O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

ČECH VĚZNĚNÝ V GULAGU PDF Tisk E-mail
Pondělí, 20 srpen 2018
Přejít na obsah
ČECH VĚZNĚNÝ V GULAGU
Strana 2
Strana 3
František Tomečka se narodil 19.3.1906 v Hranicích na Moravě Adolfovi a Antonii Tomečkovým. Pro Antonii, rozenou Horákovou, to bylo v jejím druhém manželství, neboť první muž jí zemřel a jí po něm zůstal jen malý syn Václav Machálka. Rodina do níž se František narodil, byla chudá, a postupně se manželům Tomečkovým narodilo celkem devět dětí. 


 

František (z důvodu chudoby rodiny) získal pouze základní vzdělání. Vyučil se ve firmě Baťa. Byl manuálně velmi zručný, dokázal si vyrobit stůl, židle i další nábytek. A podle toho, co se o něm lze dočíst, tak od mládí se otužoval a žil zdravě.

 

 


V roce 1927 František dostal povolávací rozkaz k vojenské službě v Československé armádě, kde absolvoval tříměsíční kurz na sanitáře a do dubna 1929 pracoval v obuvnické dílně vojenské jednotky. Po skončení vojenské služby se vrátil domů ke své práci. Stal se členem komunistické strany Československa a obdivoval socialismus v SSSR. V roce 1932 mu však bylo členství v KSČ ukončeno z důvodu jeho zatčení v Rusku.

 

V červenci 1929 totiž František - pod vlivem článku v Rudém právu - spolu se svými kamarády, z nichž jeden měl příjmení  Rýpar, překročili hranici SSSR, v okolí města Kamenec Podolský, ve Chmelnické oblasti Ukrajiny. Po překročení řeky Dněstr a následné kontrole, byl Františkovi nařízen odjezd do města Penza v Povolží.

 

Později se přestěhoval do vesnice Kerensk, kde žil do roku 1932. V SSSR získal státní občanství a jeho jméno se přizpůsobilo ruskému zvyku na Franc Adolfovič Tomečka.

 

 

 

V Penze pak František pracoval jako promítač v kině. Seznámil se tam s Natálií Vladimirovnou Podolcevovou. Zajímavé je, že protože ruštinu František v té době ještě neovládal, dorozumívali se spolu německy, protože Natálie dobře ovládala němčinu. Posléze se vzali, a 20. října 1931 na svět přišla Hedvika, první dcera, kterou pojmenoval podle své milované sestry. Mladá rodinka se pak přestěhovala z Kerenska (nyní Vadinsk), do Simbirsku (nyní Uljanovsk).

 

Jak už jsem se zmínil, František získal státní občanství SSSR. Později pracoval jako zámečník ve Vadinské traktorové stanici.

Brzy poznal, že v tom tolik obdivovaném socialismu není vše tak, jak by mělo být, a začal veřejně hlásat: "U nás v Česku žena stojí na piedestalu cti, žádné těžké práce se ženám se nenařizují. V Rusku je všechno naopak - ženy musí sít, séci, orat, pracovat s traktorem,  také pracují na stavbách, musí tu chodit na vojnu... To není správné, žena, když už něco musí, tak vychovávat děti."

 

Později se mu tyto výroky staly osudnými, byly označeny za antisovětské a byl kvůli nim 26. prosince 1932 zatčen a odsouzen OGPU dle článku 58-6, 58-12 a 84 trestního zákona,  RSFSR, na pět let odnětí svobody.

 

Výkon trestu probíhal v Autonomní SSR republice Komina na ostrově Vajgač v gulagu. A tam, ve velmi krutých podmínkách, těžil spolu s ostatními spoluvězni polymetalickou rudu.

  
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]