O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

"ZAPOMENUTÁ" SMLOUVA PDF Tisk E-mail
Pátek, 27 červenec 2018
Image result for nfpkAnalytik Dan Urbánek si všiml, že v Registru smluv není zanesena smlouva mezi Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) a PR agenturou MEDEA KULTUR, s.r.o. (dále jen MEDEA KULTUR). Firma přitom podle údajů z registru nejméně 16 let poskytuje pojišťovně služby – každý rok za víc než 12 milionů korun. Analytici proto udělali i malý exkurz do historie, kdy byl spolumajitelem firmy MEDEA KULTUR známý podnikatel a ´lobbista´ Roman Janoušek. 

 

 

 

„Obchodní vztahy VZP a společnosti MEDEA KULTUR začaly v 90. letech - v době, kdy tato společnost v bývalém kině Blaník na Václavském náměstí pořádala protidrogové diskuse, které sponzorovala mimo jiné i VZP. Debat se účastnil i publicista Radek John i (tehdy budoucí) pražský primátor Pavel Bém. Radek John se později stal předsedou představenstva společnosti Ora Print, která získávala od VZP zakázky v hodnotě stovek milionů korun na reklamní časopisy,“ přibližuje historii Karel Škácha, ředitel Nadačního fondu proti korupci.

 

Roman Janoušek se později distancoval od obou společností – MEDEA KULTUR i Ora Print. „Nicméně při jeho známé nehodě v roce 2012, za níž šel později do vězení, byl přistižen v autě vlastněném jednou z nich. To mělo navíc SPZ shodnou s jeho datem narození,“ dodává Dan Urbánek. VZP a jméno Romana Janouška spojují také odposlechy, které MF DNES zveřejnila v roce 2012. Pavel Bém a Roman Janoušek se na nahrávce domlouvají na tom, kdo bude vybrán do čela pražské a středočeské pobočky VZP. Roman Janoušek si podle dostupných odposlechů v této době také často telefonoval s ředitelem VZP.

 

 

Staré vazby trvají

 

Firma MEDEA KULTUR má s VZP stále platné smluvní vztahy, jen ji převzal Janouškův dlouholetý známý Karel Stejskal. U objednávek VZP od této společnosti však v registru smluv nebyla k nalezení žádná smlouva. „Nemohli jsme vyčíst, jaké služby MEDEA KULTUR pojišťovně poskytuje, a jaké částky si za ně účtuje,“ popisuje začátek pátrání nezávislý analytik Dan Urbánek. Ten se rozhodl zjistit, zda chybějící smlouva neporušuje zákon.

„Smlouva, která není uveřejněna v registru do 3 měsíců od jejího uzavření, není podle zákona platná. Pokud by na ní někdo zakládal smluvní vztah, tak to není podle práva možné, a tudíž je v takovém případě potřeba vypořádat bezdůvodné obohacení,“ říká obecně k podmínkám zákona právník Petr Bouda, člen mezinárodního týmu právníků Frank Bold.  

 

 

Smlouva plná otazníků

 

Analytici si proto vyžádali od VZP chybějící smlouvu na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. A to včetně všech dodatků. „Původní smlouva byla z roku 2002, kdy ještě nebylo třeba zveřejňovat vše v registru. Ovšem pokud by některý z dodatků byl uzavřen v posledních dvou letech, kdy začal platit zákon o registru smluv, musel by být v registru zveřejněn nejen tento dodatek, ale také samotná smlouva se všemi historickými dodatky,“ popisuje Dan Urbánek. Odpověď na žádost došla se zpožděním a velké pasáže textu v ní byly začerněny. „VZP se odkázala na ochranu obchodního tajemství, vlastní unikátní know-how a překvapivě také na Listinu základních práv a svobod a ochranu osobních údajů,“ říká Dan Urbánek. Smlouva tak prozradila jen to, že VZP v posledních 12 letech vyplatila společnosti MEDEA KULTUR za PR služby skoro 150 milionů korun. Současně však chybí smlouvy z roku 2002 až 2006. Smlouva má 3 dodatky a poslední byl sepsán před 3 lety, ještě před tím, než začal fungovat registr smluv.

 

„Tato smlouva chybí v mezích zákona,“ vysvětlil právník Petr Bouda. „V případě chybějící smlouvy je pak opravdu nejlepším možným postupem podání žádosti na základě 106ky neboli zákona o svobodném přístupu k informacím,“ uzavírá. Příběh chybějící smlouvy však odhalil ještě jednu přednost registru smluv. „K zjištění vazeb mezi politiky a podnikateli už nejsou nutně třeba odposlechy, prvotní zjištění může pocházet právě klidně i z veřejného registru,“ upozornil analytik Dan Urbánek.

 

 

 

 

 

 

Komentáře (1)add feed
... : *deeres*
Tak nějak nechápu, jak se to slučuje s GDPR. Pořád tedy platí svobodný přístup k informacím.

Analytici si proto vyžádali od VZP chybějící smlouvu na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.

Ale podstatné informace asi budou začerněny, kvůlivá ochraně osobnosti a když vám ta osobnost nedá souhlas, tak jste namydlení?
červenec 27, 2018 08:12
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]