O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

ŠLECHTICI I VOŘÍŠCI PDF Tisk E-mail
Úterý, 24 červenec 2018
NENÍ PES, JAKO PES... Když si představíme malinkou čivavu a obřího vlkodava, každého z nás jistě napadne otázka: Jak je možné, že všechna psí plemena pochází z vlka? Dnes už můžeme bezpochyby říct, že pradědem všech psích plemen je opravdu vlk obecný – Canis lupus. Jak k tomu ale mohlo dojít?
 

 

 

 

 

Pravěcí vlci neměli za sebou historii nelítostného pronásledování, proto nebyli tak plaší, jako vlci dnešní. Dokázali si poradit i s tím, co pravěcí lidé nezkonzumovali, proto se začali stahovat kolem lidských osad. Proč by se vlk namáhal lovit, když mu potrava ležela přímo pod čumákem…

 

Vlk se pak proměnil ve psa ve chvíli, kdy si lidé ochočili vlčí štěňata a ta jej přijala jako vůdce smečky místo samotného vlka. Byli to nejen vynikající lovečtí pomocníci, ale také hlídači. V této roli se po boku člověka objevil na Středním východě již dříve než ve starší době kamenné.  Zkoumáním DNA vědci odhalují tato tajemství dávné minulosti. Tím, že porovnali DNA mumifikovaných psů z různých koutů světa a současných psů, dokázali, že i americká plemena psů pochází z euroasijských vlků. Do Ameriky se tedy museli dostat společně s lidmi v době, kdy ještě nebyly kontinenty rozděleny oceánem.

 

 


Na počátku domestikace šlechtili lidé psy především kvůli jejich povaze a výkonu při lovu, vzhled byl až na druhém místě. Dnešní plemena se naopak vyznačují velkou variabilitou ve vzhledu. Stačí se podívat na miniaturní čivavy ve srovnání s obřími irskými vlkodavy. 

 

Například v Asii existuje dlouhá tradice šlechtění pro vzhled. Již před pěti tisíci lety byli pro ozdobu čínských císařských paláců šlechtěni malí „polštářoví psi“. Proces miniaturizace plemen vedl k vývoji trpasličích psů, kteří si během staletí získali velkou oblibu mezi šlechtou. A jsou oblíbenými mazlíčky i v dnešní době.

 

Šlechtění různých plemen psů se rozjelo především v období průmyslové revoluce. Na sklonku 19. století bylo vystavování psů oblíbenou zábavou. Šlechtitelé se více zaměřovali na vzhled a tak rostl počet a zároveň rozmanitost nově uznaných psích plemen.

 

 

 

 

Vzhled plemen se standardizoval

Díky šlechtění zůstaly základní typy psů po tisíce let v podstatě stálé. Přesto se nikdo nepokusil definovat oficiální psí plemeno, zlom nastal v roce 1867, kdy byla uveřejněna práce Psi britských ostrovů. Toto převratné dílo poprvé uvedlo základní charakteristiky 35 plemen psů a zavedla tak pojem plemenného standardu - písemného popisu ideálního vzhledu psa, podle nějž se posuzuje dané plemeno.

 

 

 Založení Kennel Clubu

Roku 1873 byl v Británii založen první kynologický klub (Kennel Club), který uveřejnil vlastní plemenné standardy pro 40 psích plemen. Kromě toho klub ustanovil další důležité opatření. Pokud má být určité plemeno oficiálně uznáno, musí být registrováno kynologickým klubem.

 

Americký kynologický klub (AKC) byl založen roku 1883. Evropské sdružení Federation Cynologique Internationale (FCI) vzniklo roku 1911.

Počet psích plemen neustále stoupal, ale protože kynologické organizace působily samostatně, uznávala se v různých zemích různá plemena. Dnes je na celém světe okolo 500 různých plemen (asi 338 jich eviduje FCI, ostatní se řadí mezi plemena neuznaná).

 


Rádce pro milovníky psů,

Paul McGreevy, Argo, 2005

 

Komentáře (1)add feed
... : *deeres*
Jde chlap venčit irského vlkodava a zastaví se v hospodě. Psa uváže venku a jde dovnitř na pivo. Za chvilku přijde druhý chlap, rozhlédne se, pak přijde zkroušeně k tomu prvnímu a ptá se:
"Hele, to je Váš pes, ten venku?"
"Jo proč?"
"Můj pes vám ho zabil"
"Helejte, to je blbost, co máte za psa, že by dokázal zabít irskýho vlkodava?"
"No, čivavu."
"Nedělejte si ze mne blázny, jak by čivava mohla zabít vlkodava"?
"Moc se omlouvám, ale ona vašemu psovi zaskočila v krku a ten se udusil."
červenec 24, 2018 15:34
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]