O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

KDO Z VÁS JE TAKY "LEVEJ"? PDF Tisk E-mail
Úterý, 14 srpen 2018

Left Handers Day awareness day

13. srpen jako Den leváků vyhlásila v roce 1976 Mezinárodní asociace leváků (Lefthanders International). Chce tak upozornit na problémy, s kterými se leváci v pravorukém světě dennodenně potýkají. Mezinárodní den leváků je zároveň oslavou této jedinečnosti, která jde nezřídka ruku v ruce i s vyšší inteligencí, lepší pamětí nebo řečnickým uměním. Důvodem je zvýšení zaměření pozornosti na leváky a na problémy, se kterými se každodenně potýkají. Protože většina nástrojů, přístrojů, nářadí a ostatních věcí se vyrábí stále jen pro praváky. Klasickým příkladem je například otvírák konzerv :-))) 

 

 

13. srpen je dnem mnoha významných osobností. Půjde například o slavného malíře Leonarda da Vinciho, Napoleona nebo J. F. Kennedyho, Charliho Chaplina a v neposlední řadě pak i o fyzika Alberta Einsteina. Ti všichni jsou leváci. Dle statistik k nim patří každý desátý. Více leváků přitom najdeme mezi muži než mezi ženami.

 

 

Oslava výjimečnosti

 

Na druhé straně jsou leváci dle některých studií náchylnější na zdravotní komplikace, mají obtíže s imunitním systémem, alergiemi či poruchami spánku. Nejenže se musejí naučit používat předměty určené pro praváky, ale setkávají se i s všeobecným nepřijetím jejich odlišnosti. I u nás byli ještě v šedesátých letech leváci násilně přeučováni na praváky.

 

 

Výsledek obrázku pro lefthanders international

 

 

 

To bohužel způsobilo levákům řadu problémů, protože znamenalo velký zásah do fungování jejich mozku. Trpěli pak nejenom psychickými problémy, ale také problémy s motorikou, řečí, pamětí, zvýšenou agresivitou nebo extrémní plachostí apod., a to mnohdy až do dospělosti. Dodnes jsou leváci odsuzováni například v arabských zemích, kde se levá ruka užívá v intimní hygieně a je tak považována za nečistou.

 

Vznik leváctví není úplně objasněn, bývá například spojován s hladinou testosteronu v těle matky při vývoji plodu nebo náročným porodem. Jisté je, že svoji úlohu sehrávají i genetické vlivy. Stačí se podívat na britský královský dvůr. Zesnulá královna matka byla levoruká, stejně tak i její dcera - královna Alžběta II. Její vnuk princ Charles i pravnuk princ William jsou také leváci. Kdo ví, zda i novorozený následník britského trůnu princ George Alexander Louis nebude levák.

 

d@niela,

levá jak turecká šavle

 

 

Komentáře (7)add feed
... : *deeres*
Nevím, jak je to s testosteronem v těle matky,nebo dokonce náročným porodem, ale já pocházím z levácké rodiny po matce. Tak bych řekla, že jde převážně o dědičnost. Moje máma i většina jejich sourozenců, byli leváci. Moje ségra byla levák, vzala si leváka a i jejich děti se jako leváci narodily.
Máma byla samozřejmě přeučená, ale stejně spoustu věcí dělala tak trochu jinak. Já jsem pravák, ale některé věci dělám vzhůru nohama, tak, tak, jak to mám odkoukané od mámy. Svým způsobem to je dobře, nedělá mně potíže psát levačkou, nebo si ostříhat nehty na pravé ruce.
Většina toho, s čím se setkáváme při své činnosti je zaměřena na praváky. Tak mně napadá, jestli by leváci neměli uspořádat pochod hrdosti Prahou . Mohli by ho třeba nazvat "The march of people proud of their left hand",nebo tak nějak, aby to bylo správně anglicky, to proto, aby byli světoví.
srpen 14, 2018 08:39
... : doktor
Díky Danielko,jsem pravorukej,ale levej jak turecká šavle.Ahoj praváci i leváci.
srpen 14, 2018 13:10
... : mamča
Jsem přeučený levák. Někdy si musím vzít pomyslně tužku do ruky, abych správně určila, která že ruka je ta pravá. smilies/cheesy.gif Většinu věcí začnu dělat tzv. "přes ruku", a musím si pak místo na práci přeorganizovat.
Nejstarší syn je pravák a dvojčata prý pravolevák a levopravák. To jsem nevymyslela já, to Pedagogicko-psychologická poradna. Takže synkové sice píší pravou, ale třeba sekyrku, kladivo, nůž apod. drží v ruce levé.
Poměrně dost nástrojů se už dneska dělá i pro leváky, takže odpadá někdejší zoufalé shánění např. nůžek pro prvňáka-leváka.
My - "obouruční" máme výhodu, že máme obě ruce rovnocenné, (někdy levé, někdy naopak). smilies/grin.gif
srpen 14, 2018 14:37
... : *deeres*
Jejda, tak to já budu levopravák, nebo spíše pravolevák. Má být takový test na praváctví, když se sepnou ruce s propletenými prsty, tak pravák má pravý palec nad levým, leváci naopak. Já to mám tak, jak mně to náhodou vyjde. Pro jemné práce používám pravačku, když chci otevřít láhev s okurkami, tak na to je u mne lepší levá ruka.
srpen 14, 2018 16:07
... : mamča
*deeeres* Ještě lepší test než sepnuté ruce je, jak držíš koště, nebo hokejku... smilies/wink.gif
srpen 14, 2018 17:54
... : *deeres*
Hokejku nevím, koště držím obráceně, také obráceně ždímám hadr, strouhám třeba převážně levačkou. Vždycky jsem si myslela, že za to může moje máma - krchňa, a že to mám jenom odpozorované. Ani s pádlem v kánoi nemám problém na levou ruku. Když jsem si vymkla loket u pravačky, tak jsem normálně psala druhou rukou. I pravačkou čmárám tak, že ten rozdíl nikdo nepoznal.
srpen 14, 2018 18:03
... : alka..
Jsem těžce převáděný levák,od nejútlejšího dětství,kam mi paměť sahá,jsem byla převáděna na praváka.Babička,ačkoliv děda byl také levák,mě přivazovala levačku na záda,abych jedla pravou.Ve škole se přidala učitelka ta mě fackovala se slovy "vem to do pravý"No tak píšu pravačkou,ale dříví štípu levou a chleba bych si pravou neukrojila a jím oběma.Brácha to odnesl se mnou a Bratranci o 5 let mladší už píšou levačkou.
srpen 14, 2018 18:38
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]