O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

ČTEČKY, KINDLE PDF Tisk E-mail
Úterý, 28 srpen 2018
Výsledek obrázku pro E-BOOKS PNG
Máte takové to černé placaté, které v sobě schovává "papírové" knížky? Máte doma knihovnu či knihovny s knihami tištěnými? Mám obojí. Knih mám hodně moc - jednak jsem zálibu ve čtení podědila po mamince, takže od velmi ranného dětství jsem holka-knihomolka, druhak jsem, jak jinak, podědila později i maminčinu knihovnu.

 

 

 

 

Bylo to mj. neuvěřitelné - máma četla stále, stejně jako já, můj táta měl jednu jedinou knížku, na kterou si přesně pamatuju, a kterou mám také schovanou: Tommy Lawton: Fotbal je můj život (1947). Tu kdysi dostal od jednoho kamaráda. Jinak četl maximálně sem tam noviny. Nepamatuji se, že bych ho v mém dětství někdy viděla s knížkou… On totiž na nic víc než na práci vlastně neměl čas. To až v důchodu se na knížky vrhl. Najednou jim přišel na chuť a vydrželo mu to až do posledního dne.

 

 

 o o o o o

 

 

 

 

Co o čtečkách víme? Vy asi víc než já - na internetu jsem si dohledala pár základních informací - že:

 

  • patří mezi velice oblíbené výdobytky poslední doby, neboť umožňují snadné čtení, učení i sbírání různých informací. V současné době si můžeme vybrat z celé řady různě velikých čteček s různými funkcemi.  Ty původní byly vytvořeny na bázi tzv. E-inku, který zcela napodoboval klasický černobílý tisk. Uměly zobrazovat jen několik odstínů šedé a bílé a klasický text. V roce 1998 se na trhu objevila první čtečka e-knih značky Rocket, nejpopulárnější čtečkou se později stal Kindle od Amazonu.  První čtečka Kindle stála 400 dolarů. Amazon, který vyrostl na prodeji knih, chtěl vlastní čtečkou tento byznys podpořit. Dodnes přišel s devíti generacemi Kindlu.
 
 
 
 
 

  • Celosvětově trh elektronických knih zatím stále roste. Zatímco před pěti lety byl podíl e-knih na prodejích všech knih kolem 10 procent, nyní je to téměř čtvrtina. Amazon, významný prodejce klasických tištěných knih i e-knih, oznámil v roce 2010, že ve druhém čtvrtletí toho roku prodal poprvé více e-knih než těch papírových. Legendární encyklopedie Britannica vychází už pouze v podobě e-knihy od roku 2012. Na některých vyspělých trzích nebo u některých kategorií knih a publikací se ale v poslední době začíná trend obracet a na první místo se vrací klasické papírové knihy. Například ve Velké Británii loni druhý rok v řadě počet prodaných e-knih klesl.

 

  • U nás trh e-knih má podle řady expertů limit v podobě standardní DPH ve výši 21 procent, zatímco klasické papírové knihy jsou zdaněny nižší, desetiprocentní sazbou DPH. Průměrná cena e-knihy se pohybuje kolem 200 korun, papírová kniha je pak v průměru o sto korun dražší. Svého vrcholu z hlediska podílu na velikosti celého knižního trhu v tuzemsku dosáhly e-knihy v roce 2015.

 

 

 


 

Je jasné, že papírová kniha přežila za stovky let různé revoluce a že přežije i tu digitální. Kniha není jen o obsahu, ale patří k ní i vůně, krásný obal a ostatně i její samotný výběr a nákup v knihkupectví.

 

 

Jenže: 

 

- když v neděli o půlnoci dostanu chuť na novou knihu, do 10 minut ji čtu.
- E-knihy jsou levnější.
- Čtečka váží pořád 200g, i když v ní mám 50 knih.
- Je pořád stejně malá a vejde se mi do kabelky.
- Je vcelku odolná proti ušpinění, v kabelce se při špatné manipulaci nepomačká.
- Můžu číst několik knih najednou, a rozhodnout se až někde venku, na kterou mám zrovna chuť.

 

 

 

 

 

Tak tedy: máte také čtečku či kindle?

Kdy dáváte přednost "elektronice", kde "papíru"?

