O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení






Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

JAK ZAHRADNÍK OMYLEM K POMNÍKU PŘIŠEL PDF Tisk E-mail
Pondělí, 01 říjen 2018
Přejít na obsah
JAK ZAHRADNÍK OMYLEM K POMNÍKU PŘIŠEL
Strana 2
Strana 3

 

 

 

 

Autor článku ve Zlaté Praze si neodpustil štiplavou poznámku:

"Architekt, který podstavec a okolí pomníku upravoval, nejspíš si zaměnil Roezla s Preslem a vyzvedl sochu bodrého zahradníka jako nějakého hrdinu meče či pera, a ze zamýšleného památníku, jemuž by bývalo bylo zcela dobře někde v zeleném zákoutí křovin (ze kterých by dobrosrdečně a nepovzneseně zíral), stal se opravdový monument, jaký v Praze dosud nemá ani Hus, ani Žižka, ani Jiřík z Poděbrad, ani Palacký, ani Dobrovský, ani Havlíček, ani Neruda, ani - co já vím, komu jsme ještě pomník dlužni anebo na čí pomník se v tu chvíli u nás pomalounku vybírá!"

Článek vyšel v roce 1897, pražským radním tedy trvalo třináct let, než schválili umístění dávno již zhotoveného pomníku na Karlově náměstí. Benedikt Roezl neměl pomníku v Praze zapotřebí.

Pomník si postavil, nebo spíše zasadil sám.

 

 

Související obrázek

Hlavní město Mexika se jmenuje Mexico City – nebo španělsky Ciudad de Mexico. Neoficiálně se ale mu říká "Město v eukalyptech." Není tam snad jediná ulice, ve které by eukalypty neboli blahovičníky nerostly. Celé Mexico City vypadá jako jedna obrovská zahrada, protože eukalypty kvetou skoro bez přestání. A co to má společného s Roezlem?

Po třiadvaceti letech toulek Amerikou se Benedikt vracel domů. Mexická republika mu ústy svého prezidenta Sebastiana Lerda de Tejady navrhla krásné rozloučení: aby během jednoho roku zde založil veřejné sady, stromořadí v ulicích s nějakým hodně kvetoucím druhem stromů... široké, zelené plochy, vodotrysky, umělá jezírka... Roezl tu nabídku přijal, a stihl to za osm měsíců. Městem v eukalyptech je Mexiko City dodnes.

 

 

Do své rodné země se vrátil, když mu bylo už přes padesát let. Usadil se v Praze na Smíchově a žil dál svým světem rostlin.

Publikoval články o jihoamerické flóře, předával zkušenosti u nás i v zahraničí, dostávalo se mu četných poct, dostal i řád od ruského cara. V jedenašedesáti letech zemřel. 14. října 1885 vyvěsili na domě číslo popisné 516 v Praze na Smíchově černý prapor.

Na jeho pohřeb se sjeli jeho přátelé a obchodníci, odborníci přes rostliny  z celého světa. Nekrology plnily pouze zahraniční odborné časopisy.

Češi ho považovali za Němce, nebo Angličana, jedině ze zahraničního tisku se mohli dozvědět , jakého měli ve světě slavného rodáka. O botanikově smrti se psalo v novinách ve Francii, Anglii, Belgii, Rusku, Holandsku i Německu a slavný francouzský botanik Eduard André o Roezlovi prohlásil: „Byl to nejčilejší a nejvěhlasnější sběratel rostlin devatenáctého století“. 

Prahu jeho smrt nikterak nevzrušila.

 

Prý: „Kdo zemřel?“

"Ále... majitel tady tohohle domu. Nějakej pan Roezl... Benedikt Roezl."

