.

 

 

Podle dlouhodobého průměrného vývoje počasí šimonská chladna na konci října jsou vystřídána novým obdobím, kterému se v lidovém prostředí říká malé babí léto, malé léto nebo též léto Všech svatých. Malé babí léto se většinou dostavuje od posledních říjnových dnů až po dny na konci prvé listopadové dekády. Je pro něj příznačné poměrné teplé mlhavé počasí a přes den, po rozpuštění ranních mlh a nízké oblačnosti, i slunné počasí. Tímto obdobím lze uzavřít části roku, které nazýváme babí léto.

 

deeres

 

 

Komentáře (4)add feed
... : *deeres*
Vrchní šéfová tam sice podepsala mne, ale nepochlubila se s tím, že větší část je její práce. Naše PC si spolu moc nerozumí, každá používáme jiný operační systém a nedaří se nám na Kudlu dát moje fotky.
Kdo si chce prohlédnout fotky z brdského Olympu, z krásného téměř ještě letního dne, tak musí kouknout sem:
https://deeres.rajce.idnes.cz/Kudlanka/

To ještě na mém okénku v komoře bydlela čarodějnice, ta odfrčela k Juliáně a místo ní se tam usídlil Slaměný Hubert.
listopad 06, 2018 08:11
... : klara789
ty tři fotky, co jsou na první straně, jsou i na tom rajčeti, tak se to snad podařilo, ne?
Děkuju za další, hezké pokoukání!
listopad 06, 2018 09:05
... : doktor
Jsme na stejné vlně,též funguju do 25,ale babí léto je úžasné.Jsem spokojen,chybí jen toužebně očekávaný déšť.A děkuji za bezva povídáníčko.
listopad 06, 2018 13:01
... : *deeres*
Já tady mám jenom první obrázek, místo dvou druhých černobílou ikonku????
listopad 06, 2018 16:40
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy

 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]