O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

CO KDE V LEDNICI? PDF Tisk E-mail
Středa, 29 srpen 2018
Výsledek obrázku pro vnitřek ledniceOvoce a zelenina - mnoho lidí ukládá obojí dohromady, např. v oné spodní zásuvce. Což je průšvih, přátelé. Mnoho ovoce a zeleniny totiž jednak etylen emituje, případně na něj reaguje. Je to plyn, který má naše jedlé rostlinstvo velký vliv – proměníte si totiž onen šuplík na „dozrávárnu“.  Takže - skladovat odděleně.  Ačkoliv za ideální místo pro skladování čerstvých potravin považujeme lednici, v některých případech potravinám uskladnění v nízkých teplotách může spíš škodit.


 


 

 

Potraviny se nestanou jedovaté nebo jinak škodlivé pro lidské zdraví, ale účinky nízkých teplot se mohou projevit na chuti nebo struktuře potravin. Díky nízkým teplotám se sice prodlouží trvanlivost potravin, ale u různých druhů ovoce a zeleniny může být pozastaven proces zrání a v některých případech může dokonce nízká teplota způsobit proces zmoučnění ovoce. Oba tyto procesy se v konečném důsledku podepíšou na chuti ovoce, které nebude tak sladké, pevné nebo lahodné.

 

Ovoce a zelenina, které nepatří do lednice

 

Avokádo, banány

Obojí často kupujeme v době, kdy ještě nejsou zcela dozrálé – stačí je ale nechat při pokojové teplotě.

 

Papriky

Uskladnění paprik v lednici ukončuje proces jejich zrání, po krátkém čase proto ztrácí na chuti. Ideálním místem na uskladnění paprik je suché větrané místo, kde mohou dozrát do své sladké (nebo pálivé) chuti.

 

A0014655

 

 

Hrušky a jablka

Dobře vypadat i chutnat budou i při skladování mimo lednici, ovšem na dostatečně větraném místě s optimální vlhkostí, která zabrání vysušení a následnému scvrkávání plodů.

 

Rajčata

Ta také do ledničky nepatří - při nízkých teplotách moučnatí, a hlavně se mění jejich chuť. Pro zachování chuti skladujte rajčata při pokojové teplotě, kde vydrží čerstvá po dobu jednoho týdne.

 

A0014908
 

 

 

Cibule, česnek, šalotky

ty v lednici gumovatí, měknou, a navíc mohou na ostatní potraviny přenést svůj pach, případně česnek může začít v lednici klíčit. Na tmavém a dobře větraném místě vydrží cibule čerstvá po dobu 30 dní, česnek dokonce 2 měsíce. Cibuli byste neměli uchovávat v igelitovém pytlíku.

 

Pomeranče, grepy, citrony a limetky

I tyto plody vydrží delší dobu mimo lednici, aniž by se to negativním způsobem projevilo na jejich chuti nebo čerstvosti. Pro ještě delší čerstvost ovoce uchovávejte na suchém, dobře větraném místě.

 

Vejce

Čerstvá vejce mimo lednici vydrží i dva týdny, dokonce jim před vařením prospěje, pokud je necháte při pokojové teplotě, protože se budou lépe loupat. To ovšem neplatí pro naprasklá vajíčka a vejce, která už v lednici máte uložená – ta už tam nechte, dokud je nevyužijete.

 

A0014799_1

 

 

Chléb, maso, mléko

Rovněž skladování pečiva a chleba v chladničce – neprodlouží se tím jeho svěžest, ale naopak, Uchovávejte pečivo proto na krytém místě při pokojové teplotě

Průšvihem je mnohdy syrové maso, pokud je jen tak vloženo na libovolnou zásuvku lednice, protože riskujete kontaminaci ostatních potravin. Nejlepší je mít ho v obalu a na talíři na jedné z nejnižších polic (a pokud možno vzadu), na jednom stálém místě a to vždy ihned vyčistit, hlídat, aby nedošlo k úniku tekutin. Snažte se zabránit zbytečnému vystavení teplému vzduchu.

Ani mléko byste neměli uchovávat ve dveřích ledničky, i když je to pohodlné. Protože tím se mléko vystavuje teplejšímu vzduchu při každém otevření dveří, a rychleji se kazí. Pokud nejste přímo mléční „rychlopijáci“, používejte raději zadní stranu ledničky jakožto nejlepší místo k ukládání mléka. 

 

I když – kam dávat ovoce a zeleninu, když bydlíte v paneláku a je letošní vedro…

 

d@niela

 

 

 

 

Komentáře (4)add feed
... : *deeres*
Já to vím,hned sníst, zavařit, usušit.
První lednici jsme doma měli až někdy začátkem šedesátých let. Ale je pravda, že jsme nebydleli v paneláku. Brambory a jablka, tak ty bydlely do příští sezony ve sklepě. Zelí kvasilo v sudu.
Vajíčka ve spíži, zrovna tak vařené jídlo, máslo, to plavalo v hliněném hrnci ve studené vodě, maso se balilo do vlhké octové utěrky. Chleba v dřevěném chlebovníku a spíž narvaná zavařeninami a nakládanou zeleninou. Co bychom dneska asi dělali bez proudu?
V Africe si poradí i bez ledničky.
Do velké hliněné nádoby vloží menší hliněnou nádobu a meziprostor vyplní mokrým pískem. Nádoby s vloženou potravinou překryjí mokrou textilií. Pak už se jenom namáčí písek a látka. Chladí se odpařováním.
Prý se tak potraviny uchovají i po dobu několika týdnů, ale maso asi ne.
srpen 30, 2018 09:15
... : doktor
Deeres,s velkým zájmem čtu co píšeš.Připadám si jako bych nakoukl do našeho domova.Bydlel jsem s rodiči na okraji( sousedství se ZOO )města ve vilce.Deeres,pamatuji ještě starou lednici na led, pro který jsem s kárkou jezdi do pivovaru. A jak píšeš i my měli první "opravdovou" lednici až v sedesátých letech, už jako kluk ženatý.
srpen 30, 2018 13:10
... : *deeres*
To jsem si vzpomněla, že i vejce se nakládaly do vodního skla, na dobu, kdy slepice nenesly. Do pětilitrových flašek. Na Vánoce se peklo a vejce byly potřeba. Máma poslala ségru do sklepa, ať láhev s vajíčky přinese. Za chvíli slyšíme strašnej brekot z chodby, otevřeme domovní dveře a tam uřvaná ségra, vedle rozbitá láhev a ségra sedí na schodech v naložených vejcích.Vanilkové rohlíčky se stejně pečou bez vajíček, tak co.
srpen 30, 2018 14:34
... : NČ
No, to je všecko moc pěkný. Jenomže, když se v Tescu objeví akční kozel, je třeba ho uložit a dát chladit naprosto přednostně a nejmíň tolik, aby se ho vychladilo dost, aspoň na celej den. Takže 15 flašek, vedle toho 30 akčních vajec, akční máslo za 36,- Kč. A kam pak s tím ostatním? Zbytek guláše na talíři, knedlíky, zbyla půlka pečenýho kuřete v pekáčku (na zejtra), špek, salám, Whiskas ... To pak jdou všechny tyhle rady stranou a narve se všechno tam, kam se to ještě narvat dá.
srpen 30, 2018 17:25
Napsat nový komentář

    Upozornění: Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky nevhodné, vulgární a obsahující neplacenou reklamu

quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Tyto znaky opište


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]