O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

JMÉNO A JMENINY - 7. PDF Tisk E-mail
Pondělí, 01 říjen 2018

Je všeobecně známo, že zkracující se délka slunečního svitu působí špatně nejen na náladu člověka, ale také na jeho sexuální apetit. I z tohoto důvodu se mluví o sexuálně méně aktivnějších a chladnějších seveřanech oproti vášnivým a horkokrevným jižanům. Nejlepším a nejlevnějším léčivem je prý sex. To, že působí blahodárně na psychiku žen, potvrdily prý výzkumy lékařů. Takto se prý nejlépe zbavíte svých stresů, depresí a migrén...

 

 

 

 

 Igor (1. 10.) je ruská forma staroislandského jména Ingvarr a od něj odvozeného severského jména Ivar, nebo Ivor. Doslova to znamená „hlídající Ing“. Nejedná se ovšem o inženýra - nýbrž o staroislandského boha plodnosti, který se jmenoval ING. Slovo varr nám připomíná německé "warten", z čehož je odvozeno počeštělé "varta, vartovat". Jméno Igor je oblíbeno hlavně v Rusku a v bývalých zemích Sovětského svazu.  Může za to kníže Igor - vládce Kyjevské Rusi.

Někteří vědci se domnívají, že s nástupem Igora na trůn končí vláda Varjagů a k moci se dostávají slovanské dynastie - tomu ovšem odporuje fakt, že Igor - tedy Ingvarr - je varjažské jméno. Ovšem,  mohl být synem varjažského otce a slovanské matky. Což nikoho neudiví, protože Slovani měli - a mají -  vždycky hezké holky. A kdopak asi Igorka učil mluvit??? Samo sebou, že maminka - otec buď bojoval, nebo měl jiné starosti a na to, aby učil synka paci paci pacičky, nebo vařila myšička kašičku, prostě neměl čas. A tak se Slované dostali k vládě na Kyjevské Rusi.

U nás moc Igorů není - sem tam by se nějaký našel - ovšem díky filmu "Obecná škola" se v zemích českých i po světě proslavil učitel a krotitel zvlčilé mládeže Igor Hnízdo.

 

 

 Olivie, Oliver (2. 10.) U těchto jmen je původ jasný - je odvozen od jména stromu, který pro obyvatele středomoří, jižní Evropy a severní Afriky znamená všechno - plody k jídlu, olej, dřevo a chladivý stín v letním žáru. Je to strom vážený, po generace pěstovaný a opečovávaný a milovaný - oliva. Oliver je potom olivář - tedy člověk o olivy pečující a Olivie je jeho ženská podoba. Je to jméno vážené a zejména v přímořských zemích velice oblíbené. Co se týče svatých patronů tohoto jména tak existovaly dvě Olivie - jedna žila v Brescii a druhá v Tunisu a obě byly pro svou křesťanskou víru umučeny, jak jinak. A to je také vše, co se o nich ví... Zato Svatý Oliver je znám. Jmenoval se Oliver Plunket, narodil se r 1629 v Irsku, v bohaté a urozené rodině. Studoval v Římě a dost mu to šlo, protože se stal v pouhých devětatřiceti letech arcibiskupem v Armaghu a irským primasem. Ale lehké to rozhodně neměl. V Anglii byli katolíci pronásledováni a tak žilli v podstatě v ilegalitě. V roce 1673 byl přijat protikatolický zákon zvaný test-act, a tím byl i arcibiskup donucen působit tajně. Ale každá doba má své špicly a udavače - a každá nesvobodná země též - netýká se to tedy jen Čechů, jak bychom se mylně domnívali. I tehdy tomu tak bylo. Oliver Plunket byl zrazen, uvězněn, odsouzen pro velezradu a následně oběšen a navíc rozčtvrcen - snad, aby náhodou neobživl. No, ale dostalo se mu zadostiučinění - dvanáctého října1975 byl přijat mezi svaté. Známých Oliverů jsou spousty, jsou mezi nimi vědci, umělci, státníci - ale připomeňme si jednoho, který nás svým smutným - ale nakonec dobře končícím osudem dojímal celé dětství - tedy Olivera Twista.

