O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

JAK ZAHRADNÍK OMYLEM K POMNÍKU PŘIŠEL PDF Tisk E-mail
Pondělí, 01 říjen 2018
Přejít na obsah
JAK ZAHRADNÍK OMYLEM K POMNÍKU PŘIŠEL
Strana 2
Strana 3

 

 

 

 

Když mne čas od času popadne mlsná, nevím coby a v lednici se v rohu krčí jenom jeden prošlý bílý jogurt, tak se vydám do vyhlášeného řeznictví v nedalekých Horoměřicích. Tam mne už z dálky vítá vůně úžasného bramboráku, skvěle ochuceného, smaženého na sádle, s vykřupanou kůrčičkou. Bramborák cítím snad už tehdy, když míjím horoměřické rybníky, kde jdu kolem zdi, za níž je nenápadný patrový hnědý dům, který má na průčelí pamětní desku s nápisem: “Zde se narodil Benedikt Roezl“, hned vedle je památečný dub, pod kterým si malý Benek, (jak mu doma říkali), kdysi možná hrával.

Výsledek obrázku pro rodný dům B. Roezla

 

Benedikt Roezl (*1824) se v Horoměřicích narodil coby nejstarší dítě do zahradnické rodiny Jeho otec zahradničil na panství strahovského kláštera premonstrátů, matčin otec byl zahradník v Horoměřicích. Ještě jako pětiletý se přestěhoval s rodinou na jiné premonstrátské panství, do Pátku nad Ohří.

Po základním vzdělání, po vzoru otce a dědečka, nastoupil do učení v zahradách hraběte F. A. Thuna v Děčíně. Po vyučení v roce 1840 pracoval v několika zahradách nejen v Čechách, ale i po celé Evropě a to až do roku 1846, kdy byl přijat na místo zahradníka v obchodním zahradnictví Louise van Houtte v belgickém Gentu.

Zde se díky svým znalostem brzy stal vrchním zahradníkem tropických skleníků a později, když se van Houtteho zahradnictví stalo státním ústavem, byl zde jmenován vrchním zahradníkem.

 

Výsledek obrázku pro B. Roezl ciudad de mexico
 

 

Jenže to mu nestačilo, v roce 1855, to mu bylo 31 let, poprvé odplul do Jižní Ameriky. Tam se vrátil ještě dvakrát. Stal se nejznámějším sběratelem exotických rostlin, především orchidejí, své doby. Objevil více než osm set orchidejí a latinské označení rostlin jeho jménem „Roezlii“ je obsaženo ve dvou stech osmdesáti devíti jménech rostlin.

  
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]