O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

TOLIK ŠPATNOSTI, A BEZ NÁPRAVY PDF Tisk E-mail
Pondělí, 03 září 2018
Přejít na obsah
TOLIK ŠPATNOSTI, A BEZ NÁPRAVY
Strana 2
Výsledek obrázku pro Great Pacific Garbage Patch a řešeníPlastový odpad v oceánech je ekologickou katastrofou, která se zhoršuje každým rokem. Odpad, který zabíjí mořské živočichy, tvoří ostrovy z plastu. A je jich hodně, těch ostrovů – ten největší nyní vědci změřili a jeho velikost je překvapila. Umělohmotné lahve, slámky, sáčky, rybářské sítě a další plastové odpadky tvoří ostrov, který je podle nejnovějšího průzkumu větší než Německo, Francie a Španělsko dohromady. A to je jen jeden…Osm milionů tun plastů – tolik se dostane do oceánu za jeden každý rok.


 

 

 

Nizozemští vědci uvedli, že je plující ostrov větší, než se obávali. Jeho mapování vůbec nebylo jednoduché – museli využít flotilu lodí a letadel. Ostrov má název Great Pacific Garbage Patch (GPGP) - Velká tichomořská odpadková skvrna. Vědce zaskočilo, z kolika kusů plastu se ostrov skládá - přibližně z 1,8 bilionu kusů umělé hmoty. Některé plasty jsou prokazatelně starší než 30 let. Navíc se obávají, jaká je situace pod ostrovem. Tam se totiž nedostanou jejich kamery. Podařilo se totiž zmapovat jen povrch skvrny.

 

 

 

 
 

 

"To skutečně podtrhuje nutnost rychle zastavit příliv plastů do oceánu a rovněž přijmout opatření k úklidu stávajícího nepořádku," řekl o výzkumu Laurent Lebreton z nizozemské organizace "The Ocean Cleanup". Nejhorší je, že mořská voda se už skládá i z mikroplastů, které jsou menší než pět milimetrů. Právě ty ohrožují na životech mořské živočichy, kteří si pletou plast s potravou. Plast polykají nejen ryby, ale také ptáci, plazi a savci. Odpad poté končí i v nás...


V mnoha oblastech je koncentrace plastů až sedmkrát větší než koncentrace zooplanktonu. Obavy vzbuzují především chemické látky, které se z plastů mohou vyloučit, zejména polychlorované bifenyly, bisfenol a deriváty polystyrenu. Vědecké výzkumy zjistily, že u některých ryb z této oblasti je narušena produkce hormonu estradiolu. 

 

Rozsah zněčištění světových moří a oceánů není zřejmě ani dnes ještě známý v plné šíři.
Zamořené oblasti totiž  nelze lokalizovat ani z letadla nebo satelitních snímků, protože  částice tvořící odpad představují jak celé předměty, tak makroskopické i mikroskopické částice plastu, které se nacházejí pod hladinou v horní vrstvě vodního sloupce a jsou průsvitné.

  
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]