O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

ZAŠLÁ SLÁVA – PRAŽSKÝ SILÁK PDF Tisk E-mail
Středa, 05 září 2018
Přejít na obsah
ZAŠLÁ SLÁVA – PRAŽSKÝ SILÁK
Strana 2
Strana 3

 

 

 

 

Kdo vlastně byl Fridolín Hoyer a co předcházelo onomu podnikání?

Narodil se 23. prosince 1868 v Praze do rodiny vrátného z nádraží a měl osm sourozenců. Tím bylo předznamenáno to, že nemohl studovat. 

Byl však od mládí silný, mrštný, jak se říká, hrály v něm všechny svaly.

Vyučil se v mostařem a kotlářem v pražské Rustonce. Tíhl však neustále ke sportu, hlavně silovému. Zvedal hravě těžké činky, vynikal však i v gymnastice, lehké atletice a zápase. 

 

 

Fridolín Hoyer

 

Jednou navštívil karlínské Varieté, kde účinkovali bratři Rasso ze Saska, kteří pohazovali těžkými činkami, a jeden zvedl malíčkem na popruzích hříbě.  Tehdy se houževnatý Fridolín rozhodl zkusit něco podobného. Pronajal si žižkovský hostinec Bezovka, a se svým kamarádem Balejem začali účinkovat, byť jim v začátcích chyběly finance na těžké nářadí. 

Chystali se i na turné do Ameriky, ale z něj nakonec sešlo. Jejich manažer byl nepoctivý.

 

 

Hoyer s Balejem v roku 1890  

Silák Fridolín díky vypracovanému svalstvu byl na výtvarné akademii častým modelem známým osobnostem. Těmi byly Myslbek, Mařák, M. Aleš. 

 

Toto všechno však k obživě nestačilo. A tak se F. Hoyer oženil, vzal práci školníka a po večerech ve školní tělocvičně opět posiloval své tělo.

 

Roku 1894 se manželům narodil syn Jiří, který bohužel trpěl křivicí. Otec pro něho tehdy vymyslel posilovací cviky a malý Jiří se tak zbavil svého zdeformovaného těla.

  

Pak už přišel začátek nového století a s ním i vznik samostatného podnikání uvedeného v úvodu.

 

Když Jiří dorostl, podílel se na chodu rodinné firmy. Ta se v roce 1915 přestěhovala z Karlova náměstí do hotelu Zlatá husa na Václavském náměstí a vydržela tam, věřte nebo ne, do roku 1991. 

 

 

Vraťme se však ještě do dob mládí Jiřího Hoyera. Ten po vzniku Československa stál spolu s otcem u zrodu boxerských unií, vedl tréninky, podílel se na přípravě olympioniků, byl rozhlasovým reportérem. Vedl i rozhlasový tělocvik.

 

  
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]