O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

ZAPOMENUTÉ VÝROČÍ PDF Tisk E-mail
Středa, 05 září 2018
Výsledek obrázku pro 16. srpna 1918 bitva na jezeře bajkalPřátelé, jestlipak víte o té naší jediné námořní bitvě? Jediné v dějinách Čechoslováků? I když - ono zase tak úplně o moře nešlo, ale jezero Bajkal v Rusku se moři dost podobá… A kdo se trochu orientuje v dějepise a má nějaké povědomosti o našich legiích v Rusku, měl by vědět, že legie vznikly proti Rakousku a Německu. Jejich příslušníci byli Češi a Slováci žijící v Rusku, dále přeběhlíci a bývalí zajatci.

 

 

 

 

Legie od počátku formoval přímo v Rusku T. G. Masaryk jako politik, jejich velení bylo zčásti ruské, a byli tam i velitelé jako plukovník Švec, a nahoru šel (až na hodnost plukovníka) Radola Gajda a další. Ti po bolševické revoluci se snažili dostat legionáře do vlasti, ale muselo to být cestou boje, víceméně podél Transsibiřské magistrály, vedoucí do města a přístavu Vladivostok, odkud byla zajištěna doprava loděmi.

 

Magistrala
 

Červená čára zobrazuje trasu Transsibiřské magistrály, jezero Bajkal je jasně viditelné.


 

 

Jezero Bajkal a jeho okolí bylo tehdy obsazeno rudými a tak hrozilo, že by právě tam a v jeho okolí je doprava po magistrále přerušena. Proto tehdejší hlavní velitel plukovník Radola Gajda (později generál) správně odhadl, že by do zad legionářům mohli vpadnout nepřátelé z pozic v okolí jezera.

 

Výsledek obrázku pro 16. srpna 1918 bitva na jezeře bajkal

 

legionáři 

 

 

Rudí také měli ozbrojené ledoborce a další modernější lodě. Legionáři přesto neváhali zabrat stařičká říční kolesová plavidla z Angary a odjinud, vyzbrojit je děly a kulomety, a pustit se do zdánlivě nerovného boje. Ale dopadlo to nakonec vítězně pro naše. Dokázali díky přesným zásahům děly vyřadit hlavní plavidla rudých, osádky některých se vzdaly, jiné zakotvily a jejich osádky uprchly.

 

 

Sibirjak

 

 

Parník Sibirjak, který má na kontě jediné potopení nepřátelské lodi

v celé československé historii.


 

Tato bitva proběhla před sto lety - 16. srpna 1918.

 

Cesta do Vladivostoku tedy byla volná. S našimi legionáři pak odešlo i mnoho Rusů  -  inteligence, šlechta, a všichni bohatší, protože měli oprávněnou starost, že by byli povražděni, a obráni o všechno, co si z domovů vzali s sebou. Také někteří velitelé tzv. „bílých“, kteří rovněž měli strach o své životy, se k nim připojili.

 

Statečnost a činnost legionářů jak na ruské, tak i italské (na té byl i můj děda) a francouzské frontě, také daly argumenty Masarykovi, aby získal souhlas velmocí k zřízení samostatného československého státu; původně totiž bylo naše území míněno pouze jako nějaké federalizované Rakousko.

 

 

F. MORAVEC

 

 

Komentáře (3)add feed
... : Ivan Kolář
Děkuji za vzpomínku. Nemyslím, že se o našich legionářích ještě někde jinde psalo.

září 06, 2018 10:13
... : *deeres*
Psalo, hlavně v souvislosti s legionářským zlatem. Údajný lup čs. legionářů, Kolčakovo zlato, je prý na dně Bajkalu???
září 06, 2018 12:25
... : mia I
zajímavé. Dík.
září 06, 2018 16:23
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]