Muž, který svůj pomník dostal omylem… 

 

deeres

 

 

Komentáře (8)add feed
... : mia I
líbí. Hezké, zajímavé, poučné. smilies/smiley.gif
říjen 02, 2018 07:39
... : *deeres*
Na novinářích a politicích se nic nezměnilo. Stejná lemplovitost a ignoranství. Čechů, kteří udělali díru do světa je dost, jenom je doma neznáme.
Hodně mých zemřelých příbuzných z máminy strany je pohřbeno na hřbitově v Bubenči. Ta ulice se jmenuje Čermákova. Celá léta jsem si myslela, že ulice je pojmenovaná po malíři Jaroslavu Čermákovi. Od toho jsem znala historizující obrazy z Černé Hory a Dalmácie, z bojů proti Turkům.
Ale ne!
Ta ulice je pojmenovaná po jiném slavném Čermákovi, Antonínovi. To jsem zjistila, až v době, kdy někoho v Dejvicích napadlo, ke jménu ulice přidat vysvětlující informace.

Jedním z nejslavnějších Čechů ve Spojených státech stále ještě je Antonín Čermák, někdejší starosta Chicaga. Muž, který se proslavil bojem proti organizovanému zločinu, zosobněnému samotným Al Caponem. Letos to je 85 let, co Antonín Čermák podlehl následkům atentátu, který pravděpodobně zosnovala americká mafie proti prezidentovi. Dodnes se spekuluje, zda neměl být právě starosta terčem atentátu, k němuž došlo 15. února 1933 při návštěvě prezidenta Franklina D. Roosevelta v Miami na Floridě.
V Chicagu dnes českého rodáka, který měl za manželku rodilou Češku , připomíná název jedné hlavní třídy dlouhé 30 km (Cermak Road), název stanice metra (Cermak-Chinatown Station) a dvě pamětní desky.

říjen 02, 2018 10:10
... : NČ
Jestliže ovšem Chicago doposud nemá Václav Havel Road, tak si ty svý roud můžou klidně narvat .....
říjen 02, 2018 10:35
... : NČ
Jestliže ovšem Chicago doposud nemá Václav Havel Road, tak si ty svý roud můžou klidně narvat .....
říjen 02, 2018 10:35
... : *deeres*
To sice nemá, ale má bustu v americkém Kongresu. Nic moc, ale ještě lepší je na nábřeží v Praze v kavárně Slávia. Autorka Havla přesně vystihla. Ne tak jeho podobu, ale co byl zač.

https://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Hnus-hodnoti-Ceska-sochu-Havla-Turiste-z-USA-se-bavi-Havel-Kdo-to-je-209315
říjen 02, 2018 10:48
... : Bara
Deeres, pises, ze tam staval, tedy v minulem case. Ja jsem v 70.letech studovala v Praze a pres ten park na Karlove namesti jsem chodila 4 roky cik cak a nikdy jsem si toho pamatniku nevsimla. Vim, ze tam na strane kde je ted vstup do metra stala/stoji Eliska Krasnohorska. V te dobe ji nekdo namaloval rtenkou cervene rty a take se v te dobe nesmelo na travnik.
říjen 03, 2018 13:08
... : *deeres*
Báro a taky píšu, že tam stával úplně na konci parku zašitý v křoví. Není tam jenom Krásnohorská , ale i Karolina Světlá. Ty jsou v parku uprostřed, proti sobě.Také je tam pomník J.E.Purkyně, ten je na té straně, co je kostel sv.Ignáce z Loyoly a pomník Vítězslava Hálka před Novoměstskou radnicí. Pomník Roezla je na tom konci, co je nemocnice a proti pomníku přes ulici je Faustův dům. Dneska bys pomník nepřehlédla, celé okolí je od roku 2017 nově upraveno a pomník je opravami uveden do původního stavu.
říjen 03, 2018 15:38
... : Bara
Letos jsem v tech hicech moji milovanou Prahu vynechala, ale pristi rok na jare se na Karlak zajdu podivat i do te casti co je na strane u Ignace, v tom je zrejme moje chyba. Ale, ze tech pomniku tam stoji tolik, mi nejak uniklo???? Dik.
říjen 03, 2018 16:39
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy

 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]