 

 

 Bohumil (3. 10.) Tady překladu netřeba. Bohumil je člověk bohu milý a nejenom jemu. Nicméně, je to slovanský překlad řeckého jména Theofilos, což znamená totéž, německá obdoba tohoto jména je Gottlieb. Latinský překlad je pak Amadeus - tedy někdo, kdo boha miluje, nebo někdo, kdo je bohem milován. Stejně tomu je i u ostatních jazykových verzí. Bohumil - tedy Bohouš, Bóža, Bóďa - jak je komu libo. U nás jich žije asi čtyřiadvacet tisíc. Bohumilové se též proslavili, např. spisovatel Bohumil Říha, československý generál Bohumil Boček, legendární český stolní tenista Bohumil Váňa, Bohumil Kubišta -  český malíř - ale hlavně!!!! Bohumil Hrabal, spisovatel, který miloval kočky a psal nádherné drsně něžné příběhy ze života a proslul svým nekonečně laskavým humorem a je čten, milován a obdivován napříč generacemi.  Naštěstí se našel i režisér, který má pro jeho díla velký cit a filmy natočené podle jeho příběhů slaví úspěchy zde i ve světě Film Ostře sledované vlaky dostal dokonce i slavného Oscara. Popřejme tedy Bohumilům, aby svůj svátek hezky oslavili a aby byli nadále milí nejen bohu, ale i nám.

 

 

 František (4. 10.) je svátkem svatého Františka z Asisi. Původně se tak ale onen dotyčný nejmenoval. Jeho jméno znělo Giovanni Bernadone a byl to moc šikovný a chytrý chlapeček, který se naučil báječně francouzsky a tak mohl svému tatínkovi pomáhat s obchodní korespondencí. Ten ho proto láskyplně nazýval Francesco - tedy Francouzek (pro informaci: Francese - čti Frančéze - je italsky Francouz).

Ale chlapeček vyrostl a jak to tak bývá, mladý, hezký, bohatý, chytil se partičky kamarádů - všichni krčmáři ze široka daleka ho zdravili a samozřejmě, že ani jednu sukni nenechal na pokoji.Takový život ovšem není nic zdravého, že. A tak se stalo, že "Francouzek" velmi onemocněl. Když už to s ním vypadalo bledě, šel se v zoufalství pomodlit do kostela San Damiano - a tu se stal zázrak. Promluvil na něj obraz ukřižovaného Krista a požádal ho, aby dal ten kostel opravit. Na Františka to udělalo takový obrovský dojem, že prodal všechno otcovo zboží a peníze použil na opravu kostela. To ovšem byla poslední kapka a Francescův tatínek to nevydýchal. Synka vyhnal - ten se sice uzdravil, ale stal se z něho žebrák.

Jak se říká, něco zlého, pro něco dobrého. Až tehdy František pochopil, že bohatství není všechno a že existuje spousta lidí a zvířat, která potřebují pomoc. Založil tedy řád Františkánů - který existuje dodnes a klade si za úkol život v prostotě a chudobě a pomoc bližním. Jelikož byl František v podstatě moc hodný člověk a miloval zvířata, stal se jejich patronem, a  dnešní den byl vyhlášen Mezinárodním dnem zvířat. A nebudete tomu věřit, ale papež Jan Pavel II. jej v roce 1979 prohlásil za patrona ekologů. Slavné tu jmenovat nebudu, to by bylo na knihu. Každý si jistě na nějakého vzpomeneme. Já například na skvělého Františka Filipovského

 

 