 

d@niela

 

 

 

 


Komentáře (11)add feed
... : *deeres*
I já mám obojí, knihu vyhodit neumím a z pouličních knihovniček si i nějakou přinesu. Čtečka je bezva, za e-knihu ani nemusíš vždycky zaplatit. Já mám teď staženého Vlastimila Vondrušku a ten se s počtem svých knih neupejpal. Momentálně mám stažené detektivky zasazené do období Přemysla Otakara II, ale existuje celá Přemyslovská epopej. Historicky si tam hodně vymýšlí, ale to dělal i Hájek s Kosmasem, stejně tak i Jirásek.
Já mu to ráda odpustím, protože Vondruška psát umí, přečte se to jedním dechem. Jeho knihy dlouhodobě patří k nejpůjčovanějším titulům v českých veřejných knihovnách.
Čtečka má spoustu výhod, pokud jí někde nezapomenete, nebo nerozprásknete displej. Obojí se mně už povedlo.
srpen 29, 2018 07:32
... : Marie
Já jsem také od dětství knihomolka. Celý život jsem chodila do knihovny. Teď, co mám čtečku, jsem 2 roky v knihovně nebyla a už mi chtěli ukončit členství. Jenže s kamarády si půjčujeme eknihy a tak mám všechno, co si chci přečíst. Z důchodu bych si knihy kupovat nemohla a hlavně také bych je neměla kam dát. Před měsícem jsme likvidovali byt po tchýni a cca 300 knih.....
Nakonec jsme je udali v antikvariátu, ale až jsme prohlásili, že za ně nic nechceme. Pár jich ještě zůstalo doma a ty jsme dali do knihobudek v okolí. Ale normálně jsem měla depku z toho, že knihy budu házet do kontejnerů. Takže to dopadlo pro mne dobře. Jen bych doporučila antikvariát na metru Luka, kde mají tisíce knih a asi by se tam za slušnou cenu našly literární poklady.
Někdo mi občas řekne, že by mu při čtení chyběla kniha v ruce. Já jsem si zvykla na čtečku rychle, jen se mi občas stalo, že jsem ukazovákem chtěla listovat. Takže pro mě vede čtečka, mám starou Kindle Amazon a novější, nějakou jednodušší, ani nevím jméno.

srpen 29, 2018 07:49
... : mila1
No tak já se přiznám, ačkoli počítače a elektronika mi nejsou cizí, čtečku pořád nemám a radši čtu klasické knihy. Už dávno jsem si přestala knížky kupovat, jen zcela vyjímečně si nějakou novinku koupím. Nejen kvůli ceně, ale spíš kvůli tomu, co pak bude s tou knihou. Momentálně řeším co s knihami po rodičích, antikvariáty je asi nevezmou a vyhodit je nechci a dát je kam nemám.Takže by se dalo říct, že jsem ideální adept na čtečku, ale... Já celý den v práci zírám do počítače, takže večer si chci vzít do ruky normální knížku.. Máme u nás perfektní knihovnu, kde funguje rezervace novinek, takže nemám problém dostat se k těm knihám, které bych si zdráhala koupit. To, že vysněnou knížku nemám hned, ale musím si na ni počkat, mi nevadí, aspoň se mám na co těšit. A to potěšení, když obracím stránky nové knížky a vnímám mimo jiné i kvalitu tisku, papíru atd.. To mi žádná čtečka nenahradí.
srpen 30, 2018 07:35
... : doktor
Vážení,miluji knihy,miluji knihy tištěné a proto mám i knihovny ( dvě ).Mám v nich vše co žádá mé srdce.Klasiku,poezii,knihy s výtvarnou tématikou,monografie,beletrii a pochopitelně i knihy,knížky,knížečky a enciklopedie s tématikou rostliny ( dendrologie ),savci,hmyz apod.
S manželkou máme nyní v přehrávači CD " Příběhy staré dámy " - sto ročníků Tour de France,jo je to dobře namluvené,je to bezva,ale knížka to není.
srpen 30, 2018 13:01
... : NČ
Maruško. To teda máme dost podobně. Přečetl jsem od dětství do mládí úplně všechno, co mi přišlo pod ruku, nakupoval nový hned jak vyšly ... Až teda na to, že jsem pak všechny knihy po rozvodu nechal i s bytem a zařízením manželce a dětem (tehdá to byly ještě děti). Pak dost let jsem ve čtení pauzíroval, měl jsem jiný zájmy a tím totální nedostatek času.
Teď už čas mám a zase čtu. Ovšem, jedině e-knihy ve čtečce Kindle. Ani náhodou by mě nenapadlo skladovat po almarách metráky papírů, plnejch slov, vět, myšlenek, znalostí (nic jinýho přece v knihách není), když úplně totéž můžu mít v absolutním pohodlí v jedný krabičce v kapse. A tím taky mít doma i krásně vzdušný, volný, stěny v obejváku. Ani už nepíšu o totální nepochopitelný úchylce; knihy, který už se nevejdou do polic a do almar a který stojej uplně zaprd, narvou se v bednách od banánů pod všechny postele.
Jistěže v době předdigitální byly jediným zdrojem myšlenek a znalostí papírový knihy. Tak se holt nedalo nic dělat, někam domů vejít musely. Ale proč mít dneska zastavěnej kvartýr almarama a policema se štosama přečtenejch knih, který znova stejně nikdy už číst nebudu a na kterejch se akorát usazuje desetiletí starej prach, to absolutně nechápu. A když i náhodou budu něco potřebovat, co zrovna nemám ve čtečce, mám noubůk a internet. Tohle schraňování knih mi připadá uplně stejný, jako kdyby kdysi v nějakym starověku někdo schraňoval doma šutry s vytesanejma textama a odmítal vzít navědomí, že už se texty píšou na papír. Tak nějak: "Řikej si co chceš, já vím, že papír je pohodlnější, ale šutr je šutr, svejch milovanejch nasbíranejch šutrů se nikdy nevzdám!"
Při vyklízení bytu mámy po její smrti jsem si tu knižní hrůzu docela užil. První tejden jsem sháněl někoho, kdo by si knihy vzal i zadara, protože jen nekulturní barbar, a to teda nejsem, by mohl knihu, byť i jedinou, hodit do popelnice. Hrůza! Druhej tejden jsem je pak naházel do popelnic uplně všechny, včetně i asi 200 vinylovejch elpíček, což zase byla tátova chlouba, která se ani po jeho smrti nesměla vyhodit.
Vlastně od tý doby jsem se stal přímo knihofobem, ve smyslu knih papírovejch.

Jo, Maruško, kdybys měla zájem, mám docela dost e-knih ve formátu txt. Snad všechno od A. Christie, Gardnera, Francise, ale i romány, povídky, Čapka, Haška, i cizí, komplet celou bibli (ta je ale fakt na palici), atd. Taky spoustu ženských románků (ty sice nečtu, ale když už jsem je do noťase natáhl, tak je nemažu, nepřekážejí). V tom texťáku je to strašně malej objem dat, takže se to celkem snadno protlačuje i emajlem a do paměti e-knihy se toho vejde hafo. Rád pošlu podle přání.
Brejden všem.
srpen 30, 2018 15:46
... : Marie
NČ, dík za nabídku. Mám Gardnera iFrancise. Taky Vondrušku, kdybys měl zájem. Chci udělat seznam co mám a co bych ještě chtěla. Ale to až v zimě, teď předěláváme byt po tchýni, nedělám nic jiného než že přebírám a přebírám. Rozlišuji jen co na charitu a co do kontejneru. Už jsem z toho magor.
Takže NČ, dík za nabídku, budu si ji pamatovat a v zimě pošlu svůj seznam. Ahoj.
srpen 30, 2018 19:15
... : d@niela
Tak to je super!
Docela mne napadlo, že bychom mohli mít na nějaké zdejší stránce seznam e-knih, a kdo by chtěl...
:-)

Mj. já jsem detektývková. Teď zrovna jsem na ty severské - jsou bezva.

srpen 30, 2018 23:18
... : NČ
Tak jak budeš, Maruško, chtít.
Do přímýho zveřejňování bych, Dani, ovšem nešel. Knihy k legálnímu stažení zdarma jsou běžně dostupný na intenetu, to není potřeba extra inzerovat. A ty, stažený nepříliš legálně, bych radši veřejně neinzeroval.
Pak jsou taky knihy, legálně koupený za prachy, ovšem u nich mám dojem, že jsou nějak blokovaný proti kopírování. Že je jen tak snadno nejde přeposlat a ani přeformátovat do třeba txt. Teda - určitě to nějak jít musí, ale tam už moje chabý znalosti nesahaj.
Brýtro všem.

srpen 31, 2018 04:28
... : *deeres*
Čtečka je fajn, ale "Littera scripta manet" a co je jednou vytesáno v kameni, to se blbě mění.
A nebylo by to poprvé, kdy se texty upravují a ne proto, že jsme dnes chytřejší. Různé interpretace stejné knihy, podle politického zadání. Knihy, které šly rovnou do stoupy, hned po vydání, protože byly politicky závadné, knihy, které se vyřazovaly z veřejných knihoven. I takové mám, ať je jednou někdo vyhodí za mne.
srpen 31, 2018 16:41
... : NČ
A budeš je ještě někdy číst?
srpen 31, 2018 17:14
... : *deeres*
Já se zbavuji knížek, do kterých se už nikdy nepodívám, které stojí tak za jedno přečtení. Ale mám různé encyklopedie,kroniky lidstva, atlasy, knihy o Praze, knihy o umění, nějakou tu kuchařku.
A pak mám knihy, na které mám nějaké vzpomínky a i do těch se občas podívám. Většinou když dělám čtvrtletní debordelizaci. Utírání prachu je hnus a jak začnu ty knihy vytahovat, tak tady kouknu, tam kouknu a nakonec skončím začtená do některé z nich.
Když jsem se stěhovala, tak jsem nakonec vyhodila svázané časopisy ze začátku 20.století. Svět v obrazech, jedna ta kniha v rozměrech A3 vážila alespoň pět kilo, vycházelo to na křídovém papíře. Dodnes, když na to přijde řeč, tak mně to dcera vyčítá. Ale oboje České humoresky jsem si nechala, originál perokresby a sranda z toho dodnes nevyčpěla. Ty povídky totiž nepsali žádní nýmandi.


srpen 31, 2018 18:03
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]