 Eliška (5. 10.) toto hezké jméno je českou formou jména Alžběta, které je původu hebrejského. Původně znělo Elíšebet a znamenalo „Bůh je má přísaha".  V českém kalendáři jsou uvedena obě jména - pro zajímavost můžeme uvést, že další formou tohoto jména je Isabela. Jsou to jména královská. Našimi dějinami prošla Eliška Přemyslovna - matka našeho otce Vlasti, Karla čtvrtého. Její manželství s Janem Lucemburským ovšem nijak šťastné nebylo. Prostě takové to domácí násilí jak vyšité. Dokonce před ním musela chudák Eliška uprchnout a skrývat se u svého zetě Jindřicha Bavorského. Nakonec osamocena umírá. Další naší Eliškou byla Eliška zvaná Rejčka, která byla manželkou českého krále Václava II. Královskými jmény jsou i další formy tohoto jména - tedy Alžběta a Isabela. Ty ovšem dnes svátek nemají a tak o nich až zas jindy. Popřejme tedy krásným a něžným Eliškám hezký den a příjemnou oslavu - a jestli se jim bude chtít, mohou na svátek Alžběty oslavovat znovu.

 

 

 Hanuš (6. 10.) v dnešní době není moc časté jméno - ale zase přichází do módy. Jeho původ je v německém jméně Johannes - tedy Jan; jeho zdrobnělina je Hannes (čili Honzík), kteréžto jméno čeština změkčila a tak jsme získali Hanuše. Jestliže pozorně čtete naše povídání o jménech, pak víte, že Jan pochází ze hebrejského jména Jochanán, tedy „Bůh je milostivý". Nu, dejme tomu. U nás se proslavil Mistr Hanuš, který - podle pověsti - sestrojil Staroměstský orloj. Poté, co ho pražští radní dali "z vděčnosti" oslepit, aby už nikdy nikde nemohl podobné dílo sestrojit, nechal se k němu Mistr Hanuš přivést a chod orloje jim zastavil. Trvalo léta, než ho (tedy orloj) zase opravili, aby dál mohl fungovat a ukazovat čas a aby mohlo dvanáct apoštolů vykukovat nejen na Pražany, ale především na davy nadšených turistů. Hanušů nám tu v dnešní době zbylo asi 400 - tak jim popřejeme, aby si svůj svátek hezky užili.

 

 

 Justýna (7. 10.) má jméno přinejmenším v českých luzích a hájích (a moravských a slezských) neobvyklé. Toto jméno pochází z latiny a dalo by se přeložit jako spravedlivá. V dřevních dobách národního obrození se toto jméno překládalo jako Pravomila, nebo Pravoslava. Samo sebou, že existovala i svatá Justýna - která byla - jak také jinak - mučednicích a byla umučena v r.300 v Padově, poři velkém pronásledování křesťanů.  Tamtéž také stojí mohutný kostel vybudovaný v šestém století a Justýně zasvěcený. Jinak, jak již zde by o řečeno, Justýn u nás moc nežije - ale v anglofonních , či frankofonních zemích již žije dost. Ale i těm, které žijí u nás - blahopřejeme.

 

 

Pidřich

 

 

 

Komentáře (2)add feed
... : doktor
Přidávám se ke gratulaci.
říjen 02, 2018 13:08
... : *deeres*
Bylo to jinak, on si Jirásek děsně vymýšlel.
Podle nalezených dokumentů je pražský orloj dílem hned dvou osob. Autorem výpočtů byl rektor UK a představený Mistra Jana Husa profesor Jan Šindel a na svou dobu zázračný stroj sestrojil v roce 1410 hodinář Mikuláš z Kadaně.

Povídačka o Hanušovi je pěkná, ale mistr Hanuš byl jenom jeden z řady budoucích orlojníků.
Během husitských válek byl pražský orloj poničen,teprve až v roce 1490 byl Jan Růže, zvaný mistr Hanuš, pověřen opravou a přestavbou staroměstského orloje.
Během oprav na orloj přidal pohyblivou postavičku kostlivce

říjen 02, 2018 16:56